Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Wnętrze w stylu industrialnym - co trzeba wiedzieć i jak je stworzyć?

Wnętrze w stylu industrialnym - co trzeba wiedzieć i jak je stworzyć?

Data publikacji: 2020-10-28

Wnętrze w stylu industrialnym - co trzeba wiedzieć i jak je stworzyć?

Powiedzenie, że potrzeba jest matką wynalazku bez wątpienia sprawdza się w przypadku powstania stylu industrialnego we wnętrzach. Nurt ten, którego początki sięgają lat 50 XX wieku, powstał w Stanach Zjednoczonych ze swego rodzaju konieczności. Wielka recesja i związany z nią upadek wielu przedsiębiorstw spowodował pojawienie się na rynku nieruchomości bardzo dużej ilości ogromnych pomieszczeń fabrycznych i warsztatowych.

Początkowo były miejscami, gdzie osiedlali się głównie artyści, którzy tworzyli z nich oryginalne mieszkania, będące jednocześnie pracowniami, miejscami spotkań i oknami wystawowymi, w których prezentowali swoje dzieła.

Tym samym konieczność zagospodarowania tych ogromnych przestrzeni, przy użyciu ograniczonych kosztów, doprowadziła do narodzin tak popularnego stylu industrialnego.

Styl industrialny w Polsce

Podobną do tej z USA, lecz znacznie późniejszą genezę ma ten styl w Polsce. Nad Wisłą modny stał się dopiero w latach 90., a pojawienie się miejsc, które mogłyby zostać zaaranżowane w ten sposób wynikało ze zmian ustrojowych i gospodarczych.

Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych połowy XX w., zamknięte fabryki czy duże hale warsztatowe zaczęto adaptować na powierzchnie mieszkalne, w których umiejętnie eksponowano elementy charakterystyczne dla stylu industrialnego.

Obecnie przeżywa on swój ponowny rozkwit i staje się coraz popularniejszy. Co ważne, ma znacznie szersze zastosowanie i pojawia się również we wnętrzach o przeznaczeniu komercyjnym (restauracjach, hotelach), miejscach pracy, wolnostojących domach poza miastem, a także w mieszkaniach, które pozornie, ze względu na swój metraż można by uznać za nienadające się do stylu industrialnego.

Jednak okazuje się, że przy odpowiedniej koncepcji oraz kreatywnym podejściu do aranżacji wnętrza, można odpowiednie efekty osiągnąć również na nieco mniejszych przestrzeniach.

Duże przestrzenie - element charakterystyczny stylu industrialnego

Myśląc o stylu industrialnym, pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać są duże przestrzenie, czyli podstawowy jego wyznacznik. Wysokie sufity, duże otwarte przestrzenie i duże okna zapewniające ponadprzeciętną ilość światła naturalnego – wszystko to ma dawać poczucie swobody i szeroko rozumianej wolności.

Tak właśnie wyglądały wnętrza fabryk i warsztatów, od urządzania których wziął swój początek styl industrialny. Przy podejmowaniu prób zaadaptowania stylu industrialnego na mniejszych przestrzeniach, warto pamiętać przede wszystkim o pozbyciu się ścianek działowych, aby jak najbardziej otworzyć pomieszczenia, a także o zminimalizowaniu ilości niepotrzebnego wyposażenia, które również zaburza poczucie przestrzeni.

Okna jako główne źródło światła i element dekoracyjny

Okna swoim kształtem, wielkością i kolorem powinny korespondować z aranżacją wnętrza w stylu industrialnym. Idealnym rozwiązaniem będą okna w kolorze czarnym lub odcieniach szarości, które nie tylko kolorem dobrze wpasowują się w styl industrialny.

Jeżeli architektura budynku na to pozwala, warto postawić na ramy aluminiowe lub drewniane z aluminiowym wykończeniem, wówczas ich wygląd, faktura oraz kolorystyka jeszcze lepiej nawiąże do surowego charakteru pofabrycznych wnętrz.

Poruszając temat okien, nie sposób nie wspomnieć o firanach czy zasłonach. A raczej ograniczeniu ich roli we wnętrzach tego rodzaju. Znacznie lepiej w tym przypadku pasują rolety okienne, które przez większość czasu pozostają zwinięte i tym samym niewidoczne. Dzięki temu nie zaburza się dopływu światła naturalnego, a funkcja dekoracyjna firan czy zasłon, w stylu industrialnym przejęta została przez inne dodatki - również same okna.

Stonowana kolorystyka – klucz do sukcesu

Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest kolorystyka, która musi być utrzymana w odcieniach bieli i szarości oraz czerni. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie pewnej surowości i neutralności, a także podkreślenie naturalnie występujących materiałów, tekstur i faktur.

Mocne kolory mogą być jedynie niewielkimi akcentami w postaci dodatków, które nie będą zaburzały industrialnego charakteru wnętrza, a jednocześnie będą je personalizowały. Wskazany jest w tym wypadku turkus, czerwień czy też żółty, które będą stosowane w granicach zdrowego rozsądku, z odpowiednim umiarem.

Podstawowe materiały używane w stylu industrialnym

Ściśle związane z kolorystyką charakterystyczną dla stylu industrialnego są również materiały użyte do aranżacji tego typu wnętrz. I chodzi tu zarówno o te kojarzące się z minimalizmem, surowością i stonowanymi barwami, jak i tymi mocniejszymi akcentami, które mają nieco ożywiać wnętrze. Tak będzie chociażby w przypadku cegły, której czerwień nadaje odpowiedniego kontrastu oraz oczekiwanej mimo wszystko wyrazistości.

Wyrazistości na tle betonu, drewna i stali, które są podstawowymi materiałami stosowanymi przy aranżacji industrialnych wnętrz. Bardzo często i na tyle, na ile jest to możliwe, adaptuje się budulec i materiały występujące w danym budynku naturalnie, a nawet uwypukla się je i podkreśla. Warto również zwrócić uwagę na wykorzystanie obecnych w danym miejscu elementów wyposażenia i instalacji, jako części wystroju nadających odpowiedni charakter – okablowania, rur, ciągów wentylacyjnych, odkrytych murów czy betonowych ścian.

Urządzając wnętrze w stylu industrialnym należy o tym pamiętać i nie obawiać się pozostawiania tego typu instalacji widocznymi.

Meble, czyli dusza i charakter wnętrza industrialnego

O ile stwierdzenie, że meble są kluczowym elementem wystroju wnętrza wydaje się niepodważalne, o tyle w przypadku stylu industrialnego nabiera dodatkowego znaczenia. Muszą być spójne z całością i tylko odpowiednio dobrane będą współgrać wykorzystanymi materiałami – betonem, stalą i drewnem.

Z jednej strony meble z epoki lub stylizowane na takie lub przywodzące na myśl wyposażenie fabryk czy warsztatów, a z drugiej nowoczesne, z elementami szkła i metalu. Bardzo często mebli do stylu industrialnego szuka się na pchlich targach czy lokalnych wyprzedażach.

Wykorzystuje się również materiały odzyskane z recyklingu do stworzenia unikatowych mebli. Dzięki temu będą nie tylko oryginalne, ale również wytrzymałe.

Do łask wracają meble do niedawna uważane za przeżytek czy relikt przeszłości, a postarzanie jest na porządku dziennym. Dominują meble o prostych kształtach – kwadratowe i prostokątne, nawiązując w ten sposób do minimalizmu i funkcjonalności wyposażenia fabrycznego.

Dodatki – podkreślenie stylu i dodanie wyrazistości

Dodatki i oświetlenie również mają niebagatelny wpływ na charakter wnętrza i odpowiednie ich dobranie przy aranżacji stylu industrialnego jest niezwykle ważne. Lampy z metalowymi osłonami zamontowane na wyraźnie widocznym kablu albo sznurze lub takie przypominające po prostu żarówki, będą idealnie nadawały się do pofabrycznego wnętrza.

Bardzo dobrym pomysłem jest postawienie na dodatki charakterystyczne dla minionej epoki, które znakomicie podkreślą klimat stylu industrialnego. Mogą to być zarówno dawne przedmioty codziennego użytku jak gramofon, zegar czy maszyna do pisania, ale świetnie sprawdzają się także mniej popularne – stara maszyna do szycia czy element wyposażenia dawnego warsztatu. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością i pamiętać o tym jak ważny jest minimalizm i urządzanie wnętrza zgodnie z zasadą – im mniej tym lepiej.

Decydując się na zaaranżowanie wnętrza w stylu industrialnym, warto się do tego dobrze przygotować. Osiągnięcie określonego efektu wymaga poważnego podejścia do tematu, zaznajomienia się z najważniejszymi cechami stylu oraz właściwym ich zaadaptowaniu.

Wszystko powinno być starannie przemyślane i nic nie może być dziełem przypadku. Okazuje się jednak, że przeszkód jest coraz mniej, a możliwości coraz więcej.

Z jednej strony są to producenci, którzy podążając za trendami dostosowują swoją ofertę do potrzeb rynku, a z drugiej rzeczywistość pokazuje, że nie trzeba być właścicielem ogromnej pustej fabryki, pozostałości po dawnym systemie, aby zaaranżować industrialne wnętrze. Styl ten z ogromnym powodzeniem wkroczył do mniejszych budynków, dzięki czemu zyskuje coraz większe grono zwolenników i pasjonatów.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X