Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Antresola w domu i mieszkaniu - plusy i minusy

Antresola w domu i mieszkaniu - plusy i minusy

Data publikacji: 2020-10-27

Antresola w domu i mieszkaniu - plusy i minusy

Antresola stanowi coraz popularniejszy dodatek we wnętrzach domów i mieszkań. Z definicji jest to górna część pomieszczenia o powierzchni mniejszej niż kondygnacja, z której ją wydzielono, nie zamknięta przegrodami budowlanymi od strony wewnętrznej. Warto zauważyć, iż antresole uwzględniane są obecnie już na etapie projektu wnętrz, a także dobudowywane do wnętrz już gotowych.

Główne powody rosnącego zainteresowania tym rozwiązaniem to przede wszystkim możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni, wysokie ceny domów i mieszkań oraz poprawa estetyki wnętrza. Antresola może pełnić zarówno funkcję sypialni, jak i biblioteczki, biura, czy magazynu i to właśnie od jej roli zależą warunki, jakie musi spełnić przeznaczone na nią pomieszczenie.

Wysokość wnętrza pod antresolę

Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę planując budowę antresoli jest wysokość pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć. Ogólna zasada mówi – im wyższe wnętrze, tym lepiej.

Jednakże wszystko zależy od tego, do czego antresola ma służyć.

Aby było możliwe swobodne poruszanie się (w wyprostowanej pozycji), wysokość antresoli powinna wynosić min. 2m. Jednakże jeżeli ma służyć np. jako sypialnia, wystarczy już jedynie ok. 120 cm. Z uwagi na to antresole montowane są często w mieszkaniach w kamienicach oraz w tzw. loftach.

Kwestia wysokości pod antresolą wygląda podobnie Jeżeli powierzchnia ma być w pełni funkcjonalna, wymagana jest wspomniane 2m. Jeżeli jednak służyć będzie ona np. jako miejsce na książki czy garderobę, wysokość ta nie jest już konieczna.

Z uwagi na to antresola sprawdza się w wielu różnych miejscach w domu i mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, aby na etapie planowania wysokości, uwzględnić grubość podłogi antresoli.

Wejście na poddasze

Planując konstrukcję antresoli należy mieć również na uwadze zagospodarowanie przestrzeni na wejście.

Jeżeli wnętrze jest przestronne można pozwolić sobie na klasyczne schody jednobiegowe. Pamiętajmy jednak, że antresola zazwyczaj montowana jest w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni.

Dlatego, aby zaoszczędzić miejsce, do wejścia na antresole często stosowane są drabinki, tzw. schody kacze, schody kręcone (zabiegowe). Niekiedy, stopnie schodów służą również jako schowki.

Planując wejście na antresolę należy mieć na uwadze przez kogo będzie ona wykorzystywana w przyszłości.

Jeżeli ma być ona przeznaczona dla dzieci lub osób starszych bezwzględnie zadbać trzeba o zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Warto więc zamontować np. odpowiedniej wysokości barierki lub inne elementy zabezpieczające przed wypadnięciem. W takiej sytuacji należy również zrezygnować z drabinki. Pamiętajmy, iż wejście na antresolę po drabinie wymaga pełnej sprawności nóg i rąk.

Kwestia ogrzewania i oświetlenia

Antresola znajduje się w górnej części pomieszczenia, dlatego aby móc w pełni cieszyć się wygodą jej użytkowania należy pamiętać, że ciepłe powietrze zawsze unosi do góry. A więc komfortowa temperatura w dolnej części pomieszczenia, niekoniecznie będzie komfortowa na górze. Kluczowe jest zatem odpowiednie rozmieszczenie grzejników oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dobrym rozwiązaniem jest również uwzględnienie okna na samej antresoli.

Oświetlenie

Warto zrezygnować ze zbyt intensywnych lamp sufitowych i wybrać, np. lampy kierunkowe. Ponadto wygodnym rozwiązaniem są taśmy LED i mniejsze lampki, które dodadzą przestrzeni dodatkowego uroku. Również okno zapewni dobre doświetlenie światłem naturalnym.

Wykonanie – czyli jak i z czego zrobić antresolę?

Na pierwszy rzut okno konstrukcja antresoli nie wydaje się skomplikowana. Jednakże wszelkie błędy w montażu oraz wykorzystanie materiałów słabej jakości mogą zaważyć na bezpieczeństwie jej użytkowania.

Dlatego najlepiej poradzić się w tej kwestii profesjonalistów. Na początku należy wykonać precyzyjny plan i odpowiednio wymierzyć przestrzeń. Warto również wziąć pod uwagę estetykę wykorzystanych elementów, tak aby komponowały się one z całością wnętrza. Również w aspektach aranżacyjnych warto skorzystać z usług specjalisty.

Montaż to przede wszystkim wykonanie otworów w ścianie pod kotwy oraz wzdłuż legarów (na wylot). Z uwagi na dużą wytrzymałość, najczęściej stosuje się kotwy chemiczne. Jeżeli konstrukcja antresoli wykonana będzie z drewna, belki montowane są za pomocą śrub.

Przy wyborze materiałów konstrukcyjnych kierować należy się przede wszystkim wytrzymałością. Najtrwalsze rodzaje drewna to buk, jesion oraz dąb. Oprócz drewna, doskonałym materiałem dla konstrukcji antresoli będzie także metal i żelbet.

Antresola w domu i mieszkaniu to bardzo funkcjonalne oraz estetyczne rozwiązanie. Sprawdza się ona w pomieszczeniach zarówno mniejszej powierzchni, jak i w pomieszczeniach dużych. Jej funkcje są niezwykle szerokie - od miejsca do spania, po przestrzeń do pracy czy rozrywki.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X