Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Jak odpowiednio przygotować dom na jesień?

Jak odpowiednio przygotować dom na jesień?

Data publikacji: 2020-10-27

Jak odpowiednio przygotować dom na jesień?

Tegoroczna jesień jest bardzo przyjemna - choć zaczęła się już jakiś czas temu, ciągle rozpieszcza wysokimi temperaturami i przepiękną pogodą. To doskonały moment, aby przygotować dom przed nadchodzącymi mrozami i chłodną aurą. Przeprowadzenie odpowiednich prac pozwoli uniknąć problemów natury użytkowej oraz znacząco ograniczyć straty ciepła z budynku.

Sprawdzenie szczelności okien i drzwi

Kontrola szczelności to podstawowa czynność, jaką należy przeprowadzić przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom, w których może dochodzić do strat ciepła – drzwiom, oknom i innym otworom w budynku.

Aby sprawdzić szczelność okien i drzwi należy przy zamkniętych skrzydłach przesunąć dłonią wzdłuż ramy i szyby. Jeżeli wyraźnie wyczuwalny jest podmuch powietrza to znak, że należy wymienić uszczelki lub dokonać regulacji.

Dobrym sposobem jest także włożenie kartki papieru pomiędzy ościeżnice i zamknięcie skrzydła. Jeżeli papier można łatwo wyciągnąć spomiędzy zamkniętego okna lub drzwi, niezbędne będzie przeprowadzenie działań mających na celu uszczelnienie ich.

Uszczelnienie ubytków w fasadzie budynku

Aby skutecznie zapobiec stratom ciepła należy zwrócić uwagę także na ewentualne nieszczelności w fasadzie budynku – miejsca, gdzie do wnętrza przechodzą przewody zasilające lub pojawiły się większe szczeliny w murze.

Wypełnienie takich dziur i ubytków zapobiegnie wnikaniu chłodnego powietrza, a także uchroni przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Przeprowadzenie prac przed ochłodzeniem pozwoli na wyschnięcie izolacji oraz uzyskanie odpowiedniej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Czyszczenie rynien

Ważną czynnością przed nadejściem zimy jest czyszczenie rynien z zalegających liści i innych nieczystości.

Nagromadzone elementy mogą skutecznie zatkać rynny, uniemożliwiając odpływ wody. Gdy ciecz zamarznie, może to spowodować uszkodzenie rynien i spore koszty ich naprawy. Prowadząc prace na dachu, dobrze jest skontrolować także stan pokrycia dachowego, otworów wentylacyjnych i szczelności okuć kominowych.

Wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości w odpowiednim momencie pozwoli na ich szybkie naprawienie jeszcze przed zimą.

Kontrola systemu grzewczego

Oprócz prac na zewnątrz budynku istotne jest również sprawdzenie instalacji grzewczej. Warto wykonać kontrolę i czyszczenie komina. Pozwoli to ogrzewać budynek wydajnie oraz w pełni bezpiecznie. Dużą uwagę należy poświęcić kominkom i piecom ogrzewania centralnego, niezależnie od rodzaju opału.

Niezbędne jest sprawdzenie stanu technicznego pomp, wentylatorów, zaworów i wymienników, a także drożności filtrów, naczyń przeponowych i elementów doprowadzania paliwa. Prace te dobrze będzie powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która profesjonalnie oceni stan urządzeń oraz zaleci ich ewentualną wymianę lub naprawę. Zapewni to efektywną pracę wszystkich podzespołów i niższe koszty bieżącej eksploatacji.

Remonty i porządki

Ciepła jesień to doskonały okres na porządki i drobne remonty. Warto dokładnie wymyć okna – czyste przeszklenia przepuszczają do wnętrza więcej światła słonecznego, skutecznie dogrzewając pomieszczenia. Pozwoli to korzystać z ciepła i słońca zwłaszcza teraz, gdy dni są coraz krótsze.

Polecamy artykuły: Drzwi wejściowe - jak czyścić i konserwować oraz Jak myć okna PVC?

Dodatkowo w trakcie konserwacji mogą Państwo łatwiej ocenić stan okien pod kątem ewentualnej konieczności napraw bądź regulacji.

Przed nadejściem zimy można także zdecydować się na malowanie wnętrz. Ciepła i sucha pogoda sprzyja ich wietrzeniu i wysychaniu farb, dzięki czemu zimą będą mogli Państwo przebywać w odświeżonych pomieszczeniach.

Przygotowanie praktycznych dodatków

Poza niezbędnymi naprawami i porządkami warto zadbać o drobiazgi, które ułatwią życie przy brzydkiej i mokrej aurze. Jesienią znacznie częściej zdarzają się opady, przez co zwiększa się także ilość błota, przynoszonego na obuwiu do domu.

Stosowne zabezpieczenie podłogi przy drzwiach wejściowych ułatwi jej późniejsza pielęgnację oraz zapobiegnie trwałemu uszkodzeniu. Nowa wycieraczka pomoże skutecznie oczyścić podeszwy, a postawiona nieopodal ławeczka – ułatwi zakładanie i ściąganie ciężkich, zimowych butów. Warto także zastanowić się nad dodatkowym wieszakiem na mokre kurtki i płaszcze, które zgromadzone w jednym miejscu, mogą znacznie gorzej wysychać.

Choć przeprowadzenie jesiennych prac wymaga nieco wysiłku, ich efekty z pewnością będą widoczne w późniejszych miesiącach jesienno-zimowych. Skutecznie uszczelniony dom zapobiegnie utracie ciepła, obniżając tym samym rachunki za jego ogrzanie. Czyste rynny skutecznie odprowadzą wodę deszczową, a umyte okna – wpuszczą maksymalną ilość słońca.

Dodatkowe odświeżenie wnętrz i zastosowanie przydatnych drobiazgów sprawi, że zima będzie znacznie przyjemniejsza, a dom stanie się ciepłym i przytulnym azylem.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X