Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Nadchodzą ciepłe dni. Jak zadbać o temperaturę w domu?

Nadchodzą ciepłe dni. Jak zadbać o temperaturę w domu?

Data publikacji: 2020-10-26

Nadchodzą ciepłe dni. Jak zadbać o temperaturę w domu?

Mimo okresowych spadków temperatur, okres letni nadchodzi wielkimi krokami. Warto przypomnieć, iż długie, upalne lato w zeszłym roku zarówno sprzyjało letnim wypadom i wypoczynkowi nad wodą, ale niekiedy bywało również uciążliwe.

Idealna temperatura wewnątrz

Najbardziej komfortowa temperatura wewnątrz to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji. Najczęściej jednak temperatura w pomieszczeniach waha się pomiędzy 19 a 23°C. Komfort odnośnie temperatury związany jest również z rodzajem pomieszczenia. O ile temperatura na poziomie 20°C jest dobra w salonie czy biurze, w przypadku np. łazienki może okazać się zbyt chłodna. Z kolei w sypialni zazwyczaj preferowana jest temperatura nieco niższa.

Według opinii niektórych naukowców, głównymi czynnikami mającymi wpływ na odczuwanie komfortu podczas przebywania w pomieszczeniu jest rodzaj wykonywanej aktywności, a także odpowiedni dobór odzieży i temperatura otoczenia. Czynniki te mają również wpływ na produktywność oraz dobre samopoczucie.

Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, istnieją dwa główne sposoby poprawy komfortu wewnątrz budynku.

1. Możliwie największa cyrkulacja powietrza

Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji oraz regularne wietrzenie pomieszczeń to najczęściej stosowana praktyka poprawy komfortu i jakości powietrza w pomieszczeniach.

Skuteczność obniżenia temperatury poprzez wietrzenie, pozostaje jednak wysoce uzależniona od temperatury oraz od wilgotności powietrza na zewnątrz. Niestety w niektórych regionach, a czasami również w Polsce, w okresie letnim temperatury na zewnątrz przekraczają 35°C, a współczynnik wilgotności powietrza wzrasta nawet do 80%. Obniżenie temperatury wewnątrz wyłącznie przy pomocy cyrkulacji powietrza, niestety w takich warunkach nie jest skuteczne.

Dlatego też, inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż systemów klimatyzacji, które niestety nie należą do rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych. Jak zatem w inny sposób zapanować nad temperaturą wewnątrz budynku?

2. Potencjał budynków pasywnych

Zachowanie możliwie największej izolacji wnętrza to skuteczny sposób na zachowanie niższej temperatury, kiedy na zewnątrz panują utrzymujące się upały.

Praktyka ta wpisuje się w założenia budownictwa pasywnego gdzie zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym również okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, pozwala zapewnić temperaturę wewnętrzną nie przekraczającą 25°C oraz wilgotności powietrza na poziomie około 30% - 40%. Warto podkreślić, iż technologia ta pozwala osiągnąć wskazane parametry powietrza wewnątrz, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego zapotrzebowania na energię.

Aby to jednak było możliwe, konieczne jest przestrzegane kilku, podstawowych zasad.

Minimalizacja źródła ciepła

Temperatura wewnątrz budynku i konieczność ewentualnego chłodzenia dyktowana jest przede wszystkim występowaniem źródeł ciepła. Źródła ciepła najogólniej podzielić można na zewnętrzne i wewnętrzne.

Ograniczeniu generowania ciepła wewnątrz budynków sprzyja przede wszystkim wybór energooszczędnych urządzeń i sprzętu elektrycznego. Ogromne znaczenie ma również świadome i racjonalne wykorzystanie wszelkich przedmiotów elektrycznych, które generują ciepło.

Odpowiednia jakość materiałów

Minimalizacja nagrzewania pomieszczenia, na skutek warunków atmosferycznych, możliwa jest przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji budynku. Największą rolę w tym przypadku ogrywa oczywiście izolacja dachu.

Jeżeli budynek przyszły budynek będzie mocno eksponowany na działanie promieni słonecznych, warto już na etapie projektowym rozważyć również możliwość zastosowania nieco jaśniejszych kolorów, zarówno dla pokrycia dachowego jak i fasady budynku.

Innym, ważnym elementem redukującym nagrzewanie się wnętrza budynku jest jego szczelność. W tym przypadku główną rolę odgrywa przede wszystkim klasa i jakość drzwi oraz okien. Parametry izolacyjne okien nabierają szczególnego znaczenia w sytuacji kiedy w budynku zastosowano większe przeszklenia. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z parametrami pakietu szybowego SunEnergy+, który dostępny jest wyłącznie w ofercie Awilux.

Ważnymi elementami wyposażenia domu nierozerwalnie związanymi z oknami są także różnorodne systemy osłonowe. Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania mające na celu ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń , np. rolety, żaluzje fasadowe czy tzw. screeny.

Odpowiedni ich wybór oraz stosowanie systemów osłonowych pozwala na stworzenie przyjemnych warunków do przebywania w domu czy mieszkaniu, nawet w bardzo upalne dni.

Nocne wietrzenie

Śledzenie aktualnej temperatury panującej na zewnątrz może pomóc w chłodzeniu pomieszczeń. Bardzo często, pomimo dużych upałów w ciągu dnia, temperatury w nocy są znacznie niższe. W okresie letnim w Polsce, niekiedy różnice temperatur w dzień i w nocy sięgają 15° C. Skutecznym i łatwym sposobem jest zatem wietrzenie poprzez otwarcie okien w nocy.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X