Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Dom pasywny - dlaczego tak ważne są okna?

Dom pasywny - dlaczego tak ważne są okna?

Data publikacji: 2020-10-22

Dom pasywny - dlaczego tak ważne są okna?

Coraz bardziej rygorystyczne wymogi stawiane branży budowlanej oraz rosnąca świadomość inwestorów sprawiają, że temat domów pasywnych od kilku lat jest żywy. Budynki powstające w energooszczędnej technologii to ukłon dla ekologii, zdrowia oraz finansów. Co sprawia, że dom jest pasywny, jakie warunki musi spełnić? Dlaczego okna są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w budynku pasywnym?

Tematyka budownictwa pasywnego coraz częściej pojawia się w branży zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Kiedy w 2010 roku Parlament Europejski przyjął zmiany w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków był to wciąż temat odległy.

Jednak dzisiaj zapis o tym, że od 2021 roku wszystkie nowo wznoszone na terenie Unii Europejskiej budynki mają być obiektami o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, staje się rzeczywistością. Zagadnieniem interesują się inwestorzy indywidualni, projektanci oraz firmy budowlane.

Kiedy dom jest pasywny?

Dom pasywny to budynek o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Jego roczne zużycie energii na ogrzewanie nie przekracza 15 kWh/m2. Uzyskanie takich parametrów możliwe jest poprzez zastosowanie perfekcyjnej izolacji wszystkich przegród, wyeliminowanie mostków termicznych oraz odzyskiwaniu ciepła poprzez wentylację mechaniczną z rekuperatorem, kolektory słoneczne czy pompę ciepła. Projekt budynku pasywnego jest prosty i zwarty, z płaskim lub dwuspadowym dachem. Budynek pasywny to również duże przeszklenia.

Budynki pasywne muszą posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej.

Najbardziej prestiżowy certyfikat wydaje Passivhaus Institut, twórca idei budownictwa pasywnego.

Ekologia

Budownictwo pasywne stworzono przede wszystkim z myślą o środowisku. Brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii sprawiają, że budynki mają realny wpływ na ochronę przyrody. W 2003 roku w Niemczech przeprowadzono badanie, które wykazało, że domy pasywne zużywają do 90% mniej energii niż budynki powstające w sposób tradycyjny.

Polecamy również artykuł: EKO dom - jak go stworzyć?

Dzieje się tak dlatego, że do ogrzewania i eksploatacji domu wykorzystuje się naturalne źródła ciepła – słońce, ciepło emitowane przez mieszkańców czy urządzenia znajdujące się w domu.

Coraz częściej w technologii pasywnej budowane są obiekty komercyjne i użyteczności publicznej, np. szkoły, przedszkola czy biurowce.

Ile kosztuje dom pasywny?

Budowa domu w standardzie Passivhaus wiąże się z wysokimi kosztami. Jednak należy wziąć pod uwagę, że efektywność budynku, zastosowane materiały i technologie pozwalają na zwrot inwestycji na przestrzeni lat.

Wysokiej jakości materiały o ponadprzeciętnych parametrach zużywają się wolniej i nie trzeba ich wymieniać. Brak dodatkowych rachunków za ogrzewanie czy ciepłą wodę sprawia, że dom jest bardzo tani w eksploatacji. Warto zwrócić również uwagę, iż wiele projektów domów pasywnych pozwala na znaczne zmniejszenie infrastruktury ogrzewania lub chłodzenia, co wpływa na ewentualne oszczędności.

Ponadto budowa domu pasywnego w wielu krajach wspierana jest finansowo poprzez dopłaty. W Polsce w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Poprawa efektywności energetycznej” można uzyskać dotację o wartości 50 000 zł brutto.

Dlaczego warto?

Dom pasywny to nie tylko rozwiązanie przyjazne środowisku, co ma szczególne znaczenie w obliczu coraz poważniejszych problemów ekologicznych.

Jego zalety odczuwają też mieszkańcy poprzez idealne wyciszenie, uzyskane dzięki izolacji termiczno-akustycznej oraz stolarce okiennej i drzwiowej. Doskonała cyrkulacja powietrza, odpowiednia temperatura oraz mikro-klimat we wnętrzach zapewniają swobodne oddychanie. Zaawansowana technologia wpływa na komfort życia i wygodę mieszkańców.

Dodatkową korzyść stanowi wspomniana oszczędność – inwestycja z początku wyższa o około 20% szybko zwraca się w czasie dzięki niskim kosztom eksploatacji.

Okna w domu pasywnym

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu pasywnego są odpowiednie okna. Zgodnie z wytycznymi Passivhaus Instytut w Darmstadt współczynnik przenikania ciepła Uw w oknach pasywnych nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2.K). Współczynnik samej szyby powinien mieścić się w przedziale 0,6-0,7 W/(m².K), a ramy okiennej – 0,7-0,8 W/(m².K).

Dodatkowo okno pasywne z certyfikatem Instytutu musi charakteryzować się współczynnikiem przepuszczalności promieniowania słonecznego g powyżej 50%. Takie okna wyposażone są w potrójne szyby wypełnione szlachetnym gazem (argonem lub kryptonem) i pokryte powłoką niskoemisyjną.

Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość oraz rozmieszczenie okien w bryle budynku. Duże przeszklenia, szczególnie od strony południowej, zapewniają dopływ promieniowa słonecznego, które w naturalny sposób oświetla i dogrzewa wnętrza. Okna wielkopowierzchniowe doskonale sprawdzają się w salonie w wersji przesuwnej, bezprogowej jako łącznik pomiędzy domem, a tarasem.

Budownictwo pasywne to ukłon w stronę ekologii oraz ekonomii. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, wysokiej jakości materiałów, przegród i przeszkleń powstają budynki, które funkcjonują w zgodzie ze środowiskiem oraz na korzyść mieszkańców.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X