Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Okna dwu czy trzy szybowe – jakie wybrać?

Okna dwu czy trzy szybowe – jakie wybrać?

Data publikacji: 2020-10-19

Okna dwu czy trzy szybowe – jakie wybrać?

Rodzaj zastosowanego przeszklenia przekłada się bezpośrednio na parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej okna, a także na zysk energii z promieniowania słonecznego. Dlatego też okna trzyszybowe stanowią obecnie standard dla domów pasywnych. W związku z wieloma zaletami, także nowymi regulacjami dotyczącymi izolacyjności termicznej, pakiety trzyszybowe coraz bardziej wypierają z rynku okna dwuszybowe.

Wybierając okna do domu, powinniśmy kierować się zasadą kupna produktów możliwie najnowocześniejszych, odpowiadające obecnym, a najlepiej również tym planowanym w niedalekiej perspektywie, regulacjom prawnym. Uwagę powinniśmy zwrócić na izolacyjność cieplną okien, czyli współczynnik Uw wyrażany w jednostkach W/m2K. Jest to pierwszy z czynników przemawiający za wyborem potrójnego przeszklenia, ponieważ okna trzyszybowe mają niższe Uw w porównaniu do zestawu dwóch szyb, a więc ich izolacyjność cieplna jest lepsza – co opisujemy nieco szerzej w dalszej części artykułu.

Czym jest potrójne przeszklenie?

Okna trzyszybowe stosowane są standardowo w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, gdzie wymagania dotyczące ochrony termicznej są znacznie wyższe.

Istotna w takim oknie jest rama, która także powinna mieć bardzo dobrą izolacyjność cieplną.

W skrócie można określić, że pakiety trzyszybowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła dla szyby i ramy, a także termicznym uszczelnieniem krawędzi. Na dobre parametry takich okien wpływa również wypełnienie między taflami szkła, które zazwyczaj jest gazem szlachetnym (argonem). Niekiedy również, jedną przestrzeń stanowi warstwa próżniowa, dzięki czemu zmniejsza się ubytek ciepła.

Okna dwu czy trzy szybowe – jakie wybrać?

Okna dwuszybowe są obowiązującym standardem w budownictwie tradycyjnym. Wprawdzie ich współczynnik przenikania ciepła może być podobny do współczynnika słabszej jakości okien z pakietem trzech szyb, jednak istotna jest izolacyjność termiczna całego okna oraz liczba komór. Z drugiej strony, pojawiają się również opinie mówiące, że mniej szyb, to mniejsza bariera do pokonania dla promieni słonecznych, które zimą mogą być dodatkowym źródłem ogrzewania.

Odpowiadając więc na pytanie jaki pakiet szybowy wybrać, zdecydowanie lepiej sprawdzają się okna trzyszybowe, ponieważ są cieplejsze i w dłuższej perspektywie mogą przynieść oszczędności z tytułu mniejszych kosztów ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Dokonując ostatecznego wyboru warto dobrze przeanalizować własne potrzeby.

Z założenia pakiety trójszybowe sprawdzają się w nowym i energooszczędnym budownictwie. Dla starszych domów, charakteryzujących się nieco słabszą izolacyjnością, można ewentualnie rozważyć zakup okien dwuszybowych, jeśli nie planujemy poprawienia izolacyjności ścian. W takiej sytuacji inwestycja w pakiet trzyszybowy może się nie zwrócić z uwagi na straty ciepła wynikające z technologii budowania stosowanej kilkadziesiąt lat temu.

Czy okna trzyszybowe są drogie?

Okna z trzema szybami są droższe od pakietów dwuszybowych, jednak należy w tymi miejscu podkreślić, różnicę parametrów użytkowych oraz korzyści jakie możemy zanotować w nadchodzących latach.

W praktyce potrójne przeszklenie jest średnio kilka procent droższe od pakietu dwuszybowego. Mowa tu oczywiście o pojedynczych produktach, kalkulując wydatki, należy wziąć pod uwagę liczbę wszystkich przeszkleń w budynku. Warto jednak potraktować zakup okien trzyszybowych jako swojego rodzaju inwestycję – ich wyższa cena początkowa będzie z czasem się zwracać w postaci mniejszych rachunków za energię.

W tym miejscu warto również przypomnieć, że zgodnie z nowymi regulacjami, od roku 2021 pozwolenia na budowę otrzymywać będą wyłącznie domy pasywne lub korzystające z energii odnawialnej. Oznacza to, że trzeba będzie osiągnąć przewidywane wartości wskaźników: wartość współczynnika przenikalności cieplnej Uw od 2017 roku nie powinna być większa niż 1,1 W/m2K, a od 2021 roku współczynnik nie będzie mógł przekroczyć wartości 0,9 W/m2K. W praktyce więc potrójne szyby staną się podstawowym rozwiązaniem.

Nowe normy są szczególnie istotne jeżeli liczymy się z możliwością sprzedaży budowanego domu. Fakt wyposażenia budynku w okna trzyszybowe będzie z pewnością istotnym elementem ustalania i ewentualnej negocjacji ceny nieruchomości.

Najważniejszymi zaletami okien trzyszybowych są

  1. Większy komfort.
  2. Brak chłodu w pobliżu okna.
  3. Mniejsza utrata ciepła z domu.
  4. Mniejsze rachunki za energię.
  5. Nie występuje zjawisko parowania na szybach.
  6. Lepsze parametry izolacyjności akustycznej.

Pakiet szybowy SunEnergy+

Mając na uwadze parametry techniczne okien, zdecydowanie warto poznać pakiet szybowy o nazwie SunEnergy+, który cechują najwyższe parametry. Pakiet ten dostępny jest tylko w ofercie Awilux. Więcej informacji na temat pakietu szybowego zobaczyć można na stronie produktu oraz kontaktując się bezpośrednio z jednym z naszych partnerów handlowych.

Polecamy!

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X