Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Wybierasz okna? Koniecznie pomyśl o szybach

Wybierasz okna? Koniecznie pomyśl o szybach

Data publikacji: 2020-10-19

Wybierasz okna? Koniecznie pomyśl o szybach

Okno składa się z wielu kilku elementów takich jak szyby, ramy (profile), uszczelki, okucia i klamki, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Rodzaje profili okiennych często podyktowane są aspektami wyłącznie związanymi z wyglądem i dopasowaniem do projektu, na przykład bardzo duże okna muszą być wykonane z aluminium, wybierany też jest konkretny kolor profili.

Pamiętać jednak należy, że podjęta decyzja, przekłada się na późniejsze użytkowanie okna. Oprócz samych profili okiennych czy okuć, warto zastanowić się również nad wyborem odpowiedniego pakietu szybowego.

Zazwyczaj najwięcej uwagi poświęca się właśnie na wybór profili okiennych okuć i klamek. Często zapominając, że szyby są istotnym elementem, od którego zależą właściwości okna. Wybór okna wiąże się często z kompromisem pomiędzy technicznymi parametrami a ceną okna.

Rodzaje szyb okiennych

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów szyb okiennych – mamy między innymi okna niskoemisyjne, antywłamaniowe, refleksyjne, absorpcyjne i samoczyszczące. To, na co należy zwracać uwagę, to ich parametry i ich zastosowanie.

Standardowo w oknach stosuje się szyby zespolone, składające się z dwóch lub więcej tafli szkła o odpowiedniej długości, których odległość od siebie wyznacza ramka dystansowa. Jeśli ramka jest wykonana z innego materiału niż aluminium, pozwala ograniczyć straty ciepła w wyniku mostka cieplnego powstającego na styku szyby z kształtownikiem. Przykładowo ramka ze stali szlachetnej to tzw. termoramka o lepszych właściwościach izolacyjnych, która pozwala zaoszczędzić energię nawet do 10%.

Najważniejsze pojęcia, jakie należy poznać w przypadku szyb okiennych, to float i thermofloat. Float to płaskie szkło sodowowapniowe charakteryzujące się wysoką przejrzystością i naturalnym połyskiem. Jeśli na jego powierzchni znajduje się niewidoczna warstwa tlenków metali szlachetnych, jest to wówczas thermofloat zwany niskoemisyjnym bądź termoizolacyjnym.

Zobacz również artykuł: Współczynnik przenikania ciepła okna

Zadaniem thermofloatu jest odbijanie długofalowego promieniowania cieplnego emitowanego na przykład przez grzejniki z powrotem do wnętrza domu, zabezpieczając w ten sposób przed ucieczką ciepła na zewnątrz.

Standardowo szyby zespolone wykonuje się z jednej tafli szkła typu float i jednej typu thermofloat.

Z uwagi na wymogi odnoście parametrów okien, obecny standard to okna trzyszybowe. Zadaniem okien tego rodzaju jest nie tylko zapewnienie wystarczającej ilości światła dziennego, ale też odpowiednia izolacyjność cieplna i akustyczną oraz ochrona antywłamaniowa. Wszystkie te wymogi spełniają poszczególne rodzaje szyb, jednak zanim wybierzemy okno, warto zastanowić się, na jakich cechach najbardziej nam zależy.

Podstawowe rodzaje szyb

Szyba zwykła, która jest wykonywana ze szkła typu float o bardzo gładkiej i wypolerowanej powierzchni. Jest szybą elastyczną i wytrzymałą o doskonałej przezroczystości (co najmniej 82%), jednak pojedyncza szyba ma bardzo niską izolacyjność cieplną.

Szyba ciepłochronna, czyli thermofloat, zmniejsza straty ciepła nawet o 30% w stosunku do zwykłej szyby, ponadto ogranicza zjawisko kondensacji pary wodnej w wyniku podwyższenia temperatury szyby. Jej wadą jest ograniczenie ilości światła wpadającego do wnętrza (nawet o 25%). Warto w tym miejscu wspomnieć o pakiecie szybowym SunEnergy+, który wyróżnia się na tle ofert szyb ciepłochronnych. Dostępny jest tylko w Awilux i ma doskonałe parametry termoizolacyjne oraz wysoki współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego Factor g, a przy tym niespotykanie jasną i neutralną barwę.

Do produkcji pakietu SunEnergy+ użyto zdecydowanie jaśniejszego szkła niż w standardowych pakietach szybowych ze współczynnikiem Ug=0,5. Szyby zapewniają idealne doświetlone pomieszczenia, dzięki czemu dostarczają światło niezbędne do pracy, zabawy i nauki nawet w okresie jesienno-zimowym.

Szyba dźwiękochłonna, która jest znacznie grubsza i cięższa od standardowej, może być wykonana ze szkła zwykłego, hartowanego lub laminowanego. W praktyce w oknie jedna z szyb powinna być grubsza minimum o połowę, ponieważ w ten sposób wytłumi dźwięki o różnej częstotliwości. Warto pamiętać, iż zastosowanie grubszej szyby wymaga solidnej ramy i zawiasów.

Szyba przeciwsłoneczna, czyli szyby zespolone ze szkłem absorpcyjnym (antisol) lub refleksyjnym (reflex lub stopsol), które pochłaniają część energii promieniowania słonecznego i chronią pomieszczenie przed przegrzaniem. Wykonana jest z barwionego w masie szkła float na przykład na niebiesko, szaro, brązowo czy zielono. Absorpcja zależy od koloru i grubości szkła.

Niestety takie szyby nie spełniają wymagań cieplnych, dlatego powinny być stosowane w zestawie z szybą z powłoką niskoemisyjną.

Na jakie parametry szyb zwracać uwagę?

Przy wyborze szyb oprócz ceny, liczby komór czy współczynnika przenikania ciepła U należy poznać inne parametry, które wpływają na komfort użytkowania okna. Są to:

Współczynnik Ug służy do pokazania zysków lub strat ciepła przez przeszklenia, które są spowodowane różnicą pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną temperaturą powietrza. Im niższa wartość współczynnika przenikalności ciepła U, tym lepsze właściwości termoizolacyjne pakietu szybowego. Należy pamiętać, że współczynnik Ug dotyczy wyłącznie szyby i jest tylko składową do obliczenia współczynnika przenikania ciepła całego okna Uw.

Współczynnik Lt to współczynnik przepuszczalności światła pokazujący, jaka część światła widzialnego, padająca pod kątem bliskim 90 stopni, przepuszczana jest przez szkło. Współczynnik Lt wyrażany jest zawsze jako wartość % – im wyższa jest % wartość współczynnika przepuszczalności światła, tym więcej światła przenika przez szybę do wnętrza pomieszczenia, co wpływa na zmniejszenie kosztów używania oświetlenia sztucznego.

Solar Factor g lub współczynnik SF, czyli przepuszczalność energii słonecznej. Pokazuje, jaka część promieniowania słonecznego padającego pod kątem zbliżonym do 90 stopni przepuszczana jest przez przeszklenie do wnętrza pomieszczenia. Zbyt wysoka wartość SF powoduje przegrzewanie się pomieszczenia, a zbyt niska zimą nie przepuści naturalnego światła słonecznego. W domach SF powinien wynosić ok. 60%, dzięki czemu zimą i jesienią wykorzystamy siłę słońca jako bezpłatne źródło ciepła.

Szyby mają za zadanie maksymalnie wykorzystać ciepło i światło pochodzące z zewnątrz. Dzięki temu część nakładów poniesionych na zakup okien może być zrekompensowana późniejszym mniejszym zapotrzebowaniem na prąd czy gaz. Wybierając okna, pamiętajmy o szybach, ponieważ to one mają nas chronić przed zimnem, hałasem, a nawet intruzem.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X