Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Współczynnik przenikania ciepła okna

Współczynnik przenikania ciepła okna

Data publikacji: 2020-10-19

Współczynnik przenikania ciepła okna

Wybór dobrych okien do mieszkania nie powinien być uzależniony jedynie od ich wyglądu, ale przede wszystkim od ich parametrów technicznych. To właśnie przez okna uciekać może nawet do 40% ciepła, co wpływa na wydatki związane z ogrzewaniem. Warto zatem zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna i wybrać te najbardziej energooszczędne.

Współczynnik przenikania ciepła przez okno oznaczamy symbolem Uw i jest on dla każdego okna inny. Informuje nas on o przenikaniu ciepła przez całe okno, a nie jedynie przez samą szybę. Najprościej mówiąc, Uw dostarcza nam informacji, jak duża jest utrata ciepła z wewnątrz na zewnątrz. Jak zatem interpretować ten parametr techniczny?

Najważniejsze jest, aby był on jak najniższy.

Jak interpretować współczynnik przenikania ciepła okna?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy producent rzeczywiście podaje wartości U dla całego okna, a nie dla jej poszczególnych elementów. Niewiedza w tym zakresie może doprowadzić do tego, że wybierzemy te okna, które nie do końca będą spełniać nasze oczekiwania.

Dobrze jest zatem zapoznać się z podstawowymi oznaczeniami tych parametrów

Uw - łączna wartość przenikania ciepła przez całe okno
Ug - wartość przenikania ciepła przez szybę
Uf - wartość przenikania ciepła przez ramę okna

Uw jest współczynnikiem, który wskazuje na wartość przenikania ciepła okna zarówno przez szybę, jak również przez ramę. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę rozmiar okna.

Duże okna osiągają dużo lepsze wyniki i wyróżniają się mniejszymi wartościami Uw. Jest to spowodowane dużą powierzchnią szkła o dobrej izolacji termicznej w stosunku do materiału, z jakiego została wykonana rama okna. Za najlepszy współczynnik uważa się ten, który nie przekracza wartości 0,8 W/m2K.

Można również spotkać się z zaleceniami mówiącymi, iż współczynnik Uw powinien być niższy niż 1,6 W/m2K lub 1,3 W/m2K.

Symbole, które należy znać

Współczynnik przenikania ciepła okna to tylko jedna z kilku składowych, która ma wpływ na energooszczędność okien. Warto jest wiedzieć, co producent chce nam przekazać przez konkretne oznaczenia.

ψg - liniowy współczynnik przenikania ciepła. Na jego wartość ma głównie wpływ materiał, jakiego użyto przy izolacji dystansów szyby. Im niższy współczynnik tym lepiej.

Ug - czyli wspomniany współczynnik przenikania ciepła przez szyby, przykładowo dla 3-szybowego szkła izolacyjnego wypełnionego argonem 36mm to 0,7 W/m2K

Uf- współczynnik przenikania ciepła przez ramę jest ustalany za pomocą konkretnych obliczeń, mając na uwadze przede wszystkim szerokość profilu.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X