Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Jak dobrać kolory elewacji, dachu i okien?

Jak dobrać kolory elewacji, dachu i okien?

Data publikacji: 2020-10-19

Jak dobrać kolory elewacji, dachu i okien?

Budowa domu nie sprowadza się tylko do odpowiedniego dobrania materiałów budowlanych, ale także do umiejętnego doboru kolorów elewacji, stolarki okiennej, dachu i innych elementów. To właśnie kolory mają największy wpływ na finalny wygląd i charakter domu, dlatego tak ważne jest, aby tworzyły harmonijną, dobrze dopracowaną, kolorystyczną całość.

Kluczem jest zestawienie kolorów w taki sposób, aby razem ze sobą współgrały i nie odbierały atrakcyjności budynkowi, a także odpowiednio wtapiały go w otoczenie i były zgodne z lokalnymi tradycjami budowlanymi.

Pod uwagę musimy wziąć nie tylko kolor elewacji, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, ale wybrać również wykończenia cokołów, tarasów, schodów zewnętrznych, rynien i rur spustowych, balustrad i innych elementów, zarówno dekoracyjnych, jak i stałych, które występują w elewacji budynku. Dopasowanie kolorystyczne tak wielu elementów, składających się na projekt domu może być kłopotliwe, tym bardziej iż w wielu projektach budowlanych te aspekty nie są poruszane.

Najważniejszymi kolorami są jednak kolory elewacji, dachu i okien – to one właśnie rzutują na pozostałe elementy, które dopasowujemy dopiero na końcu.

Polecamy również artykuł: Jak myć okna PVC?

Kolorystyczna trójka: elewacja, dach i okna

Kolory elewacji

Wybierając kolory, pamiętajmy o estetyce, ale też o efekcie, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli chcemy podkreślić jakiś element architektury budynku, możemy zastosować na nim inny kolor, najlepiej taki, który będzie pasował do otoczenia budynku.

Aby dom wydawał się wyższy, możemy wyższą kondygnację pomalować jaśniejszym odcieniem. Jeśli chcemy wyróżnić ramy okien i drzwi, pomalujmy je kolorem jaśniejszym niż kolor elewacji. Pamiętajmy, że nie powinno się stosować więcej niż dwa kolory wyróżniające.

Kolor okien i drzwi

Chcąc wyróżnić ramy okien i drzwi, należy zastosować nieco jaśniejszy kolor, niż kolor elewacji. Dorym przykładem jest zastosowanie białych ram okiennych w połączeniu z elewacją w kolorze czarnym.

Należy jednak pamiętać, aby nie stosować więcej niż dwa kolory wyróżniające.

Jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu?

Podstawową zasadą dobierania kolorów jest wyjście w pierwszej kolejności od dachu. W przypadku pokryć dachowych, paleta kolorów dla materiałów pokryciowych jest znacznie bardziej ograniczona niż np. dla elewacji, dlatego najlepiej zacząć właśnie od niego, by potem przejść do elewacji i stolarki.

Antracyt, grafit, szarość

Im ciemniejszy kolor dachu, tym większa powinna być przestrzeń wokół budynku, dlatego ciemne dachy najlepiej prezentują się na terenach słabo zabudowanych i bez bujnej roślinności. Obecnie trendem jest wybieranie szarych pokryć dachowych i najczęściej takie dachy zderza się z jasnymi kolorami elewacji jak żółcie czy pastelowe zielenie, a także z kolorami chłodnymi jak biel czy błękit.

Kolory okien

Prywatni inwestorzy w Polsce, najczęściej wybierają okna z tworzyw sztucznych w kolorze białym. Zaledwie 17% z nich wybiera okna drewniane. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z ceny (okna z tworzyw są tańsze nawet o połowę od okien drewnianych), a także zbliżonych parametrów technicznych.

W przypadku ograniczonego budżetu, warto rozważyć montaż okien z ramami PCW trwale oklejonymi foliami drewnopodobnymi. Takie okna na rynku polskim, zgodnie z badaniem Warszawskiego Centrum Analiz Branżowych, kupowane są ponad trzy razy częściej niż okna białe.

Obok imitacji drewna popularne są również folie kolorowe: antracyt, szary oraz mahoniowy. To rozwiązanie daje szereg możliwości, aby dopasować okna kolorystycznie pod elewację i dach.

Jak wybrać kolor elewacji?

W niektórych przypadkach o zestawieniu kolorystycznym decydują plany zagospodarowania przestrzennego. Często jednak kolor elewacji nie jest określony w planach zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji warto oprzeć się o sugestie architekta.

Coraz częściej spotykanymi połączeniami kolorystycznymi są:

  • biała elewacja i antracytowy dach
  • jasnoszara lub biała elewacja i brązowe okna
  • ciemny dach i białe ramy okienne

Wskazane połączenia kolorystyczne ( niezależnie od jego stylu domu) nadają poczucie czystości, lekkości, powiększają oraz powiększają optycznie budynek. Kolory te łatwo zestawić z innymi barwami.

Kolor elewacji dla domu w stylu klasycznym

W przypadku klasycznych budynków szczególnie pożądane jest stosowanie tak zwanych źółcieni, czyli delikatnych i ciepłych barw jak waniliowa, piaskowa i kremowa, które są neutralne w odbiorze i idealnie dopasowują się do każdego otoczenia.

Ponadto pasują do większości kolorów pokryć dachowych i materiałów wykończeniowych jak kamień, cegła czy drewno. Pamiętać przy tym należy, żeby nie wybierać zbyt intensywnego odcienia żółtego, wówczas będzie mocno odbijać światło słoneczne, a elewacja budynku będzie za bardzo rozświetlona, stanie się agresywna w odbiorze i może za bardzo wyróżniać się w okolicy.

Nowoczesne realizacje najczęściej bazują na wykorzystaniu odcieni szarości, dlatego spotykamy biurowce o pięknych, grafitowych elewacjach, które mają świadczyć o luksusie i prestiżu. Jednak zastosowanie szarości w przypadku domu może kojarzyć się z nudą, przeciętnością i smutkiem.

Aby uniknąć takiego efektu, dobrze jest zestawić ten kolor z białymi oknami, a w okolicy domu zadbać o większą ilość, kolorowych detali (np. ogród z zielonymi roślinami i wielobarwnymi kwiatami). Szarość w takim wydaniu będzie wyciszać i uspokajać, a także będzie doskonałym tłem dla kolorowych elementów, warunkiem jednak jest, aby wybrać taki odcień, który nie będzie kojarzył się z zakurzonym budynkiem. Kolor szary zdecydowanie sprawdzi się w okolicy narażonej na brud i kurz, ponieważ na takiej elewacji zabrudzenia nie będą aż tak widoczne.

Odważnie, ale z umiarem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się również na bardziej intensywne czy ciemne kolory elewacji. Ciemne barwy spokojnie możemy stosować przy prostej bryle budynku, pozbawionej dekoracji, inaczej będziemy mieli wrażenie ciężkości. Warto wspomnieć, iż ciemne kolory elewacji, bardziej wtapiają budynek w otoczenie. Pamiętajmy jednak, że ciemne kolory mogą wpływać na temperaturę – latem ściany mogą się nagrzewać, co niekiedy może doprowadzić nawet do uszkodzeń w elewacji na skutek naprężenia termicznego.

Obecnie oferta kolorystyczna elewacji i stolarki okiennej jest bardzo szeroka, możemy zatem z łatwością dobrać kolor idealny dla danego projektu domu i otoczenia. Dobierając kolory pamiętajmy aby zachować umiar i stosować taką kolorystykę, która nada naszemu domu atrakcyjności, a jednocześnie idealnie dopasuje go do zabudowania lokalnego. Wybierajmy tylko estetyczne pary kolorystyczne, szczególnie elewacji, okien i dachu, ponieważ to one są kolorami głównymi, do których dopasowujemy pozostałe elementy zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X