Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Okna do domu pasywnego a okna do domu energooszczędnego.

Okna do domu pasywnego a okna do domu energooszczędnego.

Data publikacji: 2020-10-19

Okna do domu pasywnego a okna do domu energooszczędnego.

Okna spełniają określone funkcje – zapewniają bezpieczeństwo, wpływają na komfort mieszkańców, a odpowiednio dobrane pozwalają ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu. Ten ostatni element jest szczególnie istotny w przypadku okien do domu pasywnego, których charakterystyczną cechą jest niski współczynnik przenikania ciepła. W tym artykule podpowiadamy, jakie okna wybrać i jak należy je rozmieścić, by zapobiegać niepożądanym spadkom temperatury. Pod uwagę bierzemy okna pasywne oraz okna do domu energooszczędnego.

O tym, jakie są wymagane parametry oraz właściwości techniczne okien w dużej mierze decyduje projekt domu. Warto przy tym pamiętać, że przez okna może dochodzić do utraty nawet do 40% ciepła, należy więc bezwzględnie zwracać uwagę na parametry termoizolacyjne, bo to one sprawiają, że z jednej strony ogranicza się straty ciepła z wnętrza, a z drugiej – maksymalnie wykorzystuje się promieniowanie słoneczne. W ofercie Awilux znajdziesz okna do domu pasywnego, które radzą sobie świetnie z utrzymywaniem pożądanej temperatury w pomieszczeniach.

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny to budynek przystosowany do pobierania energii z otoczenia. Budynek tego rodzaju musi spełniać wymogi budownictwa pasywnego, a więc charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną i umożliwiać ogrzewanie przez takie źródła ciepła, jak promieniowanie cieplne, ciepło wytwarzane przez urządzenia domowe i samych mieszkańców. Cechuje się niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania, mianowicie nie większym niż 15 kWh/(m2·K). Tak zaprojektowany budynek musi posiadać dedykowane okna do domu pasywnego. Tylko wówczas będzie on właściwie spełniał swoją funkcję oraz zagwarantuje niski poziom zużycia energii.

Domy pasywne projektowane są na rzucie prostokąta i posiadają jedno- lub dwuspadowy dach, przez co zyskują klasyczny wygląd. Kojarzone są jako budynki z małymi oknami, ale wbrew powszechnym opiniom projekt takiego domu może uwzględniać duże okna, dzięki którym wnętrze będzie dobrze oświetlone światłem słonecznym. Przeglądając ofertę Awilux, przekonasz się, że okna do domu pasywnego są dostępne w wielu rozmaitych wariantach, pozwalających na dopasowanie ich do wymogów konkretnego obiektu. W przypadku projektowania domu pasywnego najlepiej rozmieścić całkowite przeszklenie od strony południowej, a od strony północnej zrezygnować w ogóle z okien.

Jakie okna do domu pasywnego?

Współczynnik przenikania ciepła U dla okien pasywnych nie może być większy niż 0,8 W/(m2·K), podobnie dla drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Aby uchronić dom przed utratą ciepła w zimie, a w lato przed nagrzaniem, konieczne jest wyposażenie dużych okien w osłony, jak rolety czy markizy. Warto odnotować, że zewnętrzne ochrony okien pozwalają obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%.

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek cechujący się niższym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu z budynkiem tradycyjnym. Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi od 70 kWh/(m2·K). Aktualne normy regulują limit do 160 kWh/(m2·K). Budynki energooszczędne posiadają podwyższony standard energetyczny uzyskany poprzez odpowiednią konstrukcję, dobór właściwych materiałów oraz wzmocnioną izolację. Wszystkie elementy budynku muszą chronić przed ucieczką ciepła, dlatego w takich domach ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dachy i fundamenty są dokładnie izolowane, np. styropianem.

Jakie okna do domu energooszczędnego?

Decydując się na zakup okien do domu pasywnego powinniśmy wiedzieć, że maksymalna wartość współczynnika Uw to 0,8 W/(m2·K). W przypadku domu energooszczędnego współczynnik przenikania ciepła dla okna i drzwi zewnętrznych nie powinien być większy niż 1,3 W/(m2·K). Jeśli projekt budynku uwzględnia duże okna, można ograniczyć straty ciepła poprzez montaż specjalnych okien o niższym od standardowego współczynniku U wynoszącym mniej niż 0,8 W/(m2·K), które m.in. posiadają szybę z trzech tafli oraz ramy wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.

W domach energooszczędnych stosuje się okna drewniane dwu- lub trzyszybowe w zależności od modelu, których współczynnik U wynosi standardowo 0,8 W/(m2·K). Dostępne są również okna PCV, które dodatkowo bardzo dobrze izolują akustycznie – ich współczynnik U wynosi od 0,7 W/(m2·K). Okna plastikowe posiadają bardzo dobre parametry termiczne dzięki zastosowaniu specjalnej, na przykład 6-komorowej, konstrukcji profilu i wkładki termicznej we wzmocnieniu ramy.

O czym należy pamiętać, wybierając okna?

Przedstawiamy poniżej kilka zasad dotyczących okien zarówno w domu pasywnym, jak i energooszczędnym:

  1. Należy dobierać okna w zależności od stron:od strony południowej powinny się znaleźć duże okna lub po prostu więcej okien, do tego o wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej (współczynnik g), od strony północnej powinno być zdecydowanie mniej okien o podwyższonej izolacyjności termicznej (niższy współczynnik przenikania ciepła U), okna umieszczone od strony wschodniej i zachodniej nie przynoszą korzyści energetycznych.
  2. Należy wielowarstwowo izolować miejsce styku okna z konstrukcją budynku, tylko wówczas okno spełni swoje zadanie termoizolacyjne.
  3. Sposób wbudowania okna ma istotny wpływ na współczynnik przenikania ciepła U i nieprawidłowy montaż może zaburzyć bilans cieplny całego budynku.
  4. Przy projekcie domu najlepiej zrezygnować z szerokich okapów i zadaszeń nad oknami, ponieważ zaburzają gospodarkę cieplną domu. Najlepiej zamontować ruchome rolety lub markizy, regulowane w zależności od potrzeb.
  5. Należy zwrócić uwagę, czy na działce, na której postawiony będzie dom, nie znajdują się drzewa lub inne elementy zacieniające okna. Dla zysku energetycznego najlepiej unikać sąsiedztwa bujnej roślinności czy innych budynków.
  6. Przy zakupie okna należy zapoznać się ze specyfikacją producenta i bezwzględnie uzyskać tak zwaną deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza parametry okna.

Reasumując, przy wyborze systemów okiennych należy zwracać szczególną uwagę na izolację termiczną, stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania. Zawsze pamiętajmy o tych trzech czynnikach – tylko wówczas zyskamy gwarancję, że okno spełni swoje funkcje, szczególnie że zakup okna to inwestycja na średnio 20 lat i warto rozważnie podejść do jego wyboru.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X