Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Największe korzyści płynące z wymiany okien

Największe korzyści płynące z wymiany okien

Data publikacji: 2020-12-17

Największe korzyści płynące z wymiany okien

Wymiana okien to złożony proces. Finalna decyzja oraz wybór nowych okien powinny zostać dobrze przemyślane. Kluczowe jest aby umiejętnie ocenić moment, w którym wymiana okien powinna zostać wykonana. Duże znaczenie ma również odpowiednie zaplanowanie całego procesu. O czym należy pamiętać i jakie są największe korzyści związane z wymianą okien?

KIEDY NALEŻY ROZWAŻYĆ WYMIANĘ OKIEN?

Decyzja odnośnie wymiany okien podejmowana jest najczęściej z kilku powodów.

Nieszczelność okien

Nieszczelne okna to nie tylko większe rachunki za ogrzewanie, ale również negatywny wpływ na zdrowie. Innymi negatywnymi następstwami takiej sytuacji są ograniczona dźwiękoszczelność oraz ryzyko pojawienia się pleśni.

Nieprawidłowy montaż

Nieprawidłowy montaż okna najczęściej powoduje nieszczelność, ale może też doprowadzić do trwałego uszkodzenia okna. Bardzo często pojawiają się problemy również problemy z użytkowaniem okna.

Uszkodzenia

Uszkodzenia okien mogą być następstwem zarówno nieprawidłowego montażu, ale również działania mechanicznego lub upływu czasu.

Większe oczekiwania

Wymagania odnośnie okien mogą wynikać z odgórnie narzuconych norm, bądź też z własnych preferencji w zakresie termoizolacyjności, dźwiękoszczelności, czy bezpieczeństwa.

Wygląd i estetyka

Preferencje estetyczne — powodów tej natury może być mnóstwo — od nieestetycznych następstw upływu czasu po zmianę w zakresie doboru stylistyki fasady budynku lub wnętrza.
Zobacz również: Jakie okna kupują Polacy? Analiza trendów

O JAKIEJ PORZE ROKU WYMIENIĆ OKNA?

Planując wymianę okien, należy mieć na uwadze, że jest ona znacznie bardziej utrudniona w temperaturze poniżej 0°C. Wynika to nie tylko z niekomfortowych warunków pracy wykonawców, ale też ze względów technicznych.

Ponadto, wszelkie plany w zakresie montażu okien należy czynić z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Uwzględnić należy czas związany z realizacją i dostawą nowych okien.

Korzyści

Korzyści płynące z wymiany okien są równie liczne, co powody do ich wymiany.

Efektywność ekonomiczna i mniejsze koszty

Nieszczelne okna mogą stanowić powód utraty nawet 45% ciepła z wnętrza. Tym samym wymiana okien w niektórych przypadkach staje się inwestycją, która zwraca się praktycznie natychmiast. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, ograniczające poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Wyciszenie

Nowoczesne okna izolują wnętrze od otoczenia w znacznie skuteczniejszy sposób. Warto mieć na uwadze, iż wyciszenie pomieszczeń znacznie wpływa na komfort życia. Jest to szczególnie istotny element jeżeli dom lub mieszkanie znajduje się w hałaśliwym otoczeniu.

Większe bezpieczeństwo

Nowoczesna technologia pozwala dostarczać nam okna o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa. Jest to możliwe poprzez stosowanie takich elementów jak zaczepy antywłamaniowe, klamek z blokadą lub kluczykiem czy mocniejsze przeszklenia.

Łatwiejsza konserwacja

Nowoczesne okna zaprojektowane są w taki sposób, aby ich oczyszczanie i konserwacja były możliwie najłatwiejsze. Coraz modniejsza forma minimalistyczna ram okiennych, ukierunkowana na możliwie największą prostotę również ułatwia proces czyszczenia.

Podwyższona ochrona przed promieniowaniami UV

Umożliwiają ją okna ze szkłem refleksyjnym lub szkłem absorpcyjnym, które chronią nie tylko ludzkie zdrowie, ale też zapobiegają odbarwieniom podłóg. Zachęcamy również do zapoznania się z korzyściami jakie niesie za sobą pakiet szybowy SunEnergy+.

Poprawa walorów estetycznych

W Awilux oferujemy szeroką gamę modeli, w różnych kolorach i kształtach, które dopełnią wygląd fasady budynku oraz wnętrz. Nowoczesne okna stanowią dziś nie tylko element funkcjonalny ale również estetyczny.

Podniesienie wartości budynku

Nowoczesne, estetyczne okna wnoszą wymierną wartość do całości budynku, a ich wymianę należy traktować jako remont.

Podwyższony komfort życia

Wszystkie powyżej wymienione aspekty przekładają się na poprawę komfort życia domowników. Dobrze przeprowadzona wymiana okien powinna zaowocować mniejszymi rachunkami, a także większym wyciszeniem pomieszczeń i lepszym wyglądem.

KWESTIE FORMALNE

Kwestie formalne, konieczne do załatwienia przy wymianie okien dotyczyć mogą trzech następujących obszarów:

  • prawa budowlanego
  • prawa spółdzielczego
  • ochrony zabytków

Punkt pierwszy oraz drugi pozostają ze sobą w związku. W tych sytuacjach to, czy wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na przebudowę, a także zezwolenia wspólnoty i spółdzielni mieszkaniowej na wymianę okien zależy od zachowania dotychczasowych wymiarów i kształtu okien (z ewentualnymi niewielkimi zmianami).

Jeśli nie ulegną one zmianie, zgody uzyskiwać nie trzeba. W przeciwnym wypadku jest ona konieczna.
Jeśli zaś chodzi o wymianę okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków, każdorazowo konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. Co więcej, wszelkie prace powinny być podejmowane przez osoby odpowiednio wykwalifikowane i doświadczone.

Zobacz również: Jak poprawić wnetylację w domu?

Wskazówki co do wyboru nowych okien

Podejmując decyzję odnośnie zakupu nowych okien, należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • ozmiar okna - mierzony względem otworu okiennego, nie rozmiaru wymienianych okien
  • parametry okna - w szczególności na wskaźnik Uw (przenikania ciepła) oraz Rw (izolacji akustycznej)
  • względy estetyczne - wybierając okna, warto zestawiać je w spójny sposób z pozostałymi oknami, drzwiami, stylistyką elewacji oraz wystrojem wnętrz

Planujesz wymianę okien? Zapraszamy do kontaktu!

Wymieniając okna, nie należy działać impulsywnie. Warto poświęcić więcej czasu na wnikliwą analizę oraz odpowiedni wybór nowych okien. Okna to inwestycja na lata. Dobrze wybrane okna będą nie tylko ozdobą domu, ale też umożliwią poczynienie oszczędności, zapewnią komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.

Znajdź partnera handlowego Awilux w swoim mieście i wybierz nowe okna dla swojego domu lub mieszkania!

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X