Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Jak poprawić wentylację w swoim domu?

Jak poprawić wentylację w swoim domu?

Data publikacji: 2020-10-22

Jak poprawić wentylację w swoim domu?

Zadaniem systemu wentylacji jest prawidłowa wymiana, a także skuteczne odprowadzanie nadmiaru pary wodnej z wnętrza domu. Brak właściwie działającej wentylacji wpływa negatywnie na samopoczucie domowników, a niekiedy może również powodować zaostrzanie się alergii.

Objawami problemów związanych ze systemem wymiany powietrza są najczęściej parujące okna i pojawiająca się ma ścianach pleśń. Warto również dodać, iż prawidłowa wentylacja jest szczególnie istotna w pomieszczeniach gdzie znajdują się kominki lub piecyki wolnostojące (coraz popularniejsze w domach rekreacyjnych i letniskowych), które podczas spalania wykorzystują tlen z pomieszczenia.

Wentylacja grawitacyjna

Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem wymiany powietrza w domach jednorodzinnych, jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na zjawisku konwekcji, czyli ruchu powietrza na skutek różnicy w jego gęstości oraz ciśnieniu.

System wentylacji grawitacyjnej możliwy jest dzięki napływającemu do środka chłodniejszemu powietrzu, które wypycha ku górze to ciepłe z wnętrza domu. W ten sposób w kanałach wentylacyjnych tworzy się ciąg wysysający powietrze.

Często po zamontowaniu okien energooszczędnych pojawiają się problemy z efektywnością działania wentylacji grawitacyjnej. Powodem jest duża szczelność tych okien, która powoduje problemy ze sprawną rotacją powietrza.

Wentylacja mechaniczna

Wymiana powietrza może być również wymuszona przez wentylator. Taki system nazywany jest wentylacją mechaniczną. Jej działanie oparte jest na stałych cyklach oraz kontroli ilości napływu świeżego powietrza z zewnątrz do środka, jednocześnie usuwając powietrze z wnętrza łącznie z wilgocią.

Wentylacja mechaniczna, będąc kompletnie niezależną od warunków panujących na zewnątrz, znakomicie sprawdza się przez cały rok i spełnia swoje zadanie zarówno zimą, jak i latem.

Dodatkowo system wentylacji mechanicznej filtruje powietrze, usuwając zanieczyszczenia oraz pozwala na jego ogrzewanie.

Jak poprawić wentylację w domu?

Dobrym sposobem na poprawienie funkcjonowania wymiany powietrza w budynku jest montaż wentylatorów wyciągowych zamiast klasycznych kratek wentylacyjnych u wlotu kanałów wentylacyjnych. W znacznym stopniu usprawniają one efektywność działania wentylacji grawitacyjnej, jednak nie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

Wentylatory do łazienek są specjalnie przystosowane do miejsc o znacznej wilgotności, gdzie brak wymiany powietrza może spowodować szybki rozwój pleśni i grzybów na ścianach.

Okna, a wentylacja

Sprawne działanie wentylacji grawitacyjnej uwarunkowane jest napływem do wnętrza świeżego powietrza, które następuje przez rozszczelnienie okna. Obecnie jednak przeszklenia i systemy okienne zapobiegają utracie ciepła, co oznacza niską lub znikomą przepuszczalność powietrza.

W efekcie niekiedy po zamontowaniu okien energooszczędnych, w domu mogą pojawić się problemy związane z brakiem cyrkulacji powietrza.

Rozwiązanie tego problemu stanowi, dostępny w ofercie Awilux system okuć PADK, które umożliwiają sprawną cyrkulację powietrza, jednocześnie zapobiegając spadkom temperatury wewnątrz pomieszczenia.

Zapraszamy po więcej informacji na temat systemu PADK w oknach Awilux.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X