Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Ekologiczny dom - o czym trzeba pamiętać?

Ekologiczny dom - o czym trzeba pamiętać?

Data publikacji: 2020-10-27

Ekologiczny dom - o czym trzeba pamiętać?

Zmiana nawyków na bardziej ekologiczne staje się z każdym rokiem coraz większą koniecznością. Ze względu na niezwykle szybko postępujące zmiany klimatu, każdy człowiek powinien dołożyć wszelkich starań do tego, by jak najbardziej zminimalizować negatywny wpływ na środowisko.

Wprowadzenie tego typu zmian, może wydawać się trudne i czasochłonne. Jednak wbrew pozorom duże zmiany można osiągnąć podejmując kilka decyzji, które mogą jednak bardzo istotnie wpłynąć na pozostawiany po sobie ślad węglowy.

Eko dom od podstaw

Pierwszym elementem, jaki należy rozważyć chcąc przysłużyć się planecie, będzie dostosowanie lub zmiana swojego miejsca zamieszkania na takie, które będzie charakteryzowało dużo mniejsze zużycie energii.

Miejsce zamieszkania oraz sposób życia ma ogromny wpływ na środowisko. Warto pamiętać, iż eko dom powstaje już na etapie projektu oraz budowy. Kluczowe znaczenie mają oczywiście wykorzystane podczas budowy materiały. Większa izolacja termiczna okien oraz drzwi pozwala w okresie zimowym zminimalizować straty ciepła.

Z kolei w miesiącach letnich, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie, okna o dobrych parametrach termicznych sprawiają, iż wnętrze nagrzewa się znacznie wolniej.

Warto pamiętać, iż mniejsze zużycie energii związane z ogrzaniem (lub ochłodzeniem) pomieszczeń, nie tylko pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych, ale również ograniczyć związane z tym wydatki.

Energia ze słońca

Na etapie projektowym warto również przemyśleć możliwości wykorzystania energii słonecznej. Można dokonać tego na dwa sposoby. Pierwszym z nich, będzie montaż paneli słonecznych, które stają się coraz bardziej opłacalne, ze względu na wzrost liczby słonecznych dni latem.

Drugą kwestią jest odpowiednie umiejscowienie okien w bryle budynku. Najkorzystniejsze jest umieszczanie okien na południu, tak by słońce przez jak najdłuższy czas oświetlało oraz ogrzewało pomieszczenia. Pozwoli to oszczędzić energię przeznaczoną zarówno na ogrzewanie, jak i oświetlenie pomieszczeń. Warto również zminimalizować ilość okien wychodzących na stronę północną, ponieważ zmniejszy to ewentualne straty ciepła.

Metraż a zużycie energii

Kolejnym aspektem, który koniecznie powinien zostać wzięty pod uwagę podczas projektowania nowego domu jest jego metraż. Mniejsza powierzchnia mieszkalna to również mniejsze zapotrzebowanie na energię. Koszty związane z materiałami wykończeniowymi czy meblami również będą w tym przypadku znacznie niższe.

Dodatkowo środki zaoszczędzone podczas budowy nieco mniejszego domu mogą zostać przeznaczone na wyższej jakości materiały, mające bezpośredni wpływ na właściwości termoizolacyjne budynku. Lepsza jakość materiałów to również lepsza trwałość oraz komfort użytkowania. Pamiętajmy, iż przypadku dużych okien, ich jakość ma ogromne znaczenie.

Oszczędność wody

Jednym z równie palących, jak globalne ocieplenie problemów, jest coraz mniejsza dostępność wody pitnej.

Ekonomiczne użytkowanie wody oraz szukanie możliwości jej oszczędzania stanowią równie istotny element, jak ograniczenie zużycia energii. Na etapie budowy domu, warto przemyśleć zatem montaż systemów pozwalających wykorzystać wodę deszczową. Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem, jest również zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Oszczędność wody, to jednak nie tylko odpowiednie instalacje, ale również wypracowanie odpowiednich nawyków. Starajmy się oszczędzać wodę podczas wykonywania codziennych czynności.

Małe decyzje mają duże znaczenie

Budowa domu, którego będą charakteryzowały korzystne parametry cieplne i niskie zużycie zasobów to ogromna korzyść dla środowiska. Pamiętajmy jednak, iż decyzje podejmowane każdego dnia mają niebagatelny wpływ na środowisko naturalne.

Dla przykładu, zamiast wody butelkowanej warto zainwestować w domowe filtry uzdatniania wody. Ograniczymy w ten sposób zużycie ogromnych ilości plastiku.

Pamiętajmy, aby na każdej płaszczyźnie starać się wybierać materiały naturalne. Możliwości jest wiele. Bardzo ciekawym materiałem jest bambus, który jest jednym z najbardziej ekologicznym materiałów istniejących na świecie. Można wykonywać z niego nie tylko ozdoby, ale również inne elementy wyposażenia, jak np. bardzo trwałe meble.

Jak widać, ekologiczny dom to zarówno długoterminowe inwestycje, podejmowane na etapie projektu i budowy, jak również styl życia. Co prawda takie podejście wymaga pewnego wysiłku, ale coraz więcej ludzi w bardzo świadomy sposób podchodzi do ekologii.

Okna i systemy przesuwne dostarczane przez Awilux cechuje najwyższa jakość oraz parametry termoizolacyjne. Zapraszamy do sieci salonów sprzedaży w całej Polsce.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X