Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Jak dbać o okna w odpowiedni sposób?

Jak dbać o okna w odpowiedni sposób?

Data publikacji: 2020-10-19

Jak dbać o okna w odpowiedni sposób?

Posiadając nowe okna robimy wszystko, aby pozostały takie jak najdłużej. Odpowiednia ich pielęgnacja, mycie i czyszczenie sprawią, że będziemy mogli się cieszyć pięknymi oknami przez całe lata. Warto zatem poświęcić temu zadaniu trochę czasu i zadbać o to, by okna były czyszczone i konserwowane we właściwy sposób.

Regularne i odpowiednie mycie

Nowe okna są na ogół całkowicie gładkie, co niezwykle ułatwia pielęgnację. Do mycia ram okiennych wystarczą łagodne środki, tj. łagodny płyn do mycia używany na co dzień w domu czy delikatny środek piorący. Najlepiej unikać wszelkich środków, które mogą uszkodzić powierzchnię, porysować ją lub zmatowić, gdyż w taką nawierzchnię łatwiej wnika brud, przez co potem trudniej jest ją pielęgnować.

Mycie szyb również nie powinno być dla większości zbyt skomplikowane. Najlepiej do tego rodzaju prac zakupić specjalny płyn do mycia szyb. Środki te zapewniają szybkie i skuteczne usunięcie wszelkich zabrudzeń oraz nie pozostawiają smug. Przy bardzo brudnych szybach, można najpierw przemyć je lekko wodą lub wodą z płynem do naczyń, a następnie zastosować środek do szyb. Istotny jest również właściwy wybór ściereczki. Najlepiej sprawdzają się tu zwykłe papierowe ręczniki kuchenne lub ścierka z irchy. Absolutnie niedopuszczalne jest w wypadku nowoczesnych okien mycie ich babciną metodą przy użyciu papieru gazetowego.

Zabezpieczenie podczas remontu

Należy pamiętać, że podczas remontów lub innych prac budowlanych powinno się odpowiednio zabezpieczyć okno. Dotyczy to zarówno ram okiennych, jak i szyb. Farby, tynki, zaprawa murarska, kleje, pianka montażowa i inne materiały budowlane mogą bowiem mocno zabrudzić lub uszkodzić okno, a usunięcie tego typu skaz bywa niekiedy bardzo trudne i pracochłonne.

Systematyka

Ważna jest także systematyczna właściwa konserwacja okna. Mycie powinno odbywać się wtedy, gdy to jest konieczne, jednak nie rzadziej niż raz na kilka miesięcy. Natomiast przegląd i konserwację można przeprowadzać raz w roku. Szczególnie należy odpowiednio zadbać o okucia i uszczelki. Do smarowania można zastosować na przykład smar z silikonu, oliwę maszynową lub wazelinę techniczną.

Tak zadbane okna powinny nam służyć przez długi czas, a doskonały stan szyb i ram z pewnością będzie cieszył nasze oczy.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X