Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Jak odpowiednio myć i konserwować okna z PVC?

Jak odpowiednio myć i konserwować okna z PVC?

Data publikacji: 2020-10-26

Jak odpowiednio myć i konserwować okna z PVC?

Okna oraz drzwi PVC charakteryzują się bardzo wysoką trwałością i estetycznym wyglądem, a także bardzo niskimi kosztami utrzymania, o ile są odpowiednio oraz regularnie myte i konserwowane.

Materiał, jakim jest polichlorek winylu tworzy powierzchnie niezwykle łatwe w czyszczeniu i sprawdzające się doskonale przy każdej pogodzie.

Najczęstsze zabrudzenia, z jakimi mają do czynienia ich użytkownicy to najczęściej zwykły kurz oraz przebarwienia, które nietrudno jest usunąć, jeśli stosuje się do tego odpowiednie środki, metody i akcesoria.

Jak często myć okna PVC?

To, jak często myć okna, zależy od wielu różnych czynników. Jeśli ich właściciele nie palą papierosów, a dom nie znajduje się w pobliżu placu budowy czy ruchliwej ulicy, ciemne ramy okienne wystarczy czyścić cztery razy w roku, a konserwację uszczelek i części metalowych przeprowadzać dwa razy w roku.

Polecamy również artykuł: Zakup okien - na co zwrócić uwagę?

W przypadku ram okiennych w kolorze białym, które nadal należą do najbardziej popularnych wśród klientów, ale niestety łatwiej ulegają zabrudzeniom, warto przeprowadzać te zabiegi częściej. Unikniemy w ten sposób powstania trwałych przebarwień, które trudniej jest zmyć.

Jak myć okna PVC?

Mycie okien plastikowych powinno odbywać się regularnie. Bardzo istotne jest dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni, ponieważ brud, który zalega w wewnętrznych częściach ram może wpadać do mieszkania po otwarciu okna.

Pomimo swojej trwałości, polichlorek winylu jest materiałem dosyć delikatnym, dlatego jego czyszczenie powinno być zabiegiem wykonywanym z użyciem odpowiednich akcesoriów i produktów chemicznych. Jeżeli ramy okienne długo nie były myte, w pierwszej kolejności należy pozbyć się wierzchniego brudu (na sucho), a następnie umyć okna na mokro.

W przypadku większych plam i zabrudzeń, można zastosować silniejsze środki, jednak nadal powinno się unikać pewnych produktów, które mogą uszkodzić strukturę materiału PVC.

Zatem czym myć okna, aby nie zmatowić ram i nie stworzyć w nich mikroporów, w których gromadzi się brud?

Czym myć ramy okien plastikowych?

Mycie okien plastikowych jest zabiegiem, który należy przeprowadzać z użyciem detergentów o odpowiednim składzie. Niedozwolone jest stosowanie produktów, które zawierają takie składniki, jak kwasy, rozpuszczalniki oraz substancje ścierne.

Ich działanie narusza strukturę materiału PVC, tworząc w nim mikropory, przez które zabrudzenia wnikają bardzo głęboko i są niezwykle trudne do usunięcia. Co więcej, chlor, aceton czy proszki do czyszczenia uszkadzają również uszczelki, które w konsekwencji twardnieją i zaczynają się kruszyć.

Polecamy również artykuł: Najlepsze okna do domu - jakie warunki muszą spełniać?

Najlepiej jest wybierać produkty o właściwościach antystatycznych, ponieważ polichlorek winylu elektryzuje się i przyciąga kurz.

Bardzo istotny jest także dobór akcesoriów do czyszczenia. Twarde zabrudzenia należy usuwać plastikową szpachelką, a inne plamy miękką ściereczką namoczoną w środku myjącym. Bezwzględnie nie wolno używać do tego szczotek drucianych lub zmywaków stosowanych w kuchni.

Jak umyć wysokie okna?

Mycie okien wysokich lub połaciowych można przeprowadzać na dwa sposoby: z wykorzystaniem drabiny lub specjalnych myjek z rączką teleskopową.

Pierwszy sposób nie wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów, wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Mycie wysokich okien z drabiny, może skutkować zaciekami oraz ewentualnymi zabrudzeniami podłogi w pobliżu okna. Warto zainwestować zatem w myjkę z funkcją zasysania, która na bieżąco pozbywa się rozpuszczonego brudu z szyb. Z kolei do mycia ram wystarczająca będzie myjka na przedłużanym trzonku z końcówką wykonaną z gąbki, mikrofibry lub innej miękkiej tkaniny.

Mycie ram okiennych po remoncie

Remont wiąże się z bardzo trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, dlatego okna powinny zostać wcześniej zabezpieczone odpowiednią taśmą malarską. Jeżeli jednak nie dopilnujemy tego wcześniej lub po naklejeniu ulegnie ona przesunięciu, a ramy zostaną zanieczyszczone farbą, klejem lub pianką, można pozbyć się tych pozostałości, stosując różne, domowe sposoby.

Zabrudzenia tego typu, dość często występują przy budowie domu, kiedy po montażu okien wykonywanych jest jeszcze sporo prac wykończeniowych wewnątrz budynku.

Polecamy również artykuł: Drzwi wejściowe - jak czyścić i konserwować?

Zaschnięte resztki farby należy delikatnie zdrapać plastikową lub silikonową szpachelką uważając, aby nie zarysować powierzchni PVC. Z kolei klej można usunąć zwykłą szkolną gumką do ścierania lub poprzez namoczenie go olejem roślinnym, a następnie delikatne zmycie wodą z płynem do naczyń.

Pianka poliuretanowa to najtrudniejszy rodzaj zabrudzenia, który powinno się usuwać jeszcze zanim produkt zdąży zaschnąć. W tym celu korzystamy z delikatnego rozpuszczalnika, jakim jest zmywacz do paznokci.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X