Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Kiedy należy wymienić okna? Jest kilka przesłanek

Kiedy należy wymienić okna? Jest kilka przesłanek

Data publikacji: 2020-10-22

Kiedy należy wymienić okna? Jest kilka przesłanek

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu czy mieszkaniu, raz na kilkanaście lat przychodzi moment kiedy należy przemyśleć możliwość wymiany okien. Wprawdzie bardzo często decyzja o wymianie okien podejmowana jest przy okazji większego, kompleksowego remontu, warto wiedzieć kiedy nadszedł moment, w którym okna powinny zostać wymienione.

Wymiana okien to dość spora ingerencja zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Należy mieć jednak na uwadze, że tego rodzaju modernizacja domu czy mieszkania, jeżeli zamontowane zostaną okna dobrej jakości, niesie za sobą wiele korzyści, tj. niższe rachunki za ogrzewanie czy większy komfort użytkowania, wynikający chociażby z dobrego wygłuszenia.

W poniższym artykule postaramy się przedstawić kila problemów z oknami mówiących o tym, iż nadszedł czas na ich wymianę.

1. Trudności podczas otwierania i zamykania

Problem ten może dotyczyć zarówno okien drewnianych, jak i PCV oraz aluminiowych. Wypaczanie się okien drewnianych i PCV, po wielu latach użytkowania to często pojawiający się problem. W przypadku okien wykonanych z aluminium, najczęstszym powodem tego rodzaju problemów jest korozja.

Okno, w którym nastąpiły nawet małe odkształcenia nie pracuje prawidłowo, powodując problemy, a niekiedy nawet uniemożliwiając jego otwieranie i zamykanie. Problemy związane z odkształcaniem i wypaczaniem się okien można minimalizować poprzez regularną naprawę i serwis. Niestety w dłuższej perspektywie, problem może nasilić się w taki sposób, iż jedynym rozwiązaniem będzie wymiana okna.

2. Większy hałas i nieszczelność

Zużycie uszczelek oraz elementów mechanicznych w oknach to również element mówiący o konieczności wymiany okna. Najczęstsze objawy w tym przypadku to wyższy poziom hałasu oraz chłód przedostający się do środka.

W perspektywie czasu problemy te mogą stać się bardzo uciążliwe i wymuszają wymianę okna.

Dzięki zastosowaniu okien nowej generacji, takich jak np. Schüco LivIng, uzyskujemy nie tylko bardzo dobrą izolację akustyczną, na poziomie, nawet Rw,p = 47 dB ale również bardzo wysokie parametry termoizolacyjne, na poziomie Uw=0,77 W/m2K.

Wymiana okna w tym przypadku to przede wszystkim ogromna poprawa komfortu użytkowania, a także dzięki lepszej izolacji niższe rachunki za energię.

3. Pojawiająca się pleśń

Stare okna to również większa kondensacja i zbieranie się pary wodnej, która z kolei powoduje powstawanie pleśni.

Polecamy również artykuł: Jak wybrać nowe okna tej wiosny?

Występowanie pleśni, oprócz brzydkiego wyglądu jest również szkodliwe dla zdrowia domowników, gdyż może być przyczyną pojawiania się alergii oraz innych dolegliwości. Warto zatem dobrze obserwować ściany w pobliżu okna, aby w razie rozpoznania pierwszych śladów pleśni podjąć odpowiednie działania. Najczęściej stosowane rozwiązania doraźne to poprawa wentylacji (wietrzenie pomieszczenia) oraz środki pleśniobójcze.

Niestety jednak całkowite usunięcie pleśni przy użyciu tych metod często jest nieskuteczne.

4. Poprawa parametrów energetycznych domu

Coraz częściej decyzja o wymianie okien nie jest podyktowana ich złym stanem technicznym, a chęcią poprawy parametrów energooszczędności domu. Decyzja ta najczęściej łączona jest z nieco większym remontem czy modernizacją budynku.

Warto jednak wspomnieć, iż systematyczne wzrosty cen energii w ciągu ostatnich lat oraz perspektywa niewątpliwych kolejnych podwyżek, stanowią coraz silniejszy argument przemawiający za wymianą okien na nowe.

5. Gruntowny remont

Domy (jak i mieszkania) nabyte na rynku wtórnym, coraz częściej poddawane są modernizacji oraz dużym zmianom wizualnym. Wymiana okien w takiej sytuacji stanowi niemalże jeden z podstawowych etapów prac.

Bryły nowoczesnych budynków mieszkalnych charakteryzują się dużymi przeszkleniami. Okna wymieniane są zatem nie tylko z uwagi na ich parametry, ale również walory estetyczne. Wymiana okien nie tylko odmładza i podnosi atrakcyjność istniejących budynków, ale również poprawia komfort ich użytkowania.

Nasza firma specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości rozwiązań z zakresu okien i drzwi dla budynków mieszkalnych oraz komercyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami. Oprócz rozwiązań standardowych, zajmujemy się również realizacją zleceń dopasowanych indywidualnie.

Nasi specjaliści z przyjemnością doradzą oraz zaproponują rozwiązania spełniające Państwa oczekiwania.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X