Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Konserwacja okien PVC - jak robić to prawidłowo?

Konserwacja okien PVC - jak robić to prawidłowo?

Data publikacji: 2020-10-22

Konserwacja okien PVC - jak robić to prawidłowo?

Okna, przeszklone drzwi prowadzące na ogród lub duże okna tarasowe to najbardziej atrakcyjne elementy architektury domu. Wypełniają dom światłem, pozwalają podziwiać okolicę, a przede wszystkim chronią przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, wysokim natężeniem dźwięku czy włamaniem. Ponadto okna i drzwi PCV z dobrą izolacją, prawidłowo zamontowane i uszczelnione, pozwalają zaoszczędzić koszty ponoszone na energię. Pamiętać należy jednak o ich regularnej konserwacji. Jak więc prawidłowo dbać o okna PCV?

Brudne okna

Mocno zabrudzone okna sprawiają, że do mieszkania nie dociera zbyt dużo światła, dodatkowo sprawiając wrażenie jakby na zewnątrz wciąż panowała tzw. szarówka. A to właśnie światło ma bardzo ważne znaczenie dla organizmu człowieka. Kiedy do domu przedostaje się go więcej, jesteśmy w lepszym humorze oraz wykazujemy większe chęci do życia.

Spaliny samochodowe, dym z kominów, pylące wiosną drzewa, a także deszcz i śnieg sprawiają, że na oknach gromadzi się brud oraz powstają nieestetyczne smugi. Zabrudzenia dotyczą nie tylko szyb ale również ram okiennych, które są dość trudne do umycia, a niewłaściwie lub rzadko konserwowane mogą z czasem żółknąć. Okna PCV są wyjątkowo trwałe, odporne na wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Ponadto są łatwe w utrzymaniu czystości, ale potrzebują regularnego czyszczenia. Jak więc prawidłowo je myć i konserwować?

Jak dbać o okna PCV?

Przede wszystkim należy oddzielić mycie szyb od ram okiennych, gdyż wykonane są z dwóch innych materiałów, czyli szkła oraz tworzywa sztucznego PCV. Do mycia szyb najlepiej użyć specjalnie dedykowanego do tego płynu oraz ściereczki z mikrofibry, ręczników papierowych oraz gumowej ściągaczki, która pozwoli na usunięcie nadmiaru wody czy detergentu, bez powstania zacieków.

W pierwszej kolejności, okno należy wyczyścić z kurzu oraz zanieczyszczeń. Można użyć do tego zmiotki, ale efektywniejszym sposobem jest zastosowanie odkurzacza, który dokładnie wciągnie wszystkie pylące zanieczyszczenia z ram, szczelin czy zawiasów. W niewielkiej misce z ciepłą wodą należy rozpuścić odrobinę płynu do naczyń lub proszku do prania. Następnie za pomocą zamoczonej w miksturze gąbki kilkakrotnie myjemy powierzchnię szyby, dokładnie oczyszczamy framugi, skupiając się szczególnie na rogach, gdzie zbiera się najwięcej brudu. Pamiętajmy, aby zacząć od strony wewnętrznej okna, by nie przenosić zanieczyszczeń z zewnątrz do środka.

Pozbywszy się największych zanieczyszczeń z powierzchni szyby, warto kilka razy przetrzeć je czystą ściereczką zmoczoną w czystej wodzie, a następnie wytrzeć całość do sucha najlepiej ręcznikiem papierowym. W celu umycia szyby, warto wykorzystać także specjalnie przeznaczony do tego płyn. Najczęściej występują one w wersji ze spryskiwaczem, co ułatwia równomierne rozprowadzenie go na szklanej powierzchni. Po spryskaniu polerujemy okno szmatką lub starymi gazetami wykonując ruch przypominający polerowanie, dzięki temu można pozbyć się niepożądanych smug. Trudny do usunięcia brud należy usuwać specjalnym środkiem w spray’u lub ewentualnie płynem do spryskiwaczy (samochodowych), który sprawi, że zanieczyszczenia nie będą tak szybko się osadzać, a deszcz będzie lepiej spływał.

Mycie ram okiennych z PCV

Ramy okienne, szczególnie białe, z czasem żółkną, co nie wygląda estetycznie. Dzieje się tak głównie za sprawą promieni słonecznych, ale żółte przebarwienia mogą być również efektem źle dobranego detergentu lub użycia niewłaściwego, silnego środka do mycia, który nie do końca spłukany, pod wpływem słońca prowadzi do powstania na powierzchni ram plam, których usunięcie może nawet nie być możliwe. Dodatkowo żrące płyny mogą także zmatowić tworzywo PCV, dlatego nie powinno się zbyt często po nie sięgać.

Okna z PCV należy czyścić specjalnymi preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji i czyszczenia plastiku. W ten sposób ramy okienne utrzymają swój naturalny kolor przez długie lata i nie powstaną żadne przebarwienia. Można także wykorzystać łagodniejsze środki, takie jak na przykład płyn do mycia naczyń rozpuszczony w ciepłej wodzie. Aby nie porysować powierzchni, nie powinno się używać szorstkiej strony gąbki, a także wszelkich specyfików z granulkami lub tych wysoce inwazyjnych, gdyż mogą one uszkodzić strukturę ramy.

Naturalne sposoby mycia okien PCV

Niewiele osób wie, że do mycia okien można użyć naturalnych środków, które nie są szkodliwe ani dla okna ani dla ramy, a dodatkowo są też bardziej przyjazne dla środowiska. Skutecznym patentem jest zastosowanie soku z cytryny lub kwasku cytrynowego z wodą, w proporcji 1:2. Dzięki temu okna będą przepięknie lśniły, ale ponadto wypełnią wnętrze świeżym zapachem. Skuteczny w walce z brudem okien jest także ocet. Już jego niewielka ilość pozwala pozbyć się uporczywego brudu, a ponadto pomoże usunąć smugi, ułatwiając polerowanie. Najtrudniejsze zanieczyszczenia rozpuści z kolei olej lniany. Niewielką ilością smarujemy okno i pozostawiamy na godzinę, a następnie dokładnie myjemy całość płynem do naczyń. Aby zapewnić oknom odporność na osiadanie kurzu oraz powstawanie zacieków, warto przetrzeć umyte okno ściereczką z dosłownie kilkoma kroplami gliceryny.

Jak smarować okna PCV?

Konserwacja okien PCV nie obejmuje jedynie mycia - to także regularne sprawdzanie ich stanu (praca skrzydła podczas otwierania, zamykania oraz wychylania) oraz smarowanie.

W raz z upływem czasu, poszczególne elementy okna tj. zawiasy, uszczelki oraz okucia zużywają się i należy regularnie sprawdzać ich stan. Zużyte, sztywne uszczelki powinny być regularnie wymieniane, a wszystkie metalowe elementy smarowane specjalnymi środkami. Używa się do tego najczęściej technicznej wazeliny lub oleju do okuć. Większość tego rodzaju preparatów posiada specjalny aplikator, usprawniający i umożliwiający równomierne rozprowadzenie środka. Jeśli uszczelki są w dobrym stanie, również należy je posmarować, aby zachowały swoje właściwości izolacyjne.

Regularne dbanie o okna pozwoli utrzymać je w nienagannym stanie. Systematyczne mycie z użyciem właściwych środków, sprawdzanie stanu technicznego oraz odpowiednia konserwacja okien PCV przyczynią się do zachowania ich właściwości izolacyjnych oraz zabezpieczających przed długie lata.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X