Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » 5 pytań, które powinniśmy sobie zadać, zanim kupimy okna

5 pytań, które powinniśmy sobie zadać, zanim kupimy okna

Data publikacji: 2020-10-21

5 pytań, które powinniśmy sobie zadać, zanim kupimy okna

Okna są inwestycją na lata, dlatego przy ich zakupie ważne jest zwrócenie uwagi na wiele aspektów, które w przyszłości wpłyną na poczucie naszego komfortu. O tym, co powinniśmy wiedzieć, wybierając okna do domu powie Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux.

Okna nie tylko oddzielają nas od świata zewnętrznego. To one wpuszczają naturalne światło do wnętrza w dzień i zapewniają widok na okolicę. Dobrze dobrana ilość szyb i rodzaj profili pozwalają dopasować okna do indywidualnych potrzeb. Jak podjąć decyzję na temat właściwego modelu dla naszego domu? „Wystarczy odpowiedzieć sobie wcześniej na pięć pytań” – podpowiada Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux – „Udając się do salonu okiennego, warto pomyśleć o pożądanych wymiarach, funkcjach, sposobach otwierania, kolorach i ilości przeszkleń”.

Jakie będą wymiary okna?

Zanim przystąpimy do wyboru okna, powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy. Pierwszą i najważniejszą kwestią są wymiary. „Okna przygotowane do montażu muszą być prawidłowo osadzone i wypoziomowane w otworze okiennym, dlatego ich rozmiar jest tak istotny.” – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux. Chcąc mieć pewność, że wszystkie wymiary zostaną prawidłowo podane, a okno zostanie właściwie osadzone z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych luzów montażowych, najlepiej jest skorzystać z fachowej pomocy pracowników autoryzowanych firm montażowych. Inaczej mierzy się bowiem okna, które będą montowane w otworach okiennych bez węgarka, czyli fragmentu muru nachodzącego na okno, a inaczej w otworach z węgarkiem. Inaczej mierzy się również okna w budynku w stanie surowym, a inaczej okna do wymiany w budynkach starszych. Różnice wymiarów wahają się przeważnie pomiędzy 0,5 do 5 cm, jednak każdy centymetr może mieć istotne znaczenie podczas późniejszego użytkowania.

Więcej o właściwym pomiarze okna

Jakie funkcje ma spełniać okno?

Równie istotną sprawą jest określenie przyszłej roli wybieranych okien – „Tutaj powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na charakter naszego domu i jego lokalizację.” – radzi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux – „Jeśli mieszkamy w cichej okolicy, akustyka okien nie będzie miała takiego dużego znaczenia, jak w przypadku mieszkania w sercu tętniącego życiem miasta. W regionach, w których można spodziewać się częstych opadów i mocnego wiatru, warto skupić się na warstwie termoizolacyjnej, która skutecznie zabezpieczy nas przed przeciągami i wilgocią w domu”.

Wybór okien powinien również odpowiadać potrzebom domowników. Rodziny z dziećmi powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym maluch nie otworzy okna, kiedy stracimy go na chwilę z oczu. Ważną kwestią jest również ochrona przed włamywaczami. W mieszkaniach na parterze czy domkach jednorodzinnych warto pomyśleć o oknach antywłamaniowych.

Jak będziemy otwierać okno?

Pytanie o funkcje okien pomoże nam odpowiedzieć na kolejne: Czy okno ma służyć wyłącznie do oświetlania pomieszczenia, zapewniać wentylację poprzez uszczelnianie, czy dawać możliwość całkowitego otwierania i zamykania skrzydła? Zależnie od oczekiwań możemy zdecydować się na okna otwierane, uchylne, rozwierano-uchylne lub wybrać nieotwieralne, jak te typu Fix od firmy Awilux. Okna stałe są najszczelniejszym rodzajem, ponieważ szyba jest wklejona bezpośrednio w ramę, a także możemy z ich pomocą uzyskać ogromne i praktyczne przeszklenia.

Zalety i wady okien nieotwieralnych

Jakiego koloru okno będzie pasować do naszego wnętrza i elewacji?

Kolor profili to po określeniu funkcji i wyborze rodzaju prawdopodobnie najważniejsza kwestia. „Tak jak parametry okna powinny odpowiadać naszym potrzebom, tak kolor musi pasować zarówno do aranżacji wnętrza, jak i komponować się z wyglądem fasady” – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux – „Współcześni producenci zapewniają dużą swobodę projektowania stolarki okiennej według indywidualnych kryteriów. Dużym udogodnieniem jest możliwość zastosowania dwóch kolorów, dzięki czemu okleina będzie pasowała zarówno do stylu pomieszczeń, jak i elewacji”. W ofercie firmy Awilux znajdziemy również okna Schüco w palecie AutomotiveFinish, która powstała we współpracy z jednym z wiodących producentów lakierów samochodowych.

Dwuszybowe czy trzyszybowe?

W praktyce lepsze są okna trzyszybowe i wraz z nowymi regulacjami zakłada się, że od 2021 roku będą standardem. Wymagania dotyczące przenikania ciepła sprawią, że wskaźnik Uw nie będzie mógł być wyższy niż 0,9 W/(m2K), a dla okien połaciowych 1,1 W/(m2K). W naszym klimacie, przy zmiennych warunkach atmosferycznych i chłodnych zimach, okna trzyszybowe powinny zostać szczególnie docenione ze względu na lepszą izolację, która pozwala ograniczyć koszty ogrzewania.

Więcej na temat pakietów trzyszybowych znajdziesz tutaj

Przemyślana decyzja

Wybór okien powinien być odpowiednio przemyślany, ponieważ to inwestycja na lata. Warto porównać parametry i elementy wyposażenia, które będą dla nas najbardziej istotne. Przed zakupem okien zastanówmy się, czego od nich oczekujemy i jak chcemy, żeby wyglądały. Salony Awilux dostępne na terenie całego kraju oferują wiele modeli stolarki, które możemy dopasować do naszych indywidualnych preferencji.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X