Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Dobre okna PVC - jakie powinny być?

Dobre okna PVC - jakie powinny być?

Data publikacji: 2020-10-21

Dobre okna PVC - jakie powinny być?

Wybór odpowiednich okien ma ogromne znaczenie w procesie budowy domu. Jest to inwestycja na wiele lat, dlatego warto dobrze przeanalizować wszystkie opcje. Tylko dobre okna mogą spełnić wszystkie swoje zadania: chronić przed uciekaniem ciepła, wpuszczać do pomieszczeń dużo światła, a także zapewnić bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak wybrać dobre okna PVC.

Przy wyborze okna najważniejsze powinny być jakość i optymalna cena. Na tym tle wyróżniają się okna plastikowe, które są nie tylko łatwe w utrzymaniu i trwałe, ale również atrakcyjne cenowo. Te zalety sprawiają, iż okna PVC są najpopularniejszymi oknami na rynku. Średni wydatek na okna w domu jednorodzinnym to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego warto dokonać przemyślanego zakupu.

Cechy dobrego okna PVC

Dobre okno PVC to takie, które spełnia konkretne potrzeby – zarówno od strony technicznej (termoizolacja, dźwiękoszczelność, zabezpieczenie przed włamaniem itd.), jak i od strony estetycznej. Okno powinno przede wszystkim izolować wnętrze przed hałasem, stratami energii, zapewniać odpowiednią wentylację, oraz zapewniać możliwie największe bezpieczeństwo.

Jeżeli chodzi o cechy eksploatacyjne, dobre okno PVC charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością na zmiany kształtu i wygięcia.

Profile okien PVC

Zgodnie z ogólnym przekonaniem, im więcej komór w profilu PVC, tym lepsze właściwości termoizolacyjne okna. Eksperci wskazują jednak, iż nie liczba komór nie ma decydujące znaczenie, a grubość samych profili. Najważniejsze jest zachowanie optymalnej liczby komór dla danej grubości profilu.

Zobacz również artykuł: Zakup okien – na co zwrócić uwagę?

Termoizolacja okien

Z uwagi na coraz większe powierzchnie przeszkleń, w nowoczesnych projektach domów, współczynnik ten staje się niezwykle istotny. Im niższy współczynnik przenikania ciepła U, tym mniejsze straty energii. W oknach o najniższych parametrach przenikania ciepła, stosuje się pakiety 3-szybowe. Szyby mają powłokę termoizolacyjną, a przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, stosować należy wyłącznie okna o niskich współczynnikach przenikania ciepła Uw (czyli dla całego okna) mniejszych od standardowego 1,1 W/m2K, a od 1 stycznia 2021 roku – 0,9 W/m2K.

Przeczytaj więcej o przepisach dot. termoizolacji: Domy energooszczędne z efektywnymi oknami
Izolacja akustyczna

Okna znacznie gorzej tłumią dźwięki otoczenia niż ściany. Dlatego też izolacja akustyczna ma spore znaczenie w przypadku domów i mieszkań powstających np. w centrum czy blisko ruchomej ulicy. Nawet jeżeli dom powstaje w cichej okolicy, warto mieć ten parametr na uwadze. Obecne sąsiedztwo może w przyszłości stać się bardziej głośne.

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw oznacza zdolność do tłumienia dźwięków zewnętrznych. Dla budynków mieszkalnych przy ruchliwej ulicy Rw powinien wynosić około 35 dB, na spokojnej wsi współczynnik ten powinien by utrzymany na poziomie 20-25 dB. Parametr ten zależy od kombinacji grubości szyb, odległości między szybami, rodzaju szkła i obecności gazu w przestrzeni międzyszybowej.

Więcej informacji na temat dźwiękoszczelności okien we wpisie: Okna dźwiękoszczelne

Estetyka

Oprócz wysokich parametrów technicznych, okno powinno dobrze komponować się z fasadą oraz wnętrzem budynku (w przypadku okien PVC istnieje możliwość zastosowania dwóch kolorów – wewnątrz i na zewnątrz). Oprócz odpowiedniego koloru, należy zwrócić uwagę na kształt profili (proste lub zaokrąglone), tak aby stolarka pasowała do stylu budynku. Dobre okno PCV poznamy nie tylko po renomowanym producencie i doskonałych właściwościach, ale także po odpowiednim dopasowaniu do całego budynku.

Sprawdź system Schuco Living

Najlepsze parametry odnoszące się do powyższych kryteriów odnajdziesz w naszej ofercie. Szczególnie rekomendujemy System SCHÜCO LIVING, który charakteryzuje się najlepszymi parametrami technicznymi i wyjątkowym designem.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X