Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe

Data publikacji: 2020-10-19

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe

Główną rolą rolet i żaluzji zewnętrznych jest ochrona przed promieniami słonecznymi wpadającymi przez okna. Oba te sposoby na osłonę okna są doskonałe aranżacyjnie i funkcjonalne, a wybór uzależniony jest właściwie tylko od możliwości technicznych oraz potrzeb klienta.

Pierwsze pytanie, jakie najczęściej pada ze strony klienta podczas dokonywania wyboru, to co jest lepsze: roleta czy żaluzja? Tymczasem odpowiedź jest jedna: to zależy…

Zarówno roleta, jak i żaluzja są sposobem na dekorację domu i doskonale odetną pomieszczenie od świata zewnętrznego, dodatkowo ochronią nas przed hałasem i włamywaczami. Uniwersalną receptą na podjęcie najlepszej decyzji jest poznanie mocnych i słabszych stron każdego rozwiązania.

Kontrola nagrzewania pomieszczenia

Latem okna przepuszczają nawet 80% promieni słonecznych, przez co w domu jest po prostu gorąco. Zimą natomiast oknami ucieka cenne ciepło. O roletach i żaluzjach myślimy głównie wtedy, kiedy latem słońce przeszkadza nam w korzystaniu z pomieszczenia, a wysokie temperatury utrudniają życie.

Dzięki żaluzjom na zewnątrz ochronimy wnętrze przed nagrzaniem, ponieważ przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te te dotrą do szyby. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza między szybą a roletą działa jak izolacja – chroniącea przed gorącym powietrzem i promieniami słonecznymi. Właściwie oba te rozwiązania dają taką samą skuteczność, jeśli chodzi o kontrolę nagrzewania, różnicę znajdziemy dopiero w izolacji termicznej zimą, ponieważ tutaj żaluzje wypadają zdecydowanie gorzejsłabiej, podczas gdy rolety zatrzymają sporo ciepła wewnątrz budynku.

Regulacja nasłonecznienia

W przypadku regulowania poziomu nasłonecznienia wnętrza większą kontrolę dają żaluzje, ponieważ można precyzyjniej ustawić stopień nasłonecznienia, poza tym pomieszczenie jest doświetlane równomiernie. Rolety dają 100% zaciemnienia wnętrza, gdy w żaluzjach można obracać lamele o 180 stopni, kontrolując w ten sposób kąt wpadania i intensywność światła.

W przypadku rolet zewnętrznych o ich montażu należy myśleć już na etapie budowy, ponieważ wtedy projektuje się tak budynek, aby puszka była niewidoczna na elewacji. W innym przypadku będzie przytwierdzona na zewnątrz i będzie zaburzała estetykę bryły, ewentualnie można zdecydować się na przeróbkę nadproża. Jeśli zaś mowa o żaluzjach, tutaj można o nich myśleć nawet po zakończeniu inwestycji lub podczas przebudowywania domu już istniejącego.

W obu przypadkach korzystanie z osłon przeciwsłonecznych i sterowanie nimi jest bardzo łatwe. Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe mogą być sterowane ręcznie , czyli taśmą lub kolbą, albo zdalnie. Mogą być wyposażone w automatyczne czujniki zmierzchu, czasu i wiatru, a nawet być podłączone do inteligentnego zarządzania budynkiem (szczególnie polecamy system sterowania domem inteligentnym TAHOMA), dzięki czemu wzrasta komfort użytkowania, a dzięki kontroli automatycznej nigdy nie zapomnimy o zasłonięciu okien na noc.

Porównanie podstawowych parametrów

  • Popularność: zdecydowanie częściej montowane są rolety zewnętrzne niż żaluzje fasadowe. Te drugie są po prostu rozwiązaniem droższym, ale zyskującym coraz większe uznanie, m.in. w Europie Zachodniej, ze względu na ciekawe możliwości aranżacyjne i większą kontrolę światła.
  • Izolacja termiczna: rolety zewnętrzne mogą zimą zatrzymać nawet do 40% przenikającego ciepłaciepło przez okna, są też bardzo dobrą ochroną przed chłodem. Natomiast żaluzje tylko w małym mniejszym stopniu zmniejszają straty ciepła.
  • Ochrona przed nagrzaniem: oba rozwiązania są w praktyce skuteczne i pozwalają skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu z 35 stopni Celsjusza na zewnątrz do 10 wewnątrz.
  • Ochrona przed hałasem: rolety są zdecydowanie lepiej wygłuszone i zmniejszają znacząco zmniejszają natężenie dźwięku nawet do 14 dB., sprawdzająąc się nawet przy bardzo ruchliwej ulicy.

Okna z roletami i żaluzjami są bardzo widocznym elementem elewacji i dobrze dobrane mogą nadać unikalnego charakteru inwestycji. Szeroki wybór kolorów i nowoczesny design ułatwia dopasowanie ich do elewacji i całego projektu. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę, to na parametry obu tych rozwiązań, aby wybrać najlepsze dla siebie.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X