Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Drzwi tarasowe - składane czy przesuwne?

Drzwi tarasowe - składane czy przesuwne?

Data publikacji: 2020-10-19

Drzwi tarasowe - składane czy przesuwne?

Wielkie przeszklenia są atutem nowoczesnych budynków, a szerokie drzwi tarasowe łączą salon z ogrodem, stając się ozdobą każdego domu. Wadą tradycyjnych, otwieranych skrzydeł tarasowo-balkonowych jest ich waga oraz ilość miejsca jaką zajmują po otwarciu wewnątrz domu. Warto zatem zdecydować się na alternatywę w postaci drzwi składanych (harmonijkowych) lub przesuwnych, które pozwolą zaaranżować odpowiednio przestrzeń, a przy tym są łatwe w obsłudze. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć, jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań.

Drzwi tarasowe to bardzo ważny element wyposażenia, ponieważ łączą wnętrze ze światem zewnętrznym, izolują pomieszczenia termicznie i akustycznie, a także nadają budynkowi lekkości i przestrzenności.

Zalety i przeznaczenie drzwi składanych i przesuwnych

Największą zaletą drzwi harmonijkowych jest całkowite zsunięcie ich skrzydeł na jedną stronę. Nadają one zarówno fasadzie budynku jak i wnętrzu ciekawego i indywidualnego charakteru. Ten rodzaj drzwi idealnie nadaje się do domów położonych blisko natury oraz do domów wakacyjnych, w których z racji miesięcy letnich życie toczy się głównie na zewnątrz.

Jest to również rozwiązanie w kawiarniach, restauracjach czy centrach handlowych. Rozwiązanie tego rodzaju sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na możliwości maksymalnego otwarcia pomieszczenia. Możliwe jest zastosowanie rozwiązania w postaci 3 do 6 w pełni składanych skrzydeł.

Dostępne w naszej ofercie składane drzwi przesuwne SCHÜCO ASS 70 FD (harmonijkowe), stanowią bardzo lubiane przez inwestorów rozwiązanie. Ponadto drzwi są izolowane termicznie, a w dodatkowej opcji istnieje możliwość zastosowania dodatkowej izolacji akustycznej.

Drzwi przesuwne – jak sama nazwa wskazuje – otwiera się i zamyka, przesuwając skrzydło na specjalnych rolkach. Ten typ drzwi tarasowych jest świetnym sposobem łączenia salonu z tarasem oraz optycznego powiększenia wnętrza. Przesuwne drzwi tarasowe, zapewniają dużą przestrzeń widokową i sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach, ponieważ przy skrzydle drzwiowym o szerokości 250 cm można uzyskać nawet 240 cm przejścia, a całe przeszklenie może zajmować nawet do 6 metrów szerokości i 3 metrów wysokości.

Oferowane drzwi podnoszono-przesuwne SCHÜCO ASS 70.HI wykonane w aluminium, charakteryzują się wysoką izolacją cieplną i akustyczną, doskonałą wodoszczelnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Model ASS 70 HI z powodzeniem montowany jest przy wyjściach na większe balkony, tarasy czy ogrody zimowe.

Kwestie wizualne

Obie wersje drzwi mają wysokie walory estetyczne, charakteryzują się indywidualnym wyglądem, świetnie wpisującym się nawet w minimalistyczny styl pomieszczenia. Ogromne przeszklenia, przepuszczają ogromne ilości światła, doskonale rozświetlając wnętrze.

Warto zwrócić jednak uwagę, iż nachodzące na siebie skrzydła mogą nieco wpływać na walory estetyczne. Drzwi składane natomiast stanowią niezastąpione rozwiązanie w przypadku bardzo dużych przeszkleń.

Otwieranie drzwi przesuwnych i składanych

Skrzydło drzwi przesuwnych przesuwa się lekko po prowadnicy jezdnej, montowanej w niskim metalowym progu, dzięki czemu otwierają się przy minimalnym wysiłku. Aby je otworzyć, wystarczy przekręcić klamkę i delikatnie pchnąć. W dowolnym momencie można skrzydło zatrzymać i zablokować poprzez zamknięcie klamki. Otwieranie drzwi przesuwnych nie stanowi najmniejszego problemu ani dla osoby starszej, ani dla dziecka – przesuwają się płynnie i jednostajnie.

Drzwi składane montowane są na ościeżnicy i mają w górnej i dolnej krawędzi czop umożliwiający obrót skrzydła. Niektóre modele wyposażone są w zintegrowany profil wyrównawczy, który zwiększa komfort użytkowania i zapewnia lekką obsługę skrzydeł. Drzwi otwierają się jak harmonijka poprzez przesuwanie w odpowiedniej kolejności poszczególnych skrzydeł.

Pomimo, iż rola przesuwnych i składanych drzwi tarasowych jest taka sama jak drzwi otwierane tradycyjnie, ich niebywałą zaletą jest zminimalizowanie zajmowanej przestrzeni. Doskonale poprawiają wygląd i funkcjonalność domu, znacznie poprawiając wygląd budynku. Oba rozwiązania są coraz chętniej wybierane przez architektów oraz inwestorów. Zaletą obu rozwiązań jest bez progowa komunikacja między domem a tarasem, co ma niebagatelne znaczenie, jeśli wśród mieszkańców są osoby starsze, małe dzieci lub osoby z niepełnosprawnościami.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X