Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Mycie okien - przeczytaj kilka fachowych porad

Mycie okien - przeczytaj kilka fachowych porad

Data publikacji: 2020-10-19

Mycie okien - przeczytaj kilka fachowych porad

Dom powstał, ukończono w nim już wszystkie prace, a wybrane okna służą już od paru miesięcy, przyszedł zatem czas na ich umycie. Czynność znana wszystkim, która nie należy do zbyt trudnych. Jednak jak to często bywa, kilka prostych zabiegów może sprawić, że wykonywana praca będzie szybsza, łatwiejsza no i dokładniejsza, co nabiera znaczenia w sytuacji kiedy mamy zamiar wyczyścić nieco większe przeszklenia.

Lepiej wybrać dzień pochmurny

Decyzja "zabieram się za okna" bardzo często pada w piękny, słoneczny dzień. Być może w taki dzień lepiej dostrzegamy, że okna już powinny być umyte, być może liczymy że pogoda utrzyma się przez kilka kolejnych dni i umyte okna będą pięknie błyszczeć. Niestety w rzeczywistości, w słoneczny i ciepły dzień, myte okna będą bardzo szybko wysychać na skutek czego pozostawać będą liczne smugi, psujące cały efekt naszej pracy. Zatem jeżeli chcemy umyć okna naprawdę dokładnie, bez smug, wybierzmy dzień nieco bardziej pochmurny.

Jak często czyścić okna?

Absolutne minimum to 2 razy w roku. Jednak jeżeli okna znajdują się w pobliżu ruchliwej ulicy lub drogi (zwłaszcza nieutwardzonej) mycie okien raz na 3 miesiące to dobre optimum. Bardzo często bywa, iż jesteśmy zaskoczeni jak bardzo doświetlone staje się pomieszczenie po umyciu okien.

W co się zaopatrzyć?

Zdecydowanie, ciepła woda i płyn myjący. Do mycia najlepiej wykorzystać nieco większą, odpowiednią ściereczkę np.: z mikrofibry, aby nie pozostawiała nitek na szkle. Absolutnie nie stosujemy do mycia i polerowanie szyb papieru gazetowego, który być może daje lśniący efekt, ale może szybko porysować szybę. Przyda się gumowa ściągaczka, do zdejmowania większej ilości wody. Wycieramy nią szybę od górnej krawędzi okna, wykonując płynny ruch w kształcie odwróconej litery S.

Oprócz mycia samych szyb, oczywiście czyścimy także ramy okienne. Podczas czyszczenia ram okiennych czy parapetów należy zwrócić uwagę aby nie zmoczyć i nie pobrudzić farby na ścianach wokół okna. Warto podkreślić, że zawsze czytamy zalecenia producenta. Zaznacza on w swojej karcie gwarancyjnej, że do mycia ram nie stosujemy żadnych środków z zawartością chloru, wybielaczy oraz drobinek ścierających, które mogą kaleczyć powierzchnię. Takie urazy są uszkodzeniami mechanicznymi i nie są objęte gwarancją.

Oprócz mycia samych szyb, oczywiście czyścimy także ramy okienne. Podczas czyszczenia ram okiennych czy parapetów należy zwrócić uawagę aby nie zmoczyć i nie pobrudzić farby na ścianach wokół okna.

Czyszczenie przyjazne dla środowiska

Płyny i detergenty czyszczące, często nie są najbardziej przyjaznym środowisku rozwiązaniem. Kupujemy je w plastikowych butelkach, wyjątkowo nie ekologicznych, które potem trzeba w odpowiedni sposób utylizować. Na „zielonych”, promujących ekologię na co dzień blogach w Internecie, można znaleźć proste i tanie receptury na własny płyn do mycia okien. Najłatwiejszym w wykonaniu jest zmieszanie 4-5 litrów ciepłej wody z 3-4 łyżkami octu. Ponadto podczas ekologicznego mycia okien nie wdychamy oparów detergentów, kupowanych w drogeriach i tym samym dbamy o własne zdrowie.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X