Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Ciepły montaż - czy warto się na niego zdecydować?

Ciepły montaż - czy warto się na niego zdecydować?

Data publikacji: 2020-12-17

Ciepły montaż - czy warto się na niego zdecydować?

Technologia związana ze stolarką okienną ciągle się rozwija. Pojawiają się nowe rozwiązania, które stopniowo wypierają tradycyjne formy osadzania okien w budynkach. Jednym z takich rozwiązań jest tzw. ciepły montaż. Staje się standardem w nowoczesnym budownictwie, ponieważ gwarantuje dużo większą energooszczędność.

CZYM CIEPŁY MONTAŻ RÓŻNI SIĘ OD TRADYCYJNEGO?

Jeszcze do niedawna standardem w montażu okien było osadzanie ich na warstwie pianki poliuretanowej, która sama w sobie posiada właściwości izolacyjne, ale szybko traci je w kontakcie z wilgocią. W efekcie uszczelnienie między ramą okna a murem nie spełnia swojej roli i powstają mostki termiczne.
W tej sytuacji nawet najlepsze okna tracą swoje właściwości, ponieważ problem tkwi w ich styku ze ścianą.

Aby zapobiec tej sytuacji i zagwarantować najwyższą energooszczędność, zaczęto stosować ciepły montaż okien. Czym się wyróżnia? Otóż składa się z trzech warstw uszczelniających:

 • środkowej
 • wewnętrznej
 • zewnętrznej

Środkowa warstwa pełni rolę izolacji termicznej i wykonana jest - tak samo jak w przypadku tradycyjnego montażu - z piany poliuretanowej. Szczelnie wypełnia przestrzeń między ścianą, a ramą okna.
Warstwa wewnętrzna jest paroszczelna. Chroni pianę montażową przed parą wodną, która często zbiera się w pomieszczeniach. Robi to dzięki paroszczelnej taśmie okiennej. Znajduje się ona na szczelinie między oknem a murem.

Warstwę zewnętrzną cechuje paroprzepuszczalność. Jej zadaniem jest ochrona izolacji przed wilgocią opadową. Do jej wykonania służy specjalna taśma paroprzepuszczalna.

Jak przebiega ciepły montaż okien?

Pracę przy ciepłym montażu należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania otworu okiennego. Rozmiarem musi odpowiadać ramie okiennej - z kilkumilimetrową różnicą dylatacyjną, która zostanie wypełniona pianą. Dzięki temu zapewnia się przestrzeń dla naprężeń, które mogą pojawić się przy zmianach temperatury.

Ponadto otwór powinien być wyczyszczony i zagruntowany odpowiednim preparatem.
Następnie przechodzi się do usytuowania okna w murze. Bardzo istotne jest, aby proces ten przebiegł w prawidłowy sposób, ponieważ w innym wypadku mogą powstać mostki termiczne. Dlatego jeśli okna są montowane w nowych budynkach, należy ściśle stosować się do wytycznych projektowych.

W przypadku starszych zabudowań i braku jasnych wytycznych należy przestrzegać ogólnych zasad montażu okien.

Wedle nich:

 • w ścianie jednowarstwowej, która nie posiada izolacji termicznej, okna należy osadzić w połowie grubości muru
 • w ścianie warstwowej (wewnętrzna izolacja) okna powinny znaleźć się w strefie termoizolacji
 • w ścianie docieplonej z zewnątrz okno montuje się przy zewnętrznej krawędzi muru lub w warstwie ocieplenia

W każdej sytuacji montujący powinien przestrzegać zaleceń producenta, jeśli chodzi o liczbę kotew i dybli mocujących (w przypadku mocowania w warstwie ocieplenia powinien używać odpowiednich konsol i systemów).
Przygotowanie izolacji
Jeszcze przed wstawieniem okna należy przykleić odpowiednie taśmy do ramy okiennej. Taśmę paroszczelną od wewnętrznej strony, a paro-przepuszczalną od zewnętrznej. Obie muszą być dobrze dociśnięte.
Kiedy okno będzie już zamontowane, zewnętrzną taśmę przykleja się do muru, a przestrzeń pomiędzy ościeżnicą i ścianą wypełnia się pianką poliuretanową. Jej ewentualny nadmiar po zaschnięciu powinien zostać usunięty. Na koniec piankę zakrywa się taśmą paroszczelną, którą należy dokładnie przykleić do ściany.

Zalety ciepłego montażu

Ciepły montaż okien ma wiele zalet, z których warto wymienić:

 • skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia stolarki okiennej
 • wyeliminowanie potencjalnych mostków termicznych
 • zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej w domach i mieszkaniach
 • ochrona przed pleśnią i zagrzybieniem
 • lepsza dźwiękoszczelność
 • większa trwałość całej konstrukcji

Co z cyrkulacją powietrza?

Ostatnim ważnym aspektem stolarki okiennej jest wentylacja. Aby w domu funkcjonowała grawitacyjna wymiana poprzez komin, do środka musi dostawać się zimne powietrze.

Zwykle przedostaje się oknami, ale co w przypadku, gdy są zamontowane w szczelny sposób? Czy ciepły montaż szkodzi wentylacji?
Odpowiedź brzmi: nie.

W bardzo szczelnych oknach o wentylację dba się na dwa sposoby. Pierwszym są specjalne uszczelki, które chronią przed wodą i jednocześnie pozwalają na cyrkulację powietrza nawet przy zamkniętych oknach. Drugim sposobem jest mikrowentylacja, czyli dodatkowa funkcja skrzydła okiennego. Ostatecznie zawsze można zamontować nawiewnik okienny.

Ciepły montaż niesie za sobą wiele korzyści. Między innymi dlatego stosowany jest w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Ogranicza koszty zużycia energii i wydłuża życie montowanej stolarki okiennej.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X