Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Jak stworzyć wnętrze w stylu industrialnym

Jak stworzyć wnętrze w stylu industrialnym

Data publikacji: 2020-10-28

Jak stworzyć wnętrze w stylu industrialnym

Styl industrialny kojarzy się z mieszkaniami, które powstawały w opuszczonych fabrykach, z loftami zamieszkiwanymi przez artystów. Kiedyś znak recesji i kryzysu gospodarczego, dziś przeciwnie - kojarzy się z luksusem i niezależnością.

Mimo upływu lat, zainteresowanie nim nie słabnie, a cechy które go wyróżniają przyciągają coraz większe rzesze zwolenników. Mieszkania w stylu industrialnym to już nie tylko stare, opuszczone budynki. Obecnie wykańczane w tym stylu są także nowe budynki mieszkalne i komercyjne. Czym charakteryzuje się styl industrialny i jak urządzić wnętrze, aby wpasowało się w jego założenia?

Na wstępie - trochę historii

Znajomość pochodzenia stylu industrialnego pomaga zrozumieć, z czego wynika jego charakter. Zapoznanie się z historią umożliwia wczucie się w klimat, a jednoczesne dopasowanie jego elementów do swojej osobowości i upodobań.

Początki stylu industrialnego sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Narodził się on w Stanach Zjednoczonych pod wpływem recesji gospodarczej. Wiele przedsiębiorstw musiało wówczas ogłosić upadłość. Na przedmieściach Nowego Jorku znajdowały się opuszczone magazyny, hale fabryczne i warsztaty. Początkowo nie do końca legalnie, wprowadzali się do nich artyści, urządzając mieszkania zwane loftami. Znajdowała się tam zarówno przestrzeń mieszkalna, jak i ich pracownie.

W latach 90. XX wieku także w Polsce zaczęło pustoszeć coraz więcej fabryk, które niekiedy adaptowane były na przestrzenie mieszkalne.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Styl industrialny to przede wszystkim otwarta przestrzeń. Wnętrza urządzone w tym stylu charakteryzuje brak ścian działowych. Bardzo często jest to jedno wielkie pomieszczenie, stanowiące zarówno kuchnię, jadalnię, salon, a także sypialnię.

Otwarta przestrzeń daje niesamowite poczucie wolności oraz otwartości. Efekt ten zapewniają przede wszystkim wysokie sufity oraz duże okna, pozbawione wszelkich ozdób. Mają one doświetlić pomieszczenie w maksymalny możliwy sposób, jednocześnie wpasowując się w ogólny charakter mieszkania.

Okna w tego rodzaju wnętrzach często posiadają czarne lub szare ramy, a także szprosy, choć nie brakuje również wielbicieli jednolitych szklanych tafli.

Zobacz również artykuł: Drzwi tarasowe - składane czy przesuwne?

Idąc wzorem dawnych loftów, dekorując mieszkanie w stylu industrialnym, stawia się na podstawowe materiały - metal, beton, cegłę, drewno. Bardzo częstym elementem są pozostawione na wierzchu rury oraz instalacje elektryczne. Nadają one wnętrzom ekscentrycznego charakteru i nawiązują do dawnych mieszkań w opuszczonych fabrykach.

Jest to styl bardzo minimalistyczny. Wnętrza pozbawione są wymyślnych ozdób oraz nowoczesnych rozwiązań. Częstą praktyką stosowaną we wnętrzach industrialnych jest wykorzystanie przestrzeni pod schodami do przechowywania rzeczy lub jako powierzchnia dla domowego biura.

Kolory

Myśląc o cechach stylu industrialnego, nie sposób nie wspomnieć o kolorach. Wbrew pozorom, nie dominują jedynie czernie oraz głębokie, ciemne szarości i brązy.

Bardzo często wykorzystywane są bielone ściany, ciemna czerwień cegły lub turkusowe dodatki wprowadzające we wnętrzu odrobinę eklektyzmu. W celu ocieplenia tych - w większości stonowanych barw - stosowane są elementy drewniane lub imitujące drewno. Nadają one pomieszczeniom przytulniejszy charakter i doskonale współgrają z czernią, bielą i szarościami.

Meble i dodatki

Można powiedzieć, że w tym zakresie panuje swego rodzaju dowolność. Rzadko spotykane są mieszkania umeblowane w całości jednym systemem. Dużo częstszą praktyką jest wyposażenie wnętrza w stare sprzęty, każdy w innym stylu, niejednokrotnie własnoręcznie odnawiane lub nabywane w sklepach z antykami.

Najbardziej charakterystycznymi meblami stylu industrialnego są duży, szary narożnik oraz wielki drewniany stół na metalowych nogach.

Oświetlenie

Koniecznym elementem każdego mieszkania w stylu industrialnym są charakterystyczne lampy. Okazałe, rzucające się w oczy, doświetlające ogromne pomieszczenia. Często zawieszone na długim przewodzie, kontrastującym z kolorem ścian. Lampy industrialne często posiadają metalowy lub druciany klosz, niekiedy jednak są to same żarówki.

Charakterystyczne dodatki

Mimo, iż styl industrialny to przede wszystkim minimalizm, występują pewne dodatki nadające wnętrzom typowego charakteru. Idealnie sprawdzają się w tym przypadku wszelkiego rodzaju antyki i starocie. Gramofon, maszyna do szycia, stara maszyna do pisania, a nawet rower na ścianie są elementami, które dodadzą wnętrzom duszy.

Łazienka i kuchnia

Także w zakresie urządzania tych pomieszczeń występują pewne reguły. W łazienkach szczególnie polecane jest stosowanie betonu architektonicznego lub płytek naśladujących beton i drewno.

Czarna lub biała ceramika oraz drewniane elementy, które nadadzą ciepła. I oczywiście, oświetlenie. Najlepiej małe żarówki wokół lustra lub oświetlenie punktowe.

Centralnym miejscem kuchni jest zaś ogromna wyspa lub drewniany stół, nad którymi zawieszone będą wspomniane wcześniej lampy. Kuchnia powinna być maksymalnie funkcjonalna, wyposażona w blaty o dużej powierzchni. Sprzęty powinny być wykonane z metalu lub materiałów imitujących metal. Ściany lub sufity często wykonywane są z surowego betonu.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X