Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Znaczenie kolorów w wyglądzie domu

Znaczenie kolorów w wyglądzie domu

Data publikacji: 2020-10-28

Znaczenie kolorów w wyglądzie domu

Odpowiednio dobrana kolorystyka ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób postrzegany będzie dom - zarówno jeśli chodzi o jego wygląd zewnętrzny, jak i wnętrze. Kolory mają wpływ na samopoczucie oraz sposób w jaki odbieramy wnętrze. Źle dobrane kolory elewacji lub wnętrza mogą również wpływać negatywnie na samopoczucie domowników.

Dlatego też odpowiedni dobór kolorów to istotna kwestia, która powinna zostać dobrze przemyślana, jeszcze na etapie projektowym.

Kolor drzwi i okien - sprawa bardzo ważna

Przede wszystkim dlatego, że są to elementy kosztowne. Wybór okien i drzwi to także decyzja, którą podejmuje się raz na wiele lat (a nawet dziesiątek lat). Wybrany kolor ram okiennych oraz drzwi będzie zatem integralną częścią budynku, który nadaje mu indywidualnego charakteru.

Wybierając kolor ram okiennych warto pomyśleć o dłuższej perspektywie czasowej oraz postarać się nie ulegać zbytnio chwilowym trendom.

Bez wątpienia do najbardziej bezpiecznych i uniwersalnych kolorów ram okiennych zaliczyć można biel, czerń, odcienie szarości oraz drewnopodobne.

Wskazane kolory należą zdecydowanie do najbardziej uniwersalnych, które dobrze wpasują się w projekty o różnym charakterze.

Kolor ram okiennych — klasyczny czy ekstrawagancki?

Aby dokonać trafniejszego wyboru, warto nieco lepiej poznać wartości jakie niosą za sobą poszczególne barwy. Pozwoli to precyzyjniej dobrać okna do projektu domu i wnętrza. Możliwości, poza klasycznymi kolorami wymienionymi wyżej, jest wiele.

Biel

Na początek klasyka, czyli biel. Jest to najbardziej uniwersalny kolor ze wszystkich, który swoją popularność zdobył przede wszystkim dzięki stolarce okiennej PVC. Mimo że materiał ten daje wiele możliwości kolorystycznych, kolor biały stał się najbardziej popularny. Jest tak przede wszystkim za sprawą dużej wszechstronności dopasowania bieli.

Biel to kolor pasujący praktycznie do każdego projektu domu i wielu różnych zestawień kolorystycznych. Nadaje on wrażenia czystości oraz większej przestrzeni. Biel często wykorzystuje się w połączeniu z ciemnym lub grafitowym dachem.

Czerń

Z kolei czerń to synonim elegancji. Barwa ta kojarzy się z siłą oraz autorytetem, a najlepiej sprawdza się w nowoczesnych budynkach i dużych przeszkleniach. Idealnie pasuje do stylu modernistycznego, ale również jest dość uniwersalna i można z nią eksperymentować w innych zestawieniach.

Czarne ramy okienne bardzo często wybierane są dla okien aluminiowych, które same w sobie stanowią elegancką ozdobę.

Teraz wyjątkowo elegancka matowa czerń jest dostępna także w ofercie PVC. Zachęcamy do zapoznania się z idealnie czarnymi oknami linii Nero Style by Awilux.

Szarość

Odcienie szarości są również dość często wybieranym kolorem. Popularność tego koloru wynika przede wszystkim z dużych możliwości dopasowania do innych kolorów. Szare ramy okienne są praktyczne i nieco mniej rzucają się w oczy, niż kolor czarny. Ramy w tym kolorze, podobnie jak okna czarne, dobrze współgrają zarówno z białą elewacją, jak i czarną, a także w zestawieniu z elewacją z cegły.

Ciemne odcienie szarości oraz czerń bardzo dobrze prezentują się jako uzupełnienie czarnego dachu.

Brąz

Brązowy, kolor drewna, najlepiej odnajdzie się w domach o stylistyce tradycyjnej oraz projektach ukierunkowanych na naturalny wygląd. Niekiedy jasnobrązowe ramy zestawiane są z dość popularnym w ostatnim czasie stylu skandynawskim. Rzadziej kolor ten wykorzystywany jest w przypadku nowoczesnych.

Brązowe drzwi oraz ramy okienne bardzo dobrze pasują do czerwonego dachu.

Odważniejsze barwy

Dostępna w ofercie Awilux paleta Automotivefinish to ramy okienne PVC w wyjątkowych kolorach, o wspaniałym metalicznym wykończeniu. Jest to rozwiązanie dla inwestorów poszukujących nieco bardziej wyszukanych rozwiązań, realizujących budowę domu według niestandardowych projektów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym rozwiązaniem. Nasi konsultanci z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania.

A co w przypadku drzwi?

Najczęściej wybieranymi kolorami dla drzwi są bezpieczne kolory - czarny, biały oraz ewentualnie brązowy. Bardzo często kolor drzwi dobierany jest do koloru ram okiennych. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie.

Wielu specjalistów rynku nieruchomości uważa, że drzwi wejściowe stanowią pierwszy element, na którym skupiają się osoby odwiedzające. Ponieważ pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, niekiedy warto postawić na kolor nieco bardziej odważny, niekiedy wręcz kontrastujący z pozostałymi kolorami (elewacji, podłóg czy ram okiennych).

Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami tego typu są:

  • Budzące zaufanie drzwi w kolorze niebieskim. Co ciekawe, kolor ten w równym stopniu podoba się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Niebieskie drzwi mogą więc być świetnym urozmaiceniem zarówno elewacji budynku, jak i wnętrza. Świetnie komponują się z wnętrzami pełnymi bieli lub beżu. Kolor ten dobrze współgra również z z szarością i granatem
  • Odnoszące się do natury, drzwi w kolorze zielonym. Zieleń to kolor symbolizujący spokój, mądrość i dobrobyt, a ponadto dobrze wpływający na samopoczucie i rozluźniający. Dobrze sprawdzi się w połączeniu z bielą oraz barwami pastelowymi.
  • Kolor miłości, przygody ale również gniewu, czyli drzwi czerwone. Czerwień sama w sobie jest mocnym kolorem, więc warto łączyć ją z bardziej stonowanymi barwami. Wtedy będzie stanowiła idealne dopełnienie fasady budynku i na pewno zwróci uwagę przechodniów. Czerwony od lat był kolorem dodającym energii, a goście mogą go odebrać jako ciepłe przywitanie. Dość ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie czerwonych drzwi wejściowych jako kontrastu zarówno dla białej jak i czarnej elewacji (ale również wnętrza)

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X