Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Czas na wiosenne mycie i konserwację okien

Czas na wiosenne mycie i konserwację okien

Data publikacji: 2020-10-28

Czas na wiosenne mycie i konserwację okien

Wiosna to czas ożywienia i pierwszych ciepłych dni. To także czas porządków w domu, garażu czy ogrodzie. Jedną z czynności, jakie wykonywane są w pierwszych tygodniach wiosny jest również mycie i konserwacja okien. Regularne czyszczenie znacznie poprawia ich żywotność oraz pomaga utrzymać ich wspaniały wygląd.

Czyszczenie i konserwacja ram okiennych?

Wiosna to dość zmienna pora roku, w trakcie której dochodzi do dużych wahań temperatur. Okno, a przede wszystkim rama okienna, są w tym czasie narażone na dużo trudniejsze warunki atmosferyczne. Decydując się na coroczną konserwację oraz mycie okien, można zapobiec procesowi powolnej degradacji okna i podtrzymać jego żywotność.

Mycie okien nie powinno się ograniczać wyłącznie do mycia szyby. Bardzo istotną częścią każdego okna jest także rama okienna, o której czystość również warto zadbać. Ramy okienne są wykonywane z różnego rodzaju materiałów i nie każdą z nich można myć w jednakowy sposób.

Sposób czyszczenia ram okiennych należy dostosowywać do materiału z jakiego jest ono wykonane.

Czyszczenie okien drewnianych

Zdecydowanie najtrudniej jest zadbać o okna drewniane. Zdarza się, iż na skutek działania promieni słonecznych, z czasem farba pokrywająca drewnianą ramę pęka i ulega złuszczeniu. W takiej sytuacji zalecane jest aby oczyścić całą powierzchnię ramy z kurzu, pyłu oraz resztek farby, a następnie wygładzić ją drobnoziarnistym papierem ściernym, oczyszczając ramę również z kurzu oraz pyłu.

Jeśli na ramie powstałe uszkodzenia farby nie są duże, można spróbować nałożyć cienką warstwę nowej farby. Jeśli jednak są one większe, wówczas na samym początku należy nałożyć substancję impregnującą, a dopiero później odpowiednią farbę do drewna. Niekiedy warto nałożyć podwójną warstwę farby.

Jeśli okno jest mocno zabrudzone, ale rama nie nosi oznak uszkodzeń, wówczas należy dokonać wstępnego oczyszczenia z błota, liści czy też kurzu przy pomocy stosunkowo niewielkiej ilości wody. Następnie właściwe mycie można wykonać już przy pomocy dedykowanych do drewna substancji myjących.

Cały zabieg warto zakończyć nałożeniem na ramę drewnianą substancji konserwującej, np. w postaci mleczka.

Konserwacja ram plastikowych oraz aluminiowych

W przypadku ram plastikowych oraz aluminiowych, mycie i konserwacja są zdecydowanie łatwiejsze. Jednak nawet stosunkowo nowe okna warto poddawać jej regularnie. Oprócz samych ram okiennych, naturalnemu zużyciu w trakcie użytkowania, ulegają uszczelki czy też okucia.

Zaleca się zatem dokładny ich przegląd oraz użycie odpowiednich smarów czy też olejów w celu konserwacji ruchomych części okuć. W wielu przypadkach, użyć można dość popularny w powszechnym zastosowaniu środek WD40. Taki zabieg powinno się wykonywać zarówno po zewnętrznej, jak i po wewnętrznej części okna.

Sposób czyszczenia okuć powinien być różny w zależności od ich wykończenia. Elementy malowane proszkowo, powinno się czyścić wilgotną gąbką z dodatkiem mydła.

Do czyszczenia okuć powinno się używać przede wszystkim preparatów mających neutralne pH. W ten sposób zabezpieczymy powłokę antykorozyjną okucia okiennego. Mycie okuć nieodpowiednim środkami, może wpłynąć negatywnie. Konserwacja okuć okiennych przeprowadzana raz do roku, w znaczy stopniu przedłuży ich żywotność i zapewni prawidłowe funkcjonowanie.

Plastik szczególnie źle reaguje z silnymi (żrącymi) substancjami chemicznymi. Ich wykorzystanie podczas mycia, może doprowadzić do uszkodzenia ramy okiennej. Dość uniwersalnym środkiem w tym zakresie, jest natomiast ocet. Można łączyć go w odpowiednich proporcjach z wodą oraz kwaskiem cytrynowym.

Również czyszczenie szyn okiennych jest bardzo ważnym elementem regularnej konserwacji. Podczas czyszczenia w pierwszej kolejności należy usunąć zgromadzone zabrudzenia w postaci piasku, kurzu lub liści, a następnie użyć środka myjącego (zalecane jest również wykorzystanie środków o neutralnym pH).

Czyszczenie szyb okiennych

W tym przypadku, zdecydowanie najlepiej sprawdzą się specjalne środki do czyszczenia szkła. Przed rozpoczęciem mycia, dobrze jest usunąć na mokro wszystkie większe zabrudzenia, a następnie nanieść środek czyszczący.

Do samego mycia wykorzystywać można delikatne ścierki z mikrofibry lub ręczniki papierowe, czyszcząc okno od góry do dołu. Aby zapobiec powstawaniu smug, szyby okna warto myć w mniej słoneczny dzień (słońce nie wysusza tak szybko powierzchni szyb).

Jeśli podczas czyszczenia zauważamy pomiędzy szybami parę, może to oznaczać, iż doszło do rozszczelnienia okna.

Problem można spróbować rozwiązać samodzielnie, przyklejając uszczelkę na połączeniu ramy i ościeżnicy. Aby uszczelka dobrze się przykleiła, powierzchnia powinna zostać wcześniej wyczyszczona, być sucha i gładka.

Wymiana okien - kiedy warto?

W niektórych wypadkach stan ramy okiennej, jak i samej szyby, może być bardzo słaby. Może powodować to straty ciepła w domu, a tym samym mniejszy komfort dla domowników oraz wyższe koszty ogrzewania. Okres wiosenny to również dobry czas aby przeprowadzić wymianę okien.

Nowoczesne okna Awilux, o wysokich parametrach izolacyjnych oraz wspaniałym wyglądzie to inwestycja w nieruchomość, która procentować będzie przez wiele lat. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Oferujemy stolarkę okienną najwyższej jakości oraz profesjonalny i szybki montaż na terenie całego kraju.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X