Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Okno w łazience - co należy wiedzieć?

Okno w łazience - co należy wiedzieć?

Data publikacji: 2020-10-27

Okno w łazience - co należy wiedzieć?

Okno w łazience to dosyć często poruszany temat ze względu na korzyści płynącego z takiego rozwiązania oraz kwestie dotyczące prywatności. Głównym atutem tego typu projektu jest możliwość szybkiej wentylacji pomieszczenia oraz zapewnienie dostępu do naturalnego światła. Co jeszcze warto wiedzieć aranżując okna w łazience?

Okno w łazience - dlaczego warto?

Pomimo, iż powierzchnia typowej łazienki rzadko przekracza 8-10 m2, jej aranżacja nie należy do najłatwiejszych. Projektując takie wnętrze należy pamiętać nie tylko o kwestiach użytkowych, prawidłowej wentylacji, ale również o zapewnieniu odpowiedniego poziomu prywatności. Projekty łazienek z oknem, są rozwiązaniem dobrze spełniającym wszystkie te elementy.

Z pewnością największą zaletą łazienki z oknem jest możliwość szybkiego i efektywnego przewietrzenia łazienki. Standardowe wywietrzniki często nie odprowadzają dużych ilości pary wodnej, prowadzącej do powstawania pleśni na ścianach. Gromadząca się po kąpieli para może przyczynić się także do powstania trudnych do usunięcia i niebezpiecznych dla zdrowia grzybów. Odpowiednia cyrkulacja stanowi zatem niezwykle istotny element w każdej łazience. Żaden z powszechnie dostępnych systemów wentylacyjnych nie jest tak efektywny jak otwarte okno.

Warto również zauważyć, że naturalne światło znacząco wpływa na prawidłowe oświetlenie wnętrza. Promienie słoneczne, które wpadają przez okno sprawiają, że mniejsze łazienki wydają się optycznie większe. Więcej naturalnego światła to również możliwość mniejszego wykorzystania sztucznego oświetlenia (oraz mniejsze zużycie energii elektrycznej).

Oprócz kwestii typowo użytkowych, okno w łazience to również bardzo istotny element aranżacyjny pomieszczenia. Okno sprawia, iż wnętrze łazienki staje się bardziej eleganckie i komfortowe. W przypadku niektórych aranżacji, znacznie poprawia ono również komfort i relaks podczas kąpieli. Wieczorny odpoczynek w wannie, z widokiem na rozgwieżdżone niebo z pewnością zapewni sporą dawkę relaksu i odprężenia.

Jak skutecznie zaprojektować łazienkę z oknem?

Symetria bardzo często wykorzystywana jest podczas aranżacji wnętrz. Pozwala uzyskać odpowiednie proporcje wnętrza, dlatego też jest to jedna z bardziej uniwersalnych technik aranżacyjnych. Okno umieszczone pośrodku jednej ze ścian stanowi zatem ogromny atut łazienki.

Chętnie stosowanym rozwiązaniem, stosowanym w łazienkach, jest również umieszczenie okna w górnej części ściany (na poziomie głowy). W ten sposób znacznie poprawia się poziom prywatności. Warto też skorzystać z nieco bardziej nowoczesnych i odważnych metod aranżacji łazienki, z wykorzystaniem dużego okna. Wielbiciele, jeżeli warunki na to pozwalają, często decydują się na ustawienie wanny w pobliżu okna. Pozwala to cieszyć się widokiem otoczenia podczas kąpieli. Innym, coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest ustawienie umywalki w pobliżu okna.

Długa i wąska łazienka

Zaprojektowanie i aranżacja długiej, wąskiej łazienki bywa trudne. Nie jest to jednak niemożliwe. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem, jest w tym przypadku umieszczenie dużych luster wzdłuż jednej ze ścian. Odbicie lustrzane znacznie zmienia proporcję oraz wizualnie powiększa powierzchnię łazienki. Należy również pamiętać, iż okno zmniejsza nieco powierzchnię użytkową łazienki, pozostawiając mniej miejsca na ewentualne meble lub półki.

Pod względem aranżacji, jak i użyteczności wnętrza, istotny jest także dobór właściwego rozmiaru okna. Większe okno to większa przestronność i znacznie jaśniejsze pomieszczenie. Większe okna doskonale współgrają również z innymi elementami wyposażenia, tworząc nowoczesne i oryginalne aranżacje. Świetnie sprawdzą się okna panoramiczne oraz pasmowe. Wbrew pozorom takie rozwiązanie idealnie nada się też do mniejszych łazienek. Warto pamiętać, że okno nie musi być jednak głównym elementem wystroju nowoczesnych łazienek. Można je również świetnie zgrać z istniejącą już aranżacją wnętrza, w której okno stanowi jedynie tło w całym pomieszczeniu.

Łazienka z oknem, a prywatność

lazienka-3Wiele osób obawia się, że okno w łazience może obniżyć prywatność oraz wynikający z niej komfort codziennego użytkowania łazienki. Istotny zatem jest dobór odpowiednich rolet czy żaluzji.

Duże ilości pary wodnej oraz wilgoć sprawiają, iż zasłony okienne nie są zbyt praktycznym rozwiązaniem. Z drugiej jednak strony są one idealnym dopełnieniem eleganckich wnętrz, utrzymanych w stylu glamour (lub surowych pomieszczeń w stylu skandynawskim).

Świetnie sprawdzą się także w przypadku większych łazienek i okien o większych rozmiarach.

Innym sposobem zapewnienia prywatności jest zastosowanie nie przeszkleń nie przezroczystych. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku mieszkań oraz domów pozostających w bliskim sąsiedztwie.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X