Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Okna i drzwi z PVC - główne wady i zalety

Okna i drzwi z PVC - główne wady i zalety

Data publikacji: 2020-10-22

Okna i drzwi z PVC - główne wady i zalety

Okna PVC to najczęściej wybierane typy okien w Polsce. Produkty te występują również pod niepoprawną, choć niezwykle popularną nazwą PCV, która jest przekręconym zapisem skrótu PVC. Nazwa PVC stanowi skrótowy zapis tworzywa, z którego wykonane są te okna, a mianowicie polichlorku winylu. W polskiej nomenklaturze funkcjonuje także poprawny skrót PCW.

Polichlorek winylu uzyskuje się poprzez polimeryzację chlorku winylu (monomeru). Z tego tez względu okna te często w uproszczeniu nazywane także plastikowymi.

Okna i drzwi plastikowe - krótka historia

Polichlorek winylu wynaleziony został w XIX wieku, a w produkcji okien i drzwi zaczął być używany już od XX wieku. Pierwsze okna PVC pojawiły się na rynku w drugiej połowie XX wieku w niemieckich gospodarstwach domowych.

Do Polski materiał ten dotarł dopiero w latach 70. ubiegłego wieku i dość szybko zaczął wypierać tradycyjną stolarkę okienną i drzwiową. Swoją popularność okna PVC zawdzięczają przede wszystkim niskiej cenie produkcji, o wiele większej trwałości i wytrzymałości mechanicznej, a także lepszej odporności na zawilgocenie oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Do dzisiaj atrakcyjna cena oraz dobre parametry techniczne sprawiają, że okna PVC są niezwykle chętnie wykorzystywane w nowym budownictwie.

Polichlorek winylu - właściwości

Polichlorek winylu to mocny polimer syntetyczny, który odznacza się wysoką termoplastycznością. Jest on łatwy w pielęgnacji, zapewnia świetne właściwości izolacyjne, jest odporny na wysokie temperatury, promieniowanie UV i wodę, a także koszt produkcji okien z PVC jest - w porównaniu do okien drewnianych i aluminiowych – bardzo niski.

Czy polichlorek winylu obniża ekologię okien i drzwi wykonanych z PVC? Absolutnie nie. Gotowe okna wykonane z PVC nie szkodzą ludziom ani środowisku.

Szkodliwe substancje przedostają się do otoczenia dopiero w sytuacji, gdy materiały z polichlorku winylu zostaną podpalone. Wszystkie okna i drzwi wykonane z PVC spełniają restrykcyjne normy UE, które gwarantują ich bezpieczną eksploatację. Co więcej, produkty z PVC podlegają recyklingowi, dlatego też po zużyciu nie obciążają środowiska naturalnego.

Popularność okien PVC

Jak wspomnieliśmy powyżej, popularność okien PVC wynika przede wszystkim z ich atrakcyjnej ceny. Zgodnie z raportem „Rynek okien i drzwi w Unii Europejskiej 2017” okna PVC wybierane były przez blisko 80% inwestorów. Na rynku odnotowano także 7% wzrost wartości produkcji okien i drzwi z PVC r/r.

W ubiegłym roku wyprodukowano ponad 95 mln okien (o 5% więcej niż w roku 2017), przy czym polskie fabryki miały w tym aż 15% udział.

Warto wiedzieć, że polska jest obecnie największym eksporterem okien PVC z eksportem na poziomie 1,87 mld euro. Od 2004 roku polski eksport stolarki okiennej powiększył się aż sześciokrotnie.

Okna i drzwi PVC - główne wady i zalety

Poza atrakcyjną ceną, okna PVC odznaczają się niezwykłą trwałością – o wiele większą niż tradycyjne okna drewniane. Ze względu na swoją wytrzymałość materiałową, nie ulegają korozji ani nie wypaczają się, a ich kolor nie blaknie pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Co więcej, są łatwe w utrzymaniu i niewymagające podczas eksploatacji (nie wymagają konserwacji). Ze względu na coraz bardziej ekologiczny proces produkcyjny, brak emisji szkodliwych substancji do otoczenia, a także podleganie recyklingowi po okresie użytkowania, okna PVC nie narażają środowiska naturalnego.

Okna PVC są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a wszelkie zarysowania nie zmieniają koloru okien. Co więcej, uszkodzone okna można polerować, aby przywrócić ich pierwotny wygląd.

Sam polichlorek winylu jest lekki, przez co dodatkowo nie obciąża konstrukcji obiektu budowlanego, a także pozwala tworzyć o wiele większe przeszklenia względem okien aluminiowych czy drewnianych.

Okna PVC a bezpieczeństwo

Mimo że materiał PVC jest lekki, okna wykonane z polichlorku winylu zapewniają taki sam poziom bezpieczeństwa, jak okna drewniane. Wysoka precyzja zachowana podczas produkcji okien i nowoczesny proces technologiczny sprawiają, że okna PVC gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno podczas ich codziennej eksploatacji, jak i w przypadku prób włamania.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z atrakcyjną ofertą Awilux w zakresie okien i drzwi wykonanych z trwałego i funkcjonalnego materiału, jakim jest PVC.

W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, odpowiemy na Państwa pytania oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące okien i drzwi wykonanych z PVC.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X