Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Okna panoramiczne - czy warto się na nie decydować?

Okna panoramiczne - czy warto się na nie decydować?

Data publikacji: 2020-10-22

Okna panoramiczne - czy warto się na nie decydować?

Okna panoramiczne to znak rozpoznawczy nowoczesnych budynków. Zastosowanie dużych, szerokich przeszkleń to najlepszy sposób dostarczenia dużej ilości światła do pomieszczeń oraz ekspozycja wnętrza na wspaniałe widoki. Ze względu na walory wizualne, duże przeszklenia znacząco podnoszą atrakcyjność budynków nie tylko mieszkalnych, ale także obiektów usługowych lub hoteli.

Okna panoramiczne można stosować nie tylko w budynkach nowych, ale również podczas modernizacji budynków już istniejących. W artykule prezentujemy specyfikę okien panoramicznych, a także podpowiadamy, dlaczego warto w nie zainwestować.

Zalety okien panoramicznych

Okna panoramiczne mają szereg zalet, które znacząco podnoszą walory estetyczne budynków. Duże przeszklenia nadają luksusowy charakter bryle budynku, znacząco powiększają optycznie pomieszczenie, co szczególnie zauważalne jest w małych pomieszczeniach.

Z tego też względu duże przeszklenia świetnie sprawdzają się nie tylko w salonie, ale coraz częściej stanowią one ciekawe rozwiązanie np. w łazienkach, małych pokojach czy gabinetach.

Dostarczanie dużej ilości światła dziennego poprzez okna panoramiczne pozwala stworzyć o wiele bardziej komfortowe warunki mieszkaniowe, a także ograniczyć konieczność stosowania oświetlenia sztucznego. Wpadające do wnętrza budynków promienie słoneczne dodatkowo ogrzewają pomieszczenie, co umożliwia zredukowanie kosztów ogrzewania w okresie zimowym.

Duże okna - słabsze strony

Jedną z najistotniejszych wad dużych przeszkleń są wyższe koszty wykonania, jednak z drugiej strony ogranicza się w ten sposób ilość zużywanych materiałów budowlanych, co również warto wziąć pod uwagę podczas szacowania kosztów.

Należy pamiętać, że duże okna w słoneczne dni znacząco nagrzewają pomieszczenia. Zimą ma to swoje zalety, ponieważ można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Latem natomiast warto ochronić się przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń stosując zewnętrzne rolety lub żaluzje.

Do słabszych stron przeszkleń panoramicznych przeszkleń należy też zaliczyć trudność podczas ich mycia, ze względu na dużą powierzchnię.

Projekt domu z dużymi oknami

Decydując się na projekt domu z dużymi oknami, należy dokładnie przemyśleć kwestie dotyczące rozmieszczenia i funkcjonalności okien. Nie wszystkie przeszklenia w strefie dziennej muszą być otwieralne. Rezygnacja z otwierania pozwala obniżyć cenę i poprawić izolacyjność okna. Okno panoramiczne nieotwierane może mieć większe wymiary, nie musi mieć podziałów, więc przy zastosowaniu jasnego pakietu szybowego SunEnergy+ można uzyskać efekt niewidocznej przegrody. Musi być jednak do niego dostęp od zewnątrz.

Czy duże okna wychładzają pomieszczenie?

Zdarzają się jeszcze pytania, czy duże przeszklenia nie wychłodzą pomieszczeń. Aby ograniczyć te obawy, warto wybierać okna o odpowiednich parametrach izolacyjności. Dostępny w ofercie Awilux pakiet SunEnergy+ pozwala stosować nawet bardzo duże przeszklenia bez obaw związanych ze stratami ciepła.

Okna panoramiczne a hałas

Stosując duże przeszklenia nie trzeba się też obawiać niskiej dźwiękoszczelności. Podstawowy pakiet trzyszybowy ma współczynnik Rw na poziomie 33 dB. W przypadku, jeśli nieruchomość leży w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy lub w okolicy o podwyższonym poziomie hałasu, można zastosować szyby dźwiękoszczelne, które podniosą komfort w budynku.

Czy duże okna są bezpieczne?

Zastosowane w dużych przeszkleniach rozwiązania ukierunkowane są na zapewnienie ich użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa – zarówno pod względem codziennej eksploatacji okien, jak i w przypadku włamania.

Za bezpieczeństwo odpowiadają odpowiednio dobrane okucia, grube przeszklenia, a także mocna konstrukcja ramy. Niemniej, jako dodatkowe zabezpieczenie dla dużych okien warto zastosować rolety zewnętrzne, które skutecznie ochronią mienie przed włamaniem.

Okna panoramiczne dla wymagających

Poszukują Państwo atrakcyjnej oferty okien panoramicznych, które zapewnią doskonałe wrażenia wizualne oraz świetne parametry techniczne? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Awilux. Oferujemy rozwiązania i systemy okienne klasy premium.

Potrzebujesz więcej informacji, chcesz zapytać o wycenę, poradzić się w sprawie najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej.

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X