Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Jakie powinno być okno w pokoju dziecka

Jakie powinno być okno w pokoju dziecka

Data publikacji: 2020-10-22

Jakie powinno być okno w pokoju dziecka

Urządzanie pokoju dziecięcego może być świetną zabawą zarówno dla rodziców, jak i najmłodszych. Skupiamy się wtedy na wyborze odpowiednich kolorów oraz planujemy zagospodarowanie przestrzeni. Warto jednak już na etapie projektowym pamiętać o oknach, które spełniają bardzo ważne funkcje w każdym pomieszczeniu - a w szczególności w pokoju dziecięcym.

W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie rozwiązania i dlaczego wysoka jakość okien ma tak duże znaczenie.

Ciepłe okno

Źle zamontowane lub nieszczelne okna mogą być przyczyną wychłodzenia pomieszczenia, pomimo dobrze eksploatowanej instalacji grzewczej. To z kolei wiąże się z większymi wydatkami na ogrzewanie, które mogą sięgać nawet kilkuset złotych więcej w ciągu sezonu grzewczego.

Aby nie dopuścić do takich sytuacji, warto postawić na profile okienne pochodzące od zaufanego i renomowanego producenta. Jedną z cech wysokiej jakości okien, jest zastosowanie tzw. “ciepłej ramki”. Ciepła ramka to spoina stosowana na brzegach i pomiędzy oknami wykonana z izolacyjnych tworzyw sztucznych, które zatrzymują ciepło w pomieszczeniu.

Inną niezwykle ważną funkcją tego rozwiązania jest zapobieganie przed dostawaniem się do szyby zespolonej wilgoci, która może powodować pojawienie się pleśni w pokoju. Dopuszczenie do takiej sytuacji może odbić się bardzo negatywnie na zdrowiu dziecka - ekspozycja na grzyby wywołuje nawracające infekcje dróg oddechowych, kaszel, a nawet astmę.

Świeże powietrze

Regularne wietrzenie pokoju to konieczność, zwłaszcza w przypadku szczelnych okien. Czynność tę warto przeprowadzać w godzinach wieczornych, gdyż dostarczenie świeżego powietrze przed pójściem do łóżka w znacznym stopniu wpływa na jakość snu. Dzięki temu dziecko budzi się w lepszym humorze i ma o wiele więcej energii do realizacji swoich obowiązków zarówno w szkole, jak i w domu.

Warto w tym miejscu wspomnieć o rozwiązaniu stosowanym w naszych oknach - czyli o funkcji bezpiecznego wietrzenia. Wentylacja pomieszczenia wynika z umieszczenia nawiewnika w przyldze. Nawiewnik zapewnia dopływ świeżego powietrza do pokoju bez konieczności otwierania okna.

Jednocześnie w przypadku większego naporu wiatru na zewnątrz, klapy wentylacyjne wywołują przeciwwagę, tym samym utrzymując umiarkowany i stały strumień powietrza. Funkcja ta nie powoduje dyskomfortu, a w przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu wietrzenia przy otwartym oknie, znacznie zmniejsza ryzyko włamania.

Okno gotowe na bałagan

Większość pokoi dziecięcych ma jedną wspólną cechę - narażone są na większy bałagan. Dzieci mają dużo energii i pomysłów na zabawę, co przekłada się niekiedy również na konieczność częstszego czyszczenia okien.

Dobrze zatem jest, już na etapie projektowania przemyśleć ten fakt i zapewnić swobodny dostęp do okna. W tym celu powinniśmy unikać stawiania w pobliżu okna większych mebli jak np. biurko.

Dobra zabawa

Aranżując pokój dziecięcy powinniśmy pamiętać aby odpowiadał on upodobaniom dziecka. Atrakcyjne wnętrze sprawi, że dziecko chętniej będzie w nim przebywać. Oprócz podstawowych elementów wystroju, takich jak kolor ścian, wzór pościeli czy dekoracje, warto również zadbać o odpowiednią aranżację okna.

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie karnisza, na którym powiesić można zasłony z ciekawymi motywami. Warto również w odpowiedni sposób wykorzystać parapet przy oknie, umieszczając na nim ciekawe ozdoby.

Aranżując okno w pokoju chłopca warto wziąć pod uwagę zainteresowania i upodobania dziecka. Chłopcy w wieku przedszkolnym i wczesno szkolnym, często interesują się statkami, samochodami lub samolotami kosmicznymi. Zasłony z motywami marynarskimi lub Gwiezdnych Wojen będą zatem bardzo trafione. Dostępną przestrzeń przy oknie wykorzystać również na różnego rodzaju dodatki związane z futbolem.

Dziewczynki z kolei w wieku dziecięcym fascynują się najczęściej muzyką lub zwierzętami. Motywy na zasłonę ze ulubionym zwierzakiem, mogą być strzałem w dziesiątkę i sprawić, że pokój stanie się niezwykle przytulnym i atrakcyjnym dla dziecka miejscem.

Zacienienie i izolacja akustyczna

Dobry sen u dziecka jest podstawą jego prawidłowego rozwoju. Oprócz wspomnianego już, dopływ u świeżego powietrza do pomieszczenia, innym równie istotnym czynnikiem wpływającym na jakość snu jest odpowiednie zaciemnienie. Szczególnie w przypadku, gdy za oknem znajdują się uliczne latarnie, warto postawić na odpowiedniej grubości zasłony lub rolety.

Możliwość “stworzenia” ciemności w pokoju to także świetny sposób na zabawę np. w domowe kino lub chowanego.

Dobre jakości okna to również wysoka izolacja akustyczna. Wyciszony, niezakłócony hałasami pokój to spokojniejszy sen oraz znacznie lepsze warunki do skupienia podczas odrabiania lekcji. Dobra izolacja akustyczna bywa bardzo przydatna szczególnie w przypadku małych dzieci, które odbywają drzemki w ciągu dnia.

Bezpieczeństwo

Zdrowie i bezpieczeństwo dziecka to rzecz najważniejsza. Faktem jednak jest, iż ciekawość (i pomysłowość) dzieci nie zna granic. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, aby pokój dziecięcy był w jak największym stopniu bezpieczny. W przypadku okien, rozwiązaniem wartym uwagi jest montaż klamek z kluczykami.

W specjalnej wersji okien AWI Kids (Safe+) dostępnej w ofercie Awilux, oprócz specjalnego systemu otwierania, okno wzbogacone jest o dodatkową powłokę na szkle, która chroni szybę przed stłuczeniem np. przy rzuceniu w nią twardym przedmiotem.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X