Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Piękna aranżacja okna - co trzeba wiedzieć?

Piękna aranżacja okna - co trzeba wiedzieć?

Data publikacji: 2020-10-22

Piękna aranżacja okna - co trzeba wiedzieć?

Aranżacja okna dobierana jest przede wszystkim do stylu, w jakim właściciele zdecydowali się urządzić dane pomieszczenie. Dobra aranżacja okna, musi współgrać i tworzyć spójną całość z estetyką wnętrza. Wybierając aranżację dla okna, należy mieć na uwadze nie tylko walory estetyczne, ale również użytkowe, nie zapominając o funkcji, jaką pełni dane pomieszczenie. Inaczej zatem będzie wyglądać aranżacja okna w salonie, sypialni czy łazience.

Również w zależności od rodzaju pomieszczenia dobiera się elementy, które mogą ozdobić przeszklenia i użyte materiały. Pamiętajmy, iż nie wszystkie ozdoby (jak np. rośliny) nadają się na przykład do miejsc o dużej wilgotności, jak łazienka czy niekiedy kuchnia.

Jak zatem aranżować okna w konkretnych pomieszczeniach?

Aranżacja okna do sypialni

Sypialnia to przede wszystkim miejsce snu, ale również wypoczynku. Zatem w przypadku sypialni, aranżacja okna ukierunkowana jest przede wszystkim na uzyskanie odpowiednich walorów estetycznych. Ważną rolę w tym przypadku odrywa również możliwość uzyskania odpowiedniego poziomu zaciemnienia wnętrza oraz przytulnej atmosfery. Sypialnia to najbardziej prywatne miejsce w całym domu, dekoracja okna powinna zatem pełnić rolę osłony przed tym, co na zewnątrz.

Najlepszym sposobem na aranżację okien w sypialni są sięgające podłogi zasłony, w połączeniu np. z roletami. Wybierając zasłony do sypialni, zadbać należy o odpowiedniej grubości tkaniny, tak by do środka pokoju nie docierała zbyt duża ilość światła.

Dobrym rozwiązaniem są również rolety, które dzięki regulacji pozwalają dostosowywać stopień nasłonecznienia w ciągu dnia i zapewnić całkowitą zasłonę w nocy.

Aranżacja okna do salonu

W salonie spotykają się wszyscy domownicy, aby wspólnie spędzać czas. To również miejsce, w którym przyjmuje się gości, dlatego ze względu na reprezentacyjny charakter pomieszczenia, ważny jest jego estetyczny wygląd. Design okna powinien być integralną częścią całego wnętrza, by razem tworzyć spójną całość. Przeszklenia w nowoczesnym stylu są ozdobą samą w sobie, zapewniając cudowny widok.

W przypadku domów jednorodzinnych z ogrodem, warto możliwie najbardziej otworzyć się na piękny widok, pozostawiając okno możliwie najbardziej odsłonięte. Dobry dodatek stanowić mogą zasłony w geometryczne wzory lub w odważnym kolorze. Stworzony zostanie w ten sposób ciekawy akcent kolorystyczny, stanowiący ozdobę pomieszczenia kiedy na zewnątrz jest już ciemno. Zasłony to również dobry sposób na ochronę przed nadmiarem słońca w wyjątkowo ciepłe dni.

We wnętrzach o tradycyjnej stylistyce nadal bardzo popularne są wszelkiego rodzaju firany. Aranżacja okna w salonie zależy zatem przede wszystkim od upodobań domowników i stylu wnętrza.

Aranżacja okna w kuchni

Aranżacja okna w kuchni powinna być ukierunkowana przede wszystkim na zachowanie możliwie największej funkcjonalności. Należy mieć na uwadze, iż przygotowywanie posiłków i gotowanie w kuchni, zwiększa prawdopodobieństwo powstawania plam i zabrudzeń. Ze względu na to dekoracja okien w kuchnie powinna być łatwa do wyczyszczenia czy prania.

W kuchniach w tradycyjnym lub rustykalnym stylu na oknach znakomicie sprawdzają się tzw. zazdrostki. Świetnie podkreślają one charakter wnętrza, współgrając z całym wystrojem. Aranżacje w nowoczesnej stylistyce dopełnią rolety czy żaluzje, które będą efektownie wyglądać, jednocześnie stanowiąc osłonę przed słońcem.

Firany oraz ciężkie zasłony mogą zbytnio przytłoczyć kuchnię o małym metrażu. Niekiedy mogą one również przeszkadzać, jeśli na parapecie umieszczone zostaną nieco bardziej funkcjonalne ozdoby, jak np. zioła w doniczce, przyprawy czy np. zestaw noży w ozdobnym stojaku.

Aranżacja okna w łazience

W łazienkach zazwyczaj znajdują się niewielkie okna. Aranżacja okien w tym pomieszczeniu powinna przede wszystkim zapewnić dyskrecję i prywatność.

Materiały użyte do zasłon czy rolet w oknach łazienkowych powinny zostać wykonane z trwałych i odpornych na działanie wody i pary wodnej materiałów, tak by nie uległy szybkiemu zniszczeniu i nie pleśniały. Na rynku dostępne są nowoczesne rolety, specjalnie przystosowane do łazienek, które zasłaniają przeszklenia, zapewniając niezbędną zasłonę i jednocześnie nie ograniczając dopływu światła do wnętrza.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X