Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Ogród zimowy, oranżeria - od planu po wykorzystanie

Ogród zimowy, oranżeria - od planu po wykorzystanie

Data publikacji: 2021-02-19

Ogród zimowy, oranżeria - od planu po wykorzystanie

Ogród zimowy czy też popularna oranżeria to nazwy do niedawna kojarzące się z luksusem i ekstrawagancją. Obecnie jednak wiecznie zielona, przeszklona oranżeria wraca do łask i pojawia się coraz częściej - zarówno jako przestrzeń rekreacyjna w budynkach publicznych czy biurowcach, ale również jako element prywatnych domów.

Nic dziwnego - zielony, pachnący zakątek to idealne miejsce do odpoczynku, relaksu czy nawet uprawiania stacjonarnych sportów, gdy pogoda za oknem nie sprzyja aktywnościom fizycznym. Jak wybudować swoją własną oranżerię by przez lata dawała radość i wytchnienie?

Zalety zimowych ogrodów

Szklany pawilon wypełniony roślinnością spełnia nie tylko funkcję estetyczną. To również idealny bufor - zarówno termiczny, chroniący zimą przed wychłodzeniem budynku, jak i akustyczny, jeśli postawiony jest od strony drogi.

Dzięki wykorzystaniu ciepła nagromadzonego w oranżerii w ciągu dnia ogród zimowy może znacznie przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji całego budynku. Nie można jednak bagatelizować wpływu, jaki wywiera na mieszkańców zielona dżungla w obrębie własnych czterech kątów. Rośliny nie tylko wpływają kojąco na wzrok i umysł, ale oczyszczają powietrze ze szkodliwych mikrocząstek, poprawiają nastrój i pomagają się zrelaksować. Dlatego oranżeria to również ciekawy pomysł na usytuowanie jadalni czy domowego biura.

Projekt - rzecz święta

Najlepszym rozwiązaniem na oranżerię jest umieszczenie jej w pierwotnym projekcie budowy domu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, dobudowa oranżerii nadal jest możliwa, jednak należy pamiętać, że jest to ingerencja w konstrukcję, dlatego należy mieć pozwolenie na budowę - podobnie jak przy rozbudowie domu.

Oranżerie najczęściej budowane są w strefie dziennej domów, obok jadalni, jako przedłużenie salonu. Przed przystąpieniem do projektowania warto jednak wybrać odpowiednią stronę świata - zależy od niej poziom nasłonecznienia w oranżerii, a to z kolei decyduje o takich szczegółach jak poziom światła i ciepła a co za tym idzie, o typie roślinności.

Oranżeria od strony południowej

Dzięki dużej ilości słońca łatwiejsza będzie hodowla roślin egzotycznych i mniejsze będzie zapotrzebowanie na ogrzewanie. Jednak w okresie letnim temperatura może być nie do zniesienia, dlatego warto pomyśleć o zacienieniu części dachu i/lub ścian.

Oranżeria od strony północnej

Wysokie zacienienie i niższa temperatura wynikające z braku słońca zezwoli na hodowlę tylko roślin cieniolubnych i bardziej odpornych, ale będzie dobrym miejscem na zimowanie roślin ogrodowych czy sadzonek. Ogród zimowy od strony północnej stanowić też będzie bufor chroniący przed nadmiernym wychłodzeniem domu.

Oranżeria od strony wschodniej

To najchętniej wybierana strona świata przy budowie oranżerii. Wschodnia oranżeria będzie nasło-neczniona w pierwszej części dnia, dając wytchnienie przed słońcem i upałem popołudniu, czyli do-kładnie w czasie, w którym najwięcej osób ma czas na odpoczynek i relaks. Można w niej postawić większość kwiatów ozdobnych.

Oranżeria od strony zachodniej

Dość optymalny poziom nasłonecznienia, jednak z tendencją do nagrzewania się w drugiej części dnia. Warto pomyśleć o roletach zacieniających dach lub ściany w okresie letnim, by uniknąć efektu szklarni.

Ogrzewanie i inne istotne koszty

Oranżeria ogrzewana czy nie? To dość kluczowe pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć już na etapie projektu domu.

Oranżeria zimna jest zdecydowanie tańsza w budowie ze względu na brak konieczności montażu ogrzewania - konieczne będzie zaizolowanie ściany i drzwi oddzielających oranżerię od reszty domu, ponieważ w zimie temperatura wewnątrz niej będzie utrzymywać się na poziomie 5-10 stopni, ale z kolei będzie można zaoszczędzić na pokryciu ścian i dachu, gdyż wystarczą w zupełności przeszklenia o pojedynczych szybach.

Oranżeria ciepła jest zdecydowanie droższa w budowie nie tylko ze względu na konieczny montaż ogrzewania, ale również ze względu na to, że użyte do budowy ścian i dachu przeszklenia powinny mieć odpowiedni stopień izolacyjności, by móc swobodnie korzystać z oranżerii przez cały rok.

W zależności od projektu, koszty samej oranżerii można zdecydowanie ograniczyć. Już samo włą-czenie oranżerii w projekt budynku zmniejsza jej koszt nawet o 20-30%. Zaplanowanie oranżerii między ścianami budynku pozwoli dobrze wkomponować ją w bryłę budynku, zyskując dodatkowo dwie murowane ściany, których nie trzeba będzie szklić (obniżenie kosztów realizacji).

Przy dobudowywaniu oranżerii do istniejącego budynku, najczęściej adaptowanym miejscem pod ogród zimowy jest taras.

Zarówno prace projektowe, jak również wykonanie oranżerii najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie. Budowa na własną rękę lub przez nie sprawdzone firmy może doprowadzić do wielu problemów użytkowych. Dobrze przemyślana, funkcjonalna oranżeria może podnieść wartość nieruchomości o 7%.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X