Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Czy można zaoszczędzić na oknach? I czy warto?

Czy można zaoszczędzić na oknach? I czy warto?

Data publikacji: 2020-12-17

Czy można zaoszczędzić na oknach? I czy warto?

Planując budowę domu, wybór wielu rozwiązań zależy od przyjętego budżetu. W przypadku okien zakup bardzo często podyktowany jest również wytycznymi projektowymi. Choć czymś zupełnie naturalnym jest poszukiwanie wariantów atrakcyjnych cenowo, wybierając okna zdecydowanie nie należy kierować się wyłącznie ich ceną początkową.

Niska cena okien, może niekiedy odbić się w postaci wysokich kosztów eksploatacji budynku w przyszłości. Mogą również pojawić się problemy na poziomie funkcjonalności, wypaczeń oraz nie-estetycznego wyglądu.

Jak kupić okna i nie stracić?

Współczynnik przenikania ciepła

Podstawową kwestią, która decyduje o tym, czy zakup okien na dłuższą metę się opłaca, jest ener-gooszczędność.

Jak wskazują przeprowadzane badania, okna mogą być odpowiedzialne nawet za 25-30% strat cie-pła w domu. Nieszczelność okien powoduje nieefektywne ogrzewanie, w skrajnych przypadkach w pomieszczeniach odczuć można wyraźne powiewy zimnego powietrza.

Warto pamiętać, iż ceny energii w przyszłości najprawdopodobniej będą rosnąć. Warto więc zadbać o możliwie najlepszą efektywność energetyczną budynku.

Z tego powodu przy wyborze okien zawsze należy zwracać uwagę na współczynnik przenika ciepła. Wybór okien o parametrach Uw = 0,9 W/(m2.K) pozwala, w przeciętnej wielkości domu jednorodzinnym, zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet kilkaset zł rocznie.

Oczywiście, nie zawsze łatwo jest obliczyć dokładnie, jak zmienią się koszty ogrzewania w przypad-ku wyboru różnych modeli okien - warto jednak przemyśleć i zaplanować szacunkowo, ile jesteśmy w stanie wydać na same okna i jakich oszczędności przy ogrzewaniu w przyszłych latach oczekuje-my, by wybrać najodpowiedniejszy model.

Jakie inne parametry muszą spełniać okna, aby były funkcjonalne i oszczędne?

Trwałość

Bardzo często okna pojmowane są wyłącznie w kontekście wietrzenia oraz walorów estetycznych. Warto pamiętać jednak o tym, że oprócz funkcji estetycznych stanowią one również ważną barierę ochronną wnętrza budynku.

Powierzchnia okna eksponowana jest na działanie czynników atmosferycznych. Trwałość okien określa jak zniosą one próbę czasu. Z upływem lat może się zdarzyć, że gorszej jakości okna będą tracić szczelność, mogą pojawić się problemy związane z wypaczaniem się ram. Problemy tego rodzaju często wiążą się z koniecznością wykonania kosztownych wymian i napraw.

W takiej sytuacji, mimo niższej ceny początkowej, dodatkowe wydatki na niezbędne prace serwisowe mogą pojawić się w najbardziej niespodziewanym momencie. Warto w tym momencie zwrócić uwagę, iż w przypadku gorszej jakości częściej pojawiają się również błędy montażowe

Dokonując wyboru okien, warto zatem brać pod uwagę renomę producenta i jakość stosowany ma-teriałów. Zdecydowanie do najtrwalszych należą ramy okienne wykonane z aluminium.

Możliwość wykorzystania okien FIX

Polecamy również artykuł: Okna fix, czyli wady i zalety okien nieotwieranych

Chociaż kwestia wykorzystania okien FIX często zawarta jest już w projekcie domu, warto pamiętać że ich wykorzystanie może stanowić dobry sposób na zmniejszenie kosztów. Okna tego typu są w niektórych sytuacjach znacznie tańsze od standardowych (otwieranych) okien.

Warto zatem przemyśleć możliwość ich wykorzystania, szczególnie w pomieszczeniach gdzie znaj-duje się większa ilość okien standardowych.

Ponadczasowy styl

Mimo, iż aktualne trendy w budownictwie czy wystroju wnętrz mogą kusić, przy zakupie okien warto raczej stawiać na uniwersalność i ponadczasowy styl. Pamiętajmy, iż jest to wybór na długie lata, tymczasem trendy bardzo szybko się zmieniają. Za kilka lat to, co teraz zachwyca, może okazać się zupełnie niemodne.

Warto zatem wybierać sprawdzone na przestrzeni lat kolory ram oraz rodzaje przeszkleń, które będą możliwie najlepiej dopasowane do bryły budynku.

Warunki gwarancji

Kwestia gwarancji, mimo ogromnego znaczenia dla kupującego, niestety wciąż bagatelizowana jest przez znaczną część inwestorów. Tymczasem warunki gwarancji mogą mieć ogromny wpływ na koszty związane z użytkowaniem okien. Należy zatem upewnić się, że znamy i rozumiemy wszystkie jej zapisy.

Dostęp do fachowej obsługi oraz specjalistycznego serwisu to niekiedy nie tylko sprawa kosztów ale również możliwości korzystania z zakupionego okna.

Łatwość utrzymania i czyszczenia

Satysfakcja z wyboru zakupionych okien to również łatwość utrzymania ich w czystości. Warto przy zakupie upewnić się, jak wygląda kwestia konserwacji w przypadku wybranego modelu, tak aby przy pierwszych porządkach nie doznać bardzo niemiłej niespodzianki.

W niektórych przypadkach problemem może być sięgnięcie w niedostępne miejsca, czasem także konieczne jest stosowanie specjalistycznych środków, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się popularne okna PCV.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na przestrzeni lat ustało się nie do końca prawidłowe przekonanie, iż większe okno to większe kosz-ty. Faktem jest, iż niekiedy zastosowanie jednego większego okna, zamiast dwóch mniejszych może okazać się korzystniejszą cenowo alternatywą.

Warto również pamiętać, że przeszklenie jest najbardziej wydajnym energetycznie elementem w oknie.

Wpływ na cenę ma również zastosowanie w oknach szprosów. Szprosy stosowane są najczęściej celem podkreślenia walorów estetycznych budynku, a także umożliwiają łączenie okien stałych z otwieranymi.

Wybór najlepszych okien nie jest sprawą łatwą. Na rynku dostępny jest duży wybór różnych modeli okien, tymczasem nawet niewielkie różnice w parametrach czy zastosowanych materiałach mogą przełożyć się na późniejsze koszty użytkowania.

Znajdź partnera handlowego Awilux w swoim mieście i wybierz nowe okna dla swojego domu lub mieszkania!

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X