Facebook

YouTube/Awilux

Mieszkanie w kamienicy - dlaczego warto?

Mieszkanie w kamienicy - dlaczego warto?

Ceny mieszkań w kamienicach w każdym większym mieście w Polsce nieustannie rosną. Mimo to, popyt na mieszkania w kamienicy nie maleje. Dlaczego tak jest, co decyduje o atrakcyjności tego typu nieruchomości?

Wady i zalety mieszkań w kamienicy

Niezależnie od rodzaju nieruchomości, przed jej zakupem należy rozważyć zalety i wady danego rozwiązania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdzie warto zamieszkać. Decyzja w każdym przypadku podejmowana powinna być na podstawie przyjętego budżetu oraz indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora.

Zalety mieszkania w kamienicy

Dla miłośników mieszkań z „duszą”, mieszkanie w kamienicy stanowi spełnienie marzeń. Stylowe wykończenia, monumentalna architektura oraz niepowtarzalny klimat - te cechy mieszkań w kamienicach dla wielu osób mają kluczowe znaczenie. 

To jednak nie jedyne zalety takiego rozwiązania.

Lokalizacja

Kamienice mają zazwyczaj świetną lokalizację. Jest to najczęściej centrum miasta lub dzielnice, w pobliżu których znajdują się obiekty użyteczności publicznej tj. parki, baseny czy kina. W ich sąsiedztwie bardzo często znajdują się również różnego rodzaju restauracje, kawiarnie czy ciekawe, małe sklepiki. 

Niewątpliwą zaletą lokalizacji kamienic jest fakt, iż okolica najprawdopodobniej się nie zmieni. Nie trzeba zatem obawiać się o nagłe pojawienie się nowych bloków, które znacznie zmienią całą okolicę.

Możliwości aranżacyjne

kamienice02Mieszkanie w kamienicy posiada przestrzeń, jakiej trudno szukać w nowym budownictwie.

Stare budownictwo to przede wszystkim większe powierzchnie oraz wyższe kondygnacje. Podczas, gdy średnia powierzchnia mieszkań w nowych budynkach rzadko przekracza 60m2, w kamienicach wciąż znaleźć można mieszkania o powierzchni 80, a nawet powyżej 100 m2.

Na rynku wtórnym, znaleźć można dość sporo ofert mieszkań do remontu. Mieszkania, oprócz niższej ceny, posiadają jeszcze jedną ważną zaletę - możliwości aranżacyjne.

Duży metraż oraz wysokie pomieszczenia dają ogromne możliwości jeżeli chodzi o stylistykę wnętrza. Konieczność przeprowadzenia kompleksowego remontu, przez znaczną część inwestorów jest więc postrzegana jako zaleta.

Wysokość mieszkań w kamienicy niekiedy sięga nawet 3 metrów. Często spotykanym elementem są również duże okna, zapewniające bardzo dobre doświetlenie wnętrza. Wymiana okien podczas remontu mieszkania stanowi jeden z najważniejszych etapów prac. Wybór wysokiej jakości okien umożliwia z kolei uzyskanie odpowiedniej stylistyki, dopasowanej do reszty wnętrza, a także w znacznym stopniu wpływa na parametry termoizolacyjne.

Zobacz artykuł: Okna do kamienicy - jakie wybrać?

W przypadku tego typu lokali istotne jest jednak zapoznanie się z ich statusem prawnym. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy budynek nie widnieje w rejestrze zabytków gdyż może się to wiązać z pewnymi ograniczeniami w zakresie remontu nieruchomości.

Solidne mury, solidne stropy

Mury starych kamienic są zazwyczaj znacznie grubsze niż te w nowym budownictwie. Wiąże się to przede wszystkim z izolacją akustyczną. Zapewnia to większy komfort oraz poziom prywatności domownikom. Grubsze ściany to również lepsza izolacja termiczna (zwłaszcza w kamienicach po rewitalizacji) i ograniczony dopływ gorącego powietrza. W upalne dni w takim mieszkaniu jest chłodniej, z kolei zimą łatwiej utrzymać ciepło w pomieszczeniach.

Wady mieszkania w kamienicy

Mimo, iż od kilu lat widoczny jest trend związany z przeprowadzaniem rewitalizacji całych kamienic przez firmy deweloperskie, niektóre kamienice pozostają w bardzo złym stanie technicznym. 

W takim przypadku remont ma na celu nie tyle stworzenie wnętrza zgodnie z własnymi potrzebami, co raczej przystosowanie pomieszczeń do możliwości zamieszkania w nich. Może się okazać, że wnętrza nie tylko trzeba będzie odświeżyć, ale również trzeba będzie w nich wymienić instalacje oraz przeprowadzić proces odgrzybiania.

Okazyjna cena takiego mieszkania może okazać się jedynie częścią kosztów, jakie trzeba będzie ponieść przed zamieszkaniem.

Rejestr zabytków

Jeżeli kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, to przeprowadzenie większego remontu może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji, niemal każda decyzja musi zostać uzgodniona z konserwatorem zabytków. Warto wnikliwie sprawdzić księgi wieczyste, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. 

Okolica i sąsiedzi

Przed zakupem mieszkania nie można zapomnieć o dokładnym zapoznaniu się z najbliższą okolicą. Należy pamiętać, iż nawet najbardziej atrakcyjny widok z okna to nie wszystko. Istotnymi czynnikami są również takie kwestie jak miejsca parkingowe czy rodzaj lokali gastronomicznych w pobliżu.

kamienice03

W praktyce, niekiedy jeden sklep monopolowy, czynny 24h może znacznie obniżać jakość życia mieszkańców pobliskich kamienic.

Jakość życia w mieszkaniu bezpośrednio związana jest również z najbliższym sąsiedztwem. Istotnym jest zatem, aby w miarę możliwości, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, dowiedzieć się kim są ludzie zamieszkujący mieszkania sąsiadujące.

O czym warto wiedzieć przed zakupem mieszkania w kamienicy?

Okazyjna cena mieszkania robi wrażenie i może być jednym z czynników zachęcających do zakupu. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy jednak dokładnie przyjrzeć się lokalowi, szczególnie pod względem stanu technicznego oraz statusu prawnego.

Większość kamienic powstała w okresie od połowy XIX do połowy XX wieku. Ich obecny stan techniczny oraz wyposażenie mogą (choć nie muszą) pozostawiać wiele do życzenia. Sprawdzenie tych czynników należy zacząć od izolacji. Ponadto administrator budynku w porozumieniu ze sprzedającym powinien udostępnić dokładne dane dotyczące daty ostatniego remontu oraz aktualnego stanu funduszu remontowego.

Jak wygląda wspólnota mieszkaniowa?

Kolejnym czynnikiem jest określenie, czy mamy do czynienia z małą (do 7 właścicieli) czy dużą (więcej niż 7 właścicieli) wspólnotą. Jest to istotna kwestia podczas podejmowania decyzji dotyczących kamienicy. W przypadku dużej wspólnoty, decyzje odnośnie części wspólnych oraz uchwały głosowane są na podstawie zdania większości. W małej wspólnocie - do podjęcia decyzji  często wymagana jest jednomyślność.


Stan prawny

Istotnym czynnikiem w przypadku mieszkań w kamienicach jest ich stan prawny. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy sprzedający jest 100% właścicielem lokalu. Niekiedy mieszkania sprzedawane są na zasadzie udziału, tzw. współwłasności w kamienicy. Jest to zdecydowanie inna forma prawna, aniżeli ma to miejsce w przypadku prawa własności i osobnej księgi wieczystej dla lokalu.

Aby poznać stan prawny mieszkania, należy zapoznać się z księgami wieczystymi.

Istotną kwestią jest również upewnienie się, czy budynek nie został wpisany do rejestru zabytków. W takim przypadku trzeba pamiętać, że każdy remont oraz ewentualna modernizacja będzie musiała być skonsultowana z konserwatorem zabytków.

Czy warto zamieszkać w kamienicy?

Mieszkanie w kamienicy posiada zarówno zalety, jak i wady. Nie jest to dobra przestrzeń dla każdego, jednak mieszkanie w centrum miasta wiąże się z licznymi korzyściami. Jest to jeden z głównych czynników, dla których coraz więcej osób decyduje się wybór kamienicy jako swojej przestrzeni do życia.

Mieszkanie w kamienicy może zaoferować tzw. wnętrza "z duszą". Zastosowanie odpowiedniej jakości okien pozwoli stworzyć jasne i przestronne pomieszczenia.

 
 

« Wróć do bloga

 

Obowiązek informacyjny

25 maja 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych). Poniżej znajdują się informacje o sposobie przetwarzania danych osobowych przez Awilux Polska.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

1. Postanowienia wstępne

Administratorem Państwa danych osobowych, w rozumieniu przepisów prawa o ochronie danych osobowych, jest AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Lesznie, ul. Budowlanych 9, 64-100 Leszno. Oznacza to, że odpowiadamy za wykorzystanie Państwa danych w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami.

2. Podstawa przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe pozyskiwane od Państwa przez AWILUX przetwarzane są w następujących celach, zależnie od sytuacji, w której dane zostały podane:

a. zawarcia i wykonania umowy zawartej z Awilux w zakresie niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści, zmiany, rozwiązania i prawidłowej realizacji umowy;

b. wykonania ciążących na nas obowiązków prawnych, np. wystawianie i przechowywanie faktur oraz dokumentów księgowych, udzielanie odpowiedzi na reklamacje, realizacja obowiązków wynikających z rękojmi za wady produktów, zapewnienie bezpieczeństwa świadczonych usług;

c. ustalenia, obrony i dochodzenia roszczeń;

d. marketingu bezpośredniego produktów i usług AWILUX;

e. tworzenia raportów, analiz i statystyk na potrzeby wewnętrzne AWILUX, obejmujące w szczególności raportowanie, badania marketingowe, targetowanie reklam, remarketing, planowanie rozwoju usług, prace rozwojowe w systemach informatycznych, tworzenie modeli statystycznych; ocena funkcjonowania strony internetowej AWILUX, w tym statystyk oglądalności podstron;

f. jeżeli wyrażą Państwo zgodę na przesyłanie Państwu przez AWILUX drogą elektroniczną informacji handlowych, Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez nas również w celu przekazywania Państwu informacji o naszych usługach, ofercie i wydarzeniach przez nas organizowanych, a także informacji dotyczących produktów i usług podmiotów współpracujących z nami (za naszą wiedzą i wyraźnym przyzwoleniem).

3. Przysługujące uprawnienia

Każda osoba, której dane osobowe są przetwarzane przez AWILUX ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz niezwłocznego sprostowania danych, które są nieprawidłowe. Z uwzględnieniem celów przetwarzania, osoba, której dane dotyczą, ma prawo żądania uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, w tym poprzez przedstawienie dodatkowego oświadczenia.

4. Przechowywanie danych osobowych

Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż jest to konieczne, tj. zależnie od celu ich przetwarzania.

5. Automatyczne gromadzenia danych PLIKI Cookies. Dane eksploatacyjne. Narzędzia Google

Podczas korzystania ze strony internetowej AWILUX, dane dotyczące użytkownika zbierane są także automatycznie. Dane te mogą być zbierane w logach systemowych strony internetowej, poprzez tzw. pliki Cookies. Pliki Cookies (ciasteczka) są to niewielkie informacje tekstowe w postaci plików tekstowych, wysyłane przez serwer i zapisywane po stronie osoby odwiedzającej stronę internetową (np. na dysku twardym komputera, laptopa, czy też na karcie pamięci smartfona).

Pliki Cookies nie zawierają danych identyfikujących użytkownika, na ich podstawie nie można ustalić czyjejkolwiek tożsamości. Pliki te nie są w żaden sposób szkodliwe dla urządzenia końcowego użytkownika i nie zmieniają jego ustawień ani ustawień zainstalowanego na nim oprogramowania. Odczytanie zawartości tych plików możliwe jest jedynie przez serwer, który je utworzył.

Pełna polityka prywatności: https://www.awilux.pl/pl/polityka-prywatnosci

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.