Facebook

YouTube/Awilux

Remont domu - najczęściej popełniane błędy

Remont domu - najczęściej popełniane błędy

Miesiące wiosenne i letnie to czas, kiedy przeprowadzanych jest najwięcej prac remontowych oraz renowacji nieruchomości. Remont to nie tylko wydatek, ale również ważne decyzje, które należy podjąć w ramach przyszłego użytkowania pomieszczeń. Lekkie prace remontowe, jak malowanie czy wymiana paneli, często przeprowadzane są samodzielnie. Jednak większe prace remontowe oraz kompleksowe renowacje w zdecydowanej większości zlecane są firmom budowlanym.

Niekiedy jednak, mimo korzystania z usług profesjonalnej firmy, zdarzają się błędy, które w przyszłości trudno jest skorygować. Wielu błędów remontowych można uniknąć, przeprowadzając dokładny proces planowania.

Najczęściej popełnianie błędy remontowe

Remont to poważne przedsięwzięcie, które zawsze wywołuje duży stres i liczne obawy. Podczas remontu lub renowacji nieruchomości z rynku wtórnego, niestety nie można przewidzieć wszystkiego. W efekcie, często pojawiają się nieplanowane wydatki, wychodzą ukryte usterki, które należy usunąć.

Często już na etapie planowania, popełniane są błędy, które generują dodatkowe koszty oraz wymagają poprawek. Warto je poznać, aby nie stały się naszym udziałem.

Brak wstępnego planu i kosztorysu

remoncik-2

Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie zaplanowanie prac remontowych. Nawet małe remonty nie powinny być wykonywane w sposób spontaniczny. Tylko zaplanowanie krok po kroku wszystkich czynności pozwoli osiągnąć zamierzony efekt.

Również dzięki planowaniu każdy etap prac ma szanse przebiegać w sprawny sposób. Harmonogram prac pomoże stworzyć ekipa remontowa, która jest w stanie przewidzieć, ile dana czynność zajmie czasu. Bardzo pomocny jest również wstępny kosztorys. Ustalając budżet, warto pamiętać o nieprzewidzianych wydatkach, które mogą wynieść nawet 20% planowanej kwoty.

Brak projektu

Kilka miesięcy przed remontem warto zaczerpnąć nieco inspiracji. Wymyślony projekt dobrze jest w kolejnym kroku przenieść na papier. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy projektanta lub architekta. Dobrym rozwiązaniem jest również zebranie w jednym miejscu wszystkich zdjęć, które stanowią inspirację dla poszczególnych pomieszczeń.

Współpraca ze specjalistą często bywa niezastąpiona i pozwala stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko piękna, ale i funkcjonalna. Warto pamiętać, że projekt musi być dopasowany do planowanego budżetu. Jeżeli prace remontowe wykraczają poza przyjęty budżet, lepiej przełożyć je na kolejny rok, tak aby uniknąć rozwiązań tanim kosztem.

Wybór niewłaściwej firmy remontowej

Wybór dobrej ekipy remontowej jest jednym z ważniejszych elementów remontu. To od niej zależy poziom i termin wykonania prac. Najlepiej wybrać sprawdzoną firmę remontową, która ma duże doświadczanie i cieszy się pozytywnymi opiniami.

Częstym błędem jest niepodpisanie umowy z wykonawcą. To bardzo ważne, ponieważ umowa jest  zabezpieczeniem w przypadku, gdy firma nie wywiąże się z zaplanowanych prac, pozwala również na uzyskanie gwarancji.

Na początku remontu warto przeprowadzić wnikliwą rozmowę z osobą reprezentującą ekipę remontową, która pozwoli  wyeliminować ewentualne problemy i niedomówienia. Warto uzgodnić wszystkie szczegóły, bo w przeciwnym wypadku może okazać się, że wizja wykonawcy różni się od tego, czego oczekiwał klient. Należy ustalić, aby w przypadku niejasności, firma kontaktowała się z inwestorem.

Źle dobrane drzwi wewnętrzne i zewnętrze

Drzwi to wizytówka każdego domu. Powinny być dopasowane do reszty wyposażania, ważne również, aby były funkcjonalne i estetycznie wykonane.

Dobrze dobrane drzwi wpływają na atmosferę w całym domu. Najczęściej popełnianym błędem jest niedopasowanie stylu drzwi do wnętrza. Nie wszystkie drzwi pasują do każdego wnętrza, dlatego należy je kupić dopiero wtedy, gdy zostanie już ustalony ogólny styl mieszania lub domu.

Drzwi powinny korespondować z kolorem podłogi, ewentualnie z barwą mebli lub ram okiennych. 

Estetyka to oczywiście nie wszystko, ponieważ często zdarza się, że kupione drzwi są niskiej jakości, łatwo pojawiają się na nich zadrapania i uszkodzenia, a ponadto przepuszczają hałas i nie pozwalają na odpoczynek. 

Więcej na temat drzwi wejściowych w artykule: Kiedy wymienić drzwi wejściowe?

Montaż niewłaściwych okien

W czasie gruntowanego remontu często wykonywana jest też wymiana okien. Stare okna często tracą swoje właściwości, parują, są nieszczelne i powodują duże straty energii.

Planując remont, warto wybrać nowoczesne okna, które poprawią wygląd oraz komfort użytkowania pomieszczenia. Warto wziąć pod uwagę czynniki, które wpływają na jakość okien. Jest to przede wszystkim materiał ramy, współczynnik przenikania światła i energii słonecznej, dźwiękoszczelność, energooszczędność oraz rodzaj przeszklenia - zobacz ofertę okien premium Awilux.

Wybór niekiedy bywa trudny. Dobierając rozwiązania, często wymagana jest fachowa wiedza, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy firmy, której specjaliści z przyjemnością doradzą i wskażą najlepsze rozwiązania w zakresie nowych okien.

Warto pamiętać, aby nie podejmować pochopnej decyzji, ponieważ błędy wywołane złym wyborem okien są bardzo kosztowne i wymagają kolejnego remontu.

Pamiętajmy - wysokiej klasy okna podnoszą wartość całej nieruchomości, co jest bardzo ważne w przypadku jego ewentualnej sprzedaży.

Nieprawidłowo rozmieszczone gniazdka

gniazdkaRozmieszczenie gniazdek oraz włączników to niezwykle istotny element. Niekiedy po wykonanym remoncie okazuje się, że kontaktów jest za mało i nie ma możliwości podłączenia potrzebnego sprzętu.

Jeżeli nie mamy pewności co do liczby gniazd prądowych w danym pomieszczeniu (nie jest jeszcze znane dokładne rozmieszczeni sprzętu) warto kierować się zasadą - gniazdek nigdy nie za dużo i zaplanować je na każdej ścianie. Pozwoli to w przyszłości uniknąć nieestetycznych przedłużaczy i plączących się kabli.

Niewłaściwe umeblowanie – półki zamiast szafek

Meble to niezwykle ważny element, jeżeli chodzi o wygląd końcowy. Do najrzadziej wymienianych mebli po przeprowadzonym remoncie są oczywiście meble kuchenne, dlatego meble powinny być funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

Inwestorzy często inspirowani są lekkimi, przestronnymi wnętrzami kuchni. Niekiedy zamiast szafek, wybierane są półki, które początkowo wydają się idealne, ale w czasie użytkowania stają się problemem.

Półki są ładne i nadają kuchni lekkości, której nie mają szafki. Jednak w trakcie użytkowania kuchni często okazuje się, że jest to rozwiązanie mało praktyczne. Zawartość półek jest nieustannie widoczna, a niektóre znajdujące się na nich przedmioty mogą zaburzać ład i estetykę pomieszczania.

Półki są również narażone na zabrudzenia, stojące na nich artykuły kurzą się, co wymaga częstego czyszczenia. Jeżeli zwykłe szafki z frontami wydają się zbyt ciężkie, warto przemyśleć szafki z przeszkolonymi drzwiami. Przeszklenia nadają lekkości, a przedmioty nie będą narażone na zakurzenie.

Zakryte szafki to również dobry wybór do takich pomieszczeń jak sypialnia czy pokój dziecka.

Szafki pozwolą ukryć nieład i schować nieużywane przedmioty. Otwarte półki mogą sprawdzić się w salonie, gdzie będą stanowiły niewątpliwą dekorację. Należy tylko pamiętać, aby nie gromadzić na nich zbyt dużej liczby przedmiotów. Dobrze sprawdzi się doniczka z ulubionym kwiatem lub ramka ze zdjęciem.

Nieodpowiedni blat kuchenny

Wybór blatu kuchennego nie jest łatwym zadaniem. Do wyboru są blaty drewniane, laminowane, kompozytowe, marmurowe, kamienne oraz wykonane z konglomeratu. Wybierając materiał należy pamiętać, iż blat słabej jakości niekiedy już po roku użytkowania może nadawać się do wymiany. 

Zdecydowanie najtrwalszym rozwiązaniem jest solidny blat kamienny. Granit jest trwały i niezniszczalny, odporny na wysokie temperatury, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Wybór blatów granitowych jest bardzo duży, piękne kamienne wzory nadają charakteru każdej kuchni. Kolor blatu należy dopasować do frontów. Najczęściej sosowane są dwa rozwiązania - blat w kolorze zbliżonym do frontów lub w kolorze kontrastującym.

Remont to niełatwe zadanie, ale warto je dobrze zaplanować, aby uniknąć błędów. Nie warto o oszczędzać na ważnych elementach, bo może się okazać, że to tylko pozorne oszczędności. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto korzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą pomóc wybrać najlepsze materiały oraz zaplanować praktyczne rozwiązania.

 
 

« Wróć do bloga

 

Obowiązek informacyjny

25 maja 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych). Poniżej znajdują się informacje o sposobie przetwarzania danych osobowych przez Awilux Polska.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

1. Postanowienia wstępne

Administratorem Państwa danych osobowych, w rozumieniu przepisów prawa o ochronie danych osobowych, jest AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Lesznie, ul. Budowlanych 9, 64-100 Leszno. Oznacza to, że odpowiadamy za wykorzystanie Państwa danych w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami.

2. Podstawa przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe pozyskiwane od Państwa przez AWILUX przetwarzane są w następujących celach, zależnie od sytuacji, w której dane zostały podane:

a. zawarcia i wykonania umowy zawartej z Awilux w zakresie niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści, zmiany, rozwiązania i prawidłowej realizacji umowy;

b. wykonania ciążących na nas obowiązków prawnych, np. wystawianie i przechowywanie faktur oraz dokumentów księgowych, udzielanie odpowiedzi na reklamacje, realizacja obowiązków wynikających z rękojmi za wady produktów, zapewnienie bezpieczeństwa świadczonych usług;

c. ustalenia, obrony i dochodzenia roszczeń;

d. marketingu bezpośredniego produktów i usług AWILUX;

e. tworzenia raportów, analiz i statystyk na potrzeby wewnętrzne AWILUX, obejmujące w szczególności raportowanie, badania marketingowe, targetowanie reklam, remarketing, planowanie rozwoju usług, prace rozwojowe w systemach informatycznych, tworzenie modeli statystycznych; ocena funkcjonowania strony internetowej AWILUX, w tym statystyk oglądalności podstron;

f. jeżeli wyrażą Państwo zgodę na przesyłanie Państwu przez AWILUX drogą elektroniczną informacji handlowych, Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez nas również w celu przekazywania Państwu informacji o naszych usługach, ofercie i wydarzeniach przez nas organizowanych, a także informacji dotyczących produktów i usług podmiotów współpracujących z nami (za naszą wiedzą i wyraźnym przyzwoleniem).

3. Przysługujące uprawnienia

Każda osoba, której dane osobowe są przetwarzane przez AWILUX ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz niezwłocznego sprostowania danych, które są nieprawidłowe. Z uwzględnieniem celów przetwarzania, osoba, której dane dotyczą, ma prawo żądania uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, w tym poprzez przedstawienie dodatkowego oświadczenia.

4. Przechowywanie danych osobowych

Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż jest to konieczne, tj. zależnie od celu ich przetwarzania.

5. Automatyczne gromadzenia danych PLIKI Cookies. Dane eksploatacyjne. Narzędzia Google

Podczas korzystania ze strony internetowej AWILUX, dane dotyczące użytkownika zbierane są także automatycznie. Dane te mogą być zbierane w logach systemowych strony internetowej, poprzez tzw. pliki Cookies. Pliki Cookies (ciasteczka) są to niewielkie informacje tekstowe w postaci plików tekstowych, wysyłane przez serwer i zapisywane po stronie osoby odwiedzającej stronę internetową (np. na dysku twardym komputera, laptopa, czy też na karcie pamięci smartfona).

Pliki Cookies nie zawierają danych identyfikujących użytkownika, na ich podstawie nie można ustalić czyjejkolwiek tożsamości. Pliki te nie są w żaden sposób szkodliwe dla urządzenia końcowego użytkownika i nie zmieniają jego ustawień ani ustawień zainstalowanego na nim oprogramowania. Odczytanie zawartości tych plików możliwe jest jedynie przez serwer, który je utworzył.

Pełna polityka prywatności: https://www.awilux.pl/pl/polityka-prywatnosci

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.