Schuco partner Awilux Europen Union
Dla architektówDla partnerów
Porady

Porady

» Porady » Jak wybrać okna do domu typu stodoła

Jak wybrać okna do domu typu stodoła

Data publikacji: 2020-10-21

Jak wybrać okna do domu typu stodoła

Skandynawski design w budownictwie, to przede wszystkim prostota i duże przeszklenia w połączeniu z rozwiązaniami ukierunkowanymi na funkcjonalność. Nowoczesne domy typu stodoła to budynki, które czerpią zarówno z tradycji, jak i najnowszych rozwiązań technicznych. To doskonałe połączenie sprawia, że projekty domów tego rodzaju wpisują się zarówno w przestrzeń miejską, jak i wiejską.

Projekty domów typu stodoła to coraz silniejszy trend w nowoczesnym budownictwie. Domy te świetnie sprawdzają się jako miejsce stałego zamieszkania lub jako domy letnie.

Czym charakteryzują się domy stodoły?

Projekty tego rodzaju charakteryzują się prostą konstrukcją, niskimi kosztami budowy oraz bardzo często wykorzystaniem ekologicznych instalacji takich jak pompy ciepła czy rekuperacja. Jak sama nazwa wskazuje, domy w tym stylu, powstają na bazie prostokątnej bryły (lub połączenia dwóch brył, najczęściej w kształcie litery L) oraz dwuspadowego dachu.


W projektach rzadko stosowane są takie urozmaicenia jak balkony czy wykusze, co wpływa na obniżenie kosztów budowy. Decydując się na taki dom, należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na parametry cieplne oraz komfort użytkowania. W przypadku okien oraz drzwi tarasowych istotne są między innymi takie czynniki jak łatwość otwierania, niski próg (w przypadku drzwi tarasowych) czy dobra jakość okuć.

Zalety domu typu stodoła

Projekty tego rodzaju doskonale wpisują się w naturalne oraz zurbanizowane otoczenie. Niekiedy stosuje się połączenie dachu płaskiego i skośnego, nadając w ten sposób bryle budynku nieco bardziej horyzontalny charakter, ale pozwala to uzyskać zadaszony taras i strefę wejściową (werandę). Wnętrze takiego domu jest niezwykle przestronne – dominują tu otwarte przestrzenie łączące pomieszczenia części dziennej z holem piętra. Zdarza się, że wysokość w salonie dochodzi nawet do 7 metrów!

Najważniejszą zaletą domów typu stodoła jest energooszczędność. Dlatego też w projektach, zazwyczaj od strony północnej rezygnuje się z okien (zmniejszając straty ciepła), a największe przeszklenia umieszcza się na południowej ścianie (dzięki czemu wnętrze jest naturalnie dogrzewane). Projekty domów w tym stylu, bardzo często zawierają również przeszklenie niemalże całej elewacji, co nadaje budynkowi bardzo nowoczesnego (bardzo popularnego obecnie) charakteru. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest uzyskanie bardzo ciekawego połączenia wnętrza domu z ogrodem.


Przeczytaj nasz artykuł: Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Jakie okna wybrać do domu typu stodoła?

Dla uzyskania wspaniałego efektu ogromnego przeszklenia, idealnie nadaje się system przesuwny ASS 77 PD PANORAMA o niemal niewidocznych, wąskich profilach o szerokości zaledwie 30 mm. Zaletą tego systemu jest wbudowany próg w podłogę, co poprawia komfort poruszania się dzieci i osób starszych.

Ciekawym (a jednocześnie bardzo atrakcyjnym cenowo) sposobem powiększenia powierzchni przeszklenia jest połączenie drzwi tarasowych oraz okien typu fix po jego obu stronach.

Innym, również bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest Schüco AWS 70.HI PAS, czyli kombinacja drzwi przesuwnych z oknami rozwierno-uchylnymi o doskonałej izolacyjności cieplnej (przy głębokości zabudowy 70 mm i szerokości zewnętrznej 117 mm profilu wartości Uf wynosi od 1,5 W/m²K).

Okna tego typu to przede wszystkim bardzo cicha i lekka praca podczas otwierania.

Szukasz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno

NIP: 6972187992, REGON: 300358560

Tel.: +48 65 525 42 90Fax:+48 65 525 42 91

Imię i nazwisko:
Firma:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Telefon:
Adres e-mail:
Zapytanie (treść wiadomości):

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę: AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., ul. Budowlanych 9, PL 64-100 Leszno i jej autoryzowanych partnerów handlowych w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych. Szczegóły w Polityce prywatności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X